Waarom is stretchen zo goed? Hoe moet je stretchen? Dagelijkse oefeningen Lichte stretch Toenemende stretch Eigenlijk zou je elke dag moeten stretchen, omdat het je geest ontspant en je lichamelijke conditie verhoogt. Je zult zelf ontdekken dat regelmatig stretchen je het volgende oplevert: Vermindering van spierspanning en ontspanning van het hele lichaam. Betere coördinatie, zodat je je vrijer en makkelijker kunt bewegen. Uitbreiding van bewegingsmogelijkheden. Voorkomen van blessures, bijvoorbeeld verrekte spieren (een sterke gerekte spier heeft meer weer standsvermogen dan een sterke maar nog niet gerekte spier). Inspannende activiteiten als hardlopen, skiën, tennissen, zwemmen en fietsen gaan makkelijker omdat het rekken voorbereidt op lichaams beweging; je spieren krijgen als het ware een teken dat ze zo meteen gebruikt zullen worden. - Ontwikkeling van een betere lichaamshouding; want terwijl je de verschillende lichaamsdelen rekt, richt je je aandacht daarop en kom je ermee in contact. Je leert jezelf kennen. Als je op je wil beweegt ga je vaak over je grenzen. Als je beweegt op je gevoel van je 'welbevinden' gebeurt dat nooit, en loopje geen blessures op. Bevordering van de bloedsomloop. Het is prettig. Stretchen is eenvoudig te leren. Er is echter een goede en een verkeerde manier. De juiste rek gebeurt ontspannen en wordt enige tijd vol gehouden, terwijl de aandacht wordt gericht op gerekte spieren. De verkeerde rek, die jammer genoeg door veel mensen wordt gedaan, is op en neer veren of rekken tot de pijngrens: deze manier om te rekken doet meer kwaad dan goed. Als je correct en regelmatig rekt zul je ontdekken dat elke beweging die je maakt makkelijker gaat. Het kost tijd om stijve spieren of spiergroepen los te maken, maar die tijd vergeet je snel als je je goed begint te voelen. Als je met een stretch begint, doe dan eerst 10 tot 30 tellen de lichte stretchVeer met op en neer! Ga zover tot je een lichte spanning voelt en ontspan je terwijl je in die stand blijft. Het spanningsgevoel moet af nemen als je de stand volhoudt. Is dit niet het geval, verlicht dan de spanning een beetje en zoek een mate van spanning die je prettig vindt. De lichte rek vermindert spierspanning en maakt de spierweef sels klaar voor de toenemende stretch. Ga na de lichte stretch langzaam over in de toene mende stretch - alweer zonder op en neer te veren. Ga een fractie van een centimeter verder tot je opnieuw een lichte spanning voelt en houd die 10 tot 30 tellen vol. Doe dit allemaal rustig en beheerst. Deze span ning moet ook weer verminderen; als dat niet ge beurt, verlicht dan de spanning een beetje. De toe nemende rek vergroot het spierbewustzijn en bevordert de soepelheid. Ongeveer 10-15 minuten Door deze dagelijkse stretches raken je spieren beter op elkaar afgestemd. Het is een algemene serie, waardoor vooral die spieren worden gerekt en ont spannen die je overdag het meest gebruikt. We gebruiken ons lichaam bij de gewoonste dagelijkse karweitjes vaak op een overspannen en vreemde manier, en veroorzaken zodoende druk en spanning. Daardoor treedt een soort verstijving in de spieren op. Als je iedere dag 10-15 minuten kunt vrijmaken om te stretchen werkje deze opgehoopte spanningen weg zodat je lichaam vlotter kan bewegen. 20 tellen 5 keer in beide richtingen schouderbladkneep 2 keer 5 tellen per keer 8

Schakels (clubbladen) | 1982 | | pagina 10