ZO ZIE IK DAT (3) Onze sociëteit staat voor u open feesten, recepties, diners Maandags clubavond deze wedstrijd te schrijven?" vraagt ze. "Alleen als het de moeite waard is, anders niet" is het antwoord. "Vandaar dat we altijd van die dunne Schakels hebben" konkludeert haar echtgenoot dan. Paradoxaal Pas diep in de tweede helft verzekerde het vijfde zich van de overwinning in de zo belangrijke wedstrijd tegen DCG, de nummer twee van de ranglijst. Waarschijnlijk ging de kondi- tie een woordje meespreken, onze jongens bleven het voor die afdeling hoge tempo tot het einde volhouden. Ook de inzet was te loven; Peter v.d. Dungen, leider, was een tevre den mens. In de eerste helft gebeurde het meermalen dat rechterspits Tromp zich als een levende torpedo tussen de dichte mensenhaag wrong om de bal toch nog voor te krij gen. Zijn reakties na afloop van deze 'kamikaze'-akties lie pen nogal uiteen. Een enkele keer moest een doelpaal het ontgelden, de andere keer gingen de handen in een hulpe loos gebaar omhoog. Niettemin bleef hij levensgevaarlijk voor zijn tegenstanders. Of de knock-out van Ferry de Vries ook onder deze noemer (inzet) viel, moet betwijfeld wor den. Onze doelman trapte de bal tegen zijn leider, tevens verzorger, had er de handen vol aan, ook al omdat hij re gelmatig tegenstanders bijstond. Deze handelingen, hoe paradoxaal het ook moge klinken, waren toch tekenend voor een alleszins faire strijd. De aanblik van enkele naast elkaar liggende velden met daarop voetballende jeugd vervult mij altijd met een gevoel van blijdschap. Dat spontane gekrioel en die natuurlijke be weeglijkheid van kleine mensjes, die hun komst op deze aar de nog slechts zo'n één of anderhalve decennium achter zich hebben, geven mij veelal de gedachte dat de wereld nog niet zo slecht in elkaar zit. Wat dat aankomende voetbal nu precies met de mondiale mentaliteit te maken heeft kan ik niet in twee of drie woorden uitleggen, maar gevoelens zijn vaak niet konkreet af te schilderen. Wat speelt is dat plotse ling opkomende gevoel van enkele seconden opperst geluk (filosofen noemen dat soms een 'piekervaring') op het mo ment dat je netvlies iets registreert en vervolgens naar je her sens doorseint dat er wat bijzonders aan de hand is. Wel nu, dat overkomt mij bij de eerste aanschouwing van voetbal lende (of wat voor sport dan ook) door kinderen. Meerde re keren per week ook bij AFC te ervaren. Een wereldje van wisselwerkingen tussen vaders en zonen (maar de moeders zijn in opmars!), tussen de leiders en hun jongens en tussen de ouders en de elftalleiders. Er bestaat een ouderras, en die kom je bij elke sport tegen, dat zich ten aanzien van de sportverrichtingen van zijn telg(en) zo gezinschauvinistisch opstelt, dat het tekort aan objektief beoordelen bijna verte derend aandoet. U kent die vaders wel, die hun zonen, niet zelden tegen diens zin, zodra de teamleider in hun nabijheid is, in een keurslijf van discipline proberen te stoppen. Die vaders, die hun zonen-in-voetbalaktie vanaf de lijn verbaal met onparlementaire taal bestoken, zodra zij niet datgene presteren dat zo mooi in hun verwachtingspatroon past. Die vaders, die hun (vermoedelijk) talentbelovende nageslacht als een bokstrainer achterna lopen, zodra de strijd gestreden is. Handdoek in de hand, de blik in de ogen tevreden of te leurgesteld, naar gelang de prestaties van zoon-lief, en in de andere hand de sigarenkoker, omdat 'die meneer van AFC' (waarmee de teamleider bedoel wordt), misschien best een rokertje wil. Dat er niet elk jaar een Cruyff geboren wordt, realiseren deze vaders zich waarschijnlijk wel. Maar waarom zou bij de geboorte van hun zoon niet de planetenstand aan het kosmische uitspansel voetbalgunstig zijn? Waarom zou hun zoon niet dat lang-verwachte voetbalwonder zijn? Ik heb de indruk dat moeders over het algemeen veronderstel de voetbalcapaciteiten nuchterder bekijken. Zijn ze beter gei'nformeerd over het wèl of niet kunnen van hun kind, dat negen maanden lang een hechte eenheid met hen was? Wat ik niet geprobeerd heb is om dat supertrotse en hyper- verwachtingsvolle vaderras negatief af te schilderen. Ik denk dat het in het voetbalwereldje past. Al was het alleen maar om de tegenstellingen in stand te kunnen houden. Want te genover de altijd aanwezige (objectief of subjectief inge steld) staan de uitsluitend wegbrengende ouders. U moet ze vast wel eens gezien hebben. Er stopt een middelgrote en een op een zekere bemiddeldheid van de chauffeur/eigenaar wijzende auto bij het begin van AFC's oprijlaan. Er vliegt een sporttas naar buiten, vrijwel onmiddellijk gevolgd door het jochie zelf. Voordat dat knaapje drie stappen in de rich ting van het clubgebouw heeft kunnen zetten is de limousi ne zoevend verdwenen. Richting bridge-drive, coacktail-par- ty, barbe-cue of een andere op decadent handelen lijkende bezigheid. Als ik zo'n voetbaljongetje door de openstaande portier de auto zie uitflitsen, moet ik wel eens denken aan dat moment van al lang geleden, dat ik op een bosrijke autoweg een hond de auto uitgezet zag. Vergeeft u mij de vergelijking, die natuurlijk uiteindelijk niet opgaat, leder een kent wel het moment, dat je, door tijdgebrek gehin derd, je kind snel even bij AFC afzet om vervolgens over te gaan tot de strenge orde van de afspraken in de Succes-agen da. Maar als het een gewoonte wordt ben je, denk ik, op de verkeerde weg. Dan hoor en zie ik liever die wanhopig/blij/teleurgesteld/ tevreden/benauwd/opgelucht roepende vaders en moeders langs de krijtlijn. Dat duidt in ieder geval op gemotiveerd heid. Zo zie ik dat. Hans de Bie AFC-ers, ABC-ers, ACC-ers, ATC-ers! Tevens unieke gelegenheid voor het houden van alle soorten op de week-ends vanaf 10 uur ruime parkeergelegenheid andere dagen vanaf 14 uur keus uit vele menu's (dinsdag gesloten) tijdig bespreken uw gastheer is Cor Roelofs telefoon 44 55 75 3

Schakels (clubbladen) | 1984 | | pagina 3