AFC-CABARET GAF VOORZET OP MAAT RONDOM DE BAL Die aangeboren snelheid bracht en brengt hij nog steeds in de praktijk. In het eerste geval profiteerde AFC hiervan, die in hem jarenlang een levensgevaarlijke rechterspits mocht hebben. Zijn snelheid ging soms ten koste aan de kontrole, waardoor hij net niet het eerste haalde. De ATC is de twee de vereniging waarin hij nog steeds excelleert. Ook in dit spel, waarom het soms om frakties van sekondes gaat, staat hij vandaag de dag zijn mannetje. (Een paar jaar geleden werd hij, samen met Dio Hermens, dubbelkampioen van de veteranen.) In talloze kommissies heeft hij zitting gehad, laatstelijk in het lotto- en totowerk. Terecht werd hij tot Lid van Ver dienste benoemd. AFC is rijk aan dit soort figuren. Je staat niet stil bij hun leeftijd, ze doen aan alles mee. Wanneer je dan het cijfer hoort, denk je, dat bestaat niet. Toch is het zo, ze worden moeiteloos ouder. De basis hiervoor is terug te vinden in hun jeugd. Altijd tijd en ruimte vinden voor het bewegen, voor het doen van sport. Ze zijn een levend voorbeeld voor ons allen. Kick Sierhuis wordt alsnog van harte gefeliciteerd met het Privileges "Ze stond voor me in de su permarkt. Aan de andere kant van de kassa: Brigitte Bardot. Ik kon haar een hand geven, zo dicht stonden we bij el kaar. Ze mocht meteen afre kenen, ze hoefde niet in de rij te staan." net terug van twee toch nog wel koude weekjes St. Tropez. "Bij de Kings in Amstelveen mocht ik ook eens zomaar doorgaan, de bedrijfsleider had me herkend. Hij wist zich nog een goal van me te herinneren in het dertiende." "En heb je het geaccepteerd?" "Vanzelfsprekend. Het was mijn enige goal in dat elftal ge durende zes seizoenen." Dépendance Ook al voetballen we min of meer aan de rand van de stad, het laven van doordeweekse dorstige kelen gebeurt toch meestal in het hart van Mokum. Al eens eerder is een be paalde gelegenheid genoemd, die zonder meer als dépendan ce in aanmerking komt: de Pilsner Club van Teun van Veen. In de late-forties was Teun een uiterst verdienstelijk mid denvelder in het tweede juniorenteam. Nog voordat hij se nior werd kwam hij bij zijn vader in de zaak. De ambities om achter de bal aan te gaan werden allengs minder, de klanten gingen voor. Ze gaan nog steeds voor. Bij de recente grote Suisse-brand, het overslaan van vonken was geenszins denkbeeldig, kwam hij niet op bed. Hij maakte van de nood een deugd. Toen het sein vroeg in de ochtend op veilig kwam te staan, ging hij door naar de Horecava, alwaar hij nog even vier uurtjes dribbelen (zonder bal) meepikte. Later op de dag stond hij weer vrolijk achter de tap en on derhield zich op de eigen Van Veenwijze met zijn klanten. Geen wonder dat vele AFC-ers de weg weten te vinden naar de Begijnensteeg 4. Verlost We zitten James Orwell's BIG BROTHER dicht op de hie len. Nog even (1984) en het Grote Oog staart ons overal aan. In supermarkten, verkeerskruispunten en stadions is het reeds zover. Televisiekamera's volgen uw doen en la ten. Het is geleidelijk gegaan, u heeft amper geprotesteerd. Wij beschermen uw en onze belangen, staat er soms als ver ontschuldiging te lezen. BIG BROTHER brengt ons niet alleen nadelen (inbreuk pri vacy); het gaat ons leven ook vergemakkelijken. De dag is niet ver weg dat je via teletekst het veld, het tijd stip en je plaats in het elftal waarmee je die zondag moet voetballen krijgt aangereikt. Een clubblad is dan overbodig, zodat redakteuren verlost zijn van geweeklaag wanneer iets niet geheel en al korrekt is geplaatst. Na Wim Kan, die zich kennelijk meer zorgen maakte om zijn lieve Corrie dan om zijn publiek, kon het AFC-cabaret dit jaar niet meer stuk. Want vele AFC-ers zijn en blijven Kan-fans en er was helaas weinig reden tot juichen deze keer. (Volgend jaar toch maar eens Freek de Jonge probe ren luitjes.) En zie, alsof ze revanche wilden nemen stonden AFC's eigenste cabaret-artisten op nieuwjaarsdag daar op Goed Genoeg aangetreden. Vier dames en drie heren in hun beste kleren, een zaal vol eveneens feestelijk uitgedoste leden met aanhang tegenover zich. Voor en achter de schermen nog wat nerveus gedoe. De Combo nog eens wat met de stoe len, schuivend van links naar rechts en terug. Dan kan het beginnen. En hoe! Elders in dit blad zal ongetwijfeld verslag worden gedaan van wat ons werd voorgetoverd. Ik wil er slechts een paar opmerkingen aan toevoegen. Het was de vijftiende keer dat dit cabaret in wisselende sa menstelling, maar wel steeds onder leiding van Pim Adriaans, aantrad. Een prestatie op zichzelf. Terecht mag daarom van een traditie worden gesproken. Persoonlijk heb ik het, in het bijzonder als het gaat om wat grotere verbanden, niet zo op tradities begrepen. Voor je het weet loop je achter de verkeerde vlag aan het verkeerde lied te zingen (Robert Long en Leen Jongewaard gaven daar in hun laatste pro gramma een schitterend voorbeeld van). Bovendien kunnen traditionele samenkomsten ook oerver- velend zijn. Je blijft vanwege je goede fatsoen niet weg, maar in je hart vervloek je de organisatoren. De traditie van het organiseren is misschien nog wel de ergste van alle. En over vervelend, want commercieel, gesproken. Onlangs keek ik naar de TROS-tv. Een spuitwater fabrikant (was het Seven Up, neen, maar wie was het dan ook al weer? Nou, laat maar zitten eigenlijk!) maakte het evenement moge lijk. Het motto was "Oud tegen Nieuw". Okker en Stöve nog één keer in een vale glansrol. Het had allemaal weinig met tennis te maken natuurlijk. Niettemin waren de spon sor èn het sponsorbureau (15 procent) tevreden. Later ver nam ik dat de vertoning het begin van een leuke nieuwe tra ditie was. De regeringscommissaris verhoedde het! Waar om dit voorbeeld? Het AFC-cabaret begon haar programma met een persifla ge op de STER-reklame, de heilige van onze dagen, uitmon dend in de suggestie dat reklamegeld beter besteed zou zijn aan datzelfde cabaret. Wat mij betreft akkoord! Binnenkort vloeit immers de geldstroom van de kommercie de AFC opstallen binnen. Sluipend, sluiks, openlijk? Mag ik hier pleiten voor een klein stroompje in de richting van onze tonelisten? Zij verdienen het dubbel en dwars. Het AFC-cabaret zoals ik dat op nieuwjaarsdag heb beleefd bereiken van dit kroonjaar! Aldus Lou van Kranendonk, 2

Schakels (clubbladen) | 1983 | | pagina 2