Rekken? Waarom, wanneer, wel of niet, hoe? DOOR MONNEDE WIT Rekoefening kuitspieren Rekoefening voor de vlerhootdige dij- Rekoetenlng diibeenspier beenspier (staand) Rekoefening hamstrings In het voetbal is sinds en kele jaren het rekken van de spieren een onderdeel van de training, warming-up en coo- ling-down (zie volgende editie geworden, terwijl het rekken of streching in andere soorten, bijv. atletiek en turnen al tiental len jaren een normale zaak is. In het voetbal is het rekken in de laatste jaren opgekomen en op dit moment lijkt het alsof het rekken een zaligmakend iets is en als hoofdonderdeel gezien wordt van de warming-up. Indien we een warming-up be kijken van een willekeurig voet balteam. danlijkthetalsofer 11 standbeelden op het veld staan. Tevens is het rekken een uitge lezen moment vooreen aantal voetballers om een rustige war ming-up te maken en dat is ab soluut met de bedoeling. Waarom moeten we rekken Om blessures te voorkomen Om spierverkorting op te hef fen/tegen te gaan. Het verhogen van de door bloeding van de spieren. Hetspeelklaar maken van de spieren Wanneer moeten we rekken? Indien er spierverkortingen zijn, moet er gerekt worden. In de fysiotherapie gaatdatd.m.v. de methode van Janda. In de sport gaat het dm.v. spierrekkingsoefeningen hier onder aangegeven. Hetophef- fen van spierverkorting(en) mag eigenlijk geen onderdeel zijn van de training, maar moet thuis gedaan worden Het behoort tot het onderdeel jezelf verzorgen"; soigneren noemt men dat in de wieler sport, hetgeen in de voetbal sport zwaar verwaarloosd wordt. Tijdensde warming-upzaler eerst goed warm gelopen (met of zonder bal) moeten worden, vervolgens algemeen losma kende oefeningen d.m. v. zwaaien, slingeren en draaien om alle gewrichten soepel te maken, dan verende bewegin gen rond de eindgrens, rekken en/of een combinatie daarvan. In de cooling-down zal men, nadat men kalm uitgelopen heeft, tot rust gekomen is en er geen transpiratie meer op treedt. intensiever kunnen rek ken. Welke spieren moeten we rekken? Dat is afhankelijk van de sport welke men beoefent en in welke funktie Zo zal een pitcher in het honkbal de nadruk leggen op de arm-, schouder- en romp- spieren. Zo zal een karateman of-vrouw bijna alle spieren moeten rekken, en een voetbal ler zal de nadruk moeten leg gen op de beenspieren. Daarentegen moeteen keeper ook alle aandacht geven aan de arm- en schouderspieren. De beenspieren, welke in het voetbal gerekt moeten worden zijn van het bovenbeen: strekkers van de knie (Qua driceps); buigers van de knie (Ham strings); spieren aan de binnenzijde van hetbovenbeen (Adducto- ren). Van het onderbeen: de kuitspieren (Achilles pees) Hoe moeten we rekken Iemand, die begint met rekken, zal het in een eenvoudige uit gangshouding (zie foto 's) moe ten uitvoeren, waarbimen het gewricht, waarover de spier loopt, in een maximale bewe gingsuitslag brengt. Dan, gedurende 8 sec licht rek ken (zonder pijn), vervolgens8 sec. ontspannen. Dit 3 tot 5 maal herhalen. Voor gevorderden: spier op lengte brengen; 30 sec. aanspannen (op rek brengen); vervolgens ontspannen; 3 tot 5 maal herhalen Dit mag in een warming-up van 20 minuten, niet langer dan 3 tot 4 minuten in beslag nemen. Niet rekken: indien een gewricht hyper mobiel is(d. w.z. te grote be weeglijkheid); indien een spier een pijn sig naal geeft; indien er nog niet warm gelo pen is. Samenvattend: Rekken is een klein onderdeel tje van de warming-up en niet meer dan dat. dien er een duidelijke spierver korting is, zul je erzelthard aan moeten werken. Dit laatste ech ter niet als onderdeel van de warming-up, maarthuis Indien het niet lukt, dan de hulp of het advies inroepen van een (sport)fysiotherapeut 7

Schakels (clubbladen) | 1984 | | pagina 9