JAAP VAN NEK 80 JAAR Hij verloor al jong zijn vader en de zorg voor het grote ge zin kwam op hem neer. Hij heeft dat op een bewonderens waardige wijze gedaan. Gelukkig had hij toen al een goede betrekking. Toen kreeg Jaap in 1933 onenigheid met zijn werkgever over een salarisvermindering (in die tijd aan de orde van de dag) en besloot "voor zich zelf te beginnen", zoals dat heet. Dat lukte hem na een moeizaam begin uit stekend en door de jaren heen heeft hij een mooie zaak op gebouwd, waarop hij terech trots is. In 1933 bedankte Jaap als bestuurslid. Hij was toen juist tot 1ste penningmeester benoemd na zes jaar als 2de te hebben gefungeerd. Hij stopte tevens met voetballen, om zich geheel aan zijn jonge zaak te kunnen wijden. Weer een bewijs van karaktervastheid. In latere jaren, toen zijn zaak floreerde, was hij lange tijd een zeer nuttig lid van de elftalcommissie. Terecht werd hij in 1952 benoemd tot erelid Als ik van onze 80-jarige een korte karakterschets mag geven dan luidt deze: eerlijk, open, krachtig, zeer ijverig, met een groot doorzettingsvermogen (niet te veel dram men, Jaap!). Om nu te voorkomen dat de jubilaris al te ijdel wordt, moet ik dat een beetje afzwakken: niet altijd even taktisch en zeer tevreden met zich zelf! Jaap is een man van traditie. Dit betekent dat op 3 oktober (zijn verjaardag) alle aanwezigen gedwongen worden huts pot en haring te eten. In elk geval zijn we blij, dat we daarvoor ditmaal niet in de mist naar Hoorn hoeven! Die traditite wordt soms wel wat ver gedreven. Zo wordt na elke 10.000 KM de auto aan de kant van de weg gezet. De eigenaar loopt er dan tevreden omheen en geeft het vehi kel hier en daar een goedkeurend klopje! Jaap mag dan zijn 80ste verjaardag tegemoet gaan, hij is naar lichaam en geest onverzwakt, is buitengewoon fit en aktief en beschikt nog over een goed geheugen. Jaap, AFC verheugt zich met jou over je enorme vitaliteit en hoopt samen met jou een prettige verjaardag te mogen vieren. Beste Jaap, van harte proficiat en nog tal van jaren in de zelfde gezondheid en met dezelfde levenslust. Van mijn kant dan nog de plechtige belofte dat ik je na je 80ste verjaardag niet meer zal plagen, tènzij je er om vraagt! Henk Kappelhoff Het allereerste en enige optreden van Jaap van Mek in het buitenland. ONS EERSTE in Straatsburg, 1920. Staande, derde van rechts: onze thans 80-jarige. Verder o.m. Louis Galavazi, Nol Houtman, Börnemann, Kreuger, Piet Bos, Piet Wessel, Jacq van Ooij, Dick Doets, Toon Kooy en Arend Vis. XI. Hij zal dan promoveren tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen. Van harte proficiat. Peter Eveneens op de 30ste viert Wil Brusse zijn 76e verjaardag. Nog een klein rukje Wil, en dan mogen we ook voor jou meer ruimte gebruiken om je verdiensten voor de vereniging ujt de doeken te doen. Ondertussen van harte gefeliciteerd: vele vrienden zullen je de hand komen drukken! Er bestaat in AFC waarschijnlijk geen betere geschiedschrij ver dan Oiize jarige. Aan een volledig historisch overzicht zal ik mij dan ook niet wagen. Niettemin dient er toch wel iets over zijn AFC-loopbaan te worden gezegd, maar ik wil dit beperken tot hetgeen ik uit zijn eigen mond heb opgete kend, aannemende dat dit wel juist zal zijn, want op een onwaarheid heb ik Jaap nooit kunnen betrappen. Hij werd lid in 1919, kwam uit in het vierde elftal, klom op en speelde binnen enkele jaren in het eerste. We komen dan in 1923 en even leek het er op, dat wij voor lange tijd afscheid van hem moesten nemen, want Jaap kreeg een betrekking in Duitsland. AFC bood hem als her innering een gouden horloge aan. Maar zie, al na enkele maanden dook hij weer in Amsterdam en AFC op. Had hij soms een voorgevoel van de komende Hitier periode? Hij speelde weer voor het eerste en mocht het horloge houden, al werden daarover natuurlijk wel de nodige op merkingen in AFC-trant gemaakt! Enkele jaren speelde Jaap nog in het hoogste elftal, daarna wat lager. Als aanvoerder van het tweede was hij van grote waarde en behaalde met zijn elftal, dat hij met krachtige hand leidde, uitstekende resultaten, met als uitschieter DE wedstrijd in Den Helder, waar Charles L.ungen voor het eerst in het tweede meespeelde en waar met grtote cijfers, ik meen 6 of 7-1 gewonnen werd. Gemakkelijk heeft Jaap het in zijn leven niet gehad. 3

Schakels (clubbladen) | 1981 | | pagina 3