VAN DE REDAKTIE RONDOM DE BAL GEACHTE REDAKTIE AFC herdenkt komende zondag, de 18e januari, haar 86e geboortedag met een (wat) opgelucht gemoed; de 3-0 tegen DWV was een mooi verjaardagsgeschenk. De belangrijke twee punten werden verkregen dank zij een grote inzet, voor elke meter werd geknokt. Rolf Leeser, vorig jaar werd hij gedoubleerd, geeft verslag. Om de sfeer nog eens te proeven van TOEN (1895) volgt onderstaand een citaat uit de proloog van ons gou den boek, geschreven door wijlen George Wijnand. Voor de jongeren is het een andere wereld, vandaar. TOEN Toen de Amsterdammers nog ingezonden stukken schreven in "Het Geeltje" over de waanzinnige snelheid der vigi lantes, welke vooral bij de kruising van de Weteringschans tot het levensgevaarlijke was opgevoerd: toen de paardetram nog -tjompe, tjompe, tjompe - be hoorlijk in de verkeersbehoefte der massa voorzag: toen de borrel in "De Drie Fleschjes" vijfcenten kostte, ja, toen de heeren een klein glaasje jenever vanwege de re clame cadeau kregen als zij zich in een steegje bij de Nieu- wendijk Heten scheren; toen de joelende menigte op Pinksterdag heerlijk in de openlucht ging Janpleizieren in de Watergraafsmeer, waar de olmen ruischten en de kikkers kwaakten; toen de mannen op hun twintigste al snorren en tot hun tachtigste hooge vadermoorders, zwarte bottines en afge zakte slobberbroeken droegen; toen de influenza een moderne ziekte was en niet langer "verouderde kou"heette, Louis Bouwmeester triomphen vierde in "De Kroeg", na afloop waarvan het publiek zijn ontroering ging weg-eten met een halve biefstuk en gebak ken aardappelen om zich dan naar de fonkelnieuwe Jo hannes Verhulststraat te laten rijden, waarop vader, als hij zijn nachthemd aan had, tot zijn vrouw zei de: "Alles goed en wel, Mina, maar ik heb al met al toch negen gulden en vijf en zeventig centen uitgegeven, het wordt werkelijk te duur in dien gezapigen tijd richtte een aantal jongens de voetbal vereen iging A.F.C. op. En de grijsaard, die nu naar zijn klein zoon in het derde elftal zit te kijken, vertelt: "Mijn goe de vader verbood mij uitdrukkelijk om "achter zoo'n stom stuk leer aan te hol len" en voorspelde mij, dat die gekkigheid geen jaar zou duren, daar het geen pas gaf, dat jongelieden, die de kinderschoenen ontwassen waren, zich als kwajongens aanstelden. En toen ik mijn einddiploma van het gymnasium haalde, mocht ik kiezen tusschen een gouden remontoir en een fiets en toen zei ik: "Pa mag ik lid worden van A FC?" En na een ernstigen familieraad kreeg ik toestemming en de heeie familie verklaardde mij voor niet ongevaarlijk krankzinnig En ziet: Die gekkigheid heeft iets langer geduurd dan een jaar. Hoe groot zou de verwondering zijn bij de jongens van het eerste uur wanneer ze nu een kijkje mochten nemen aan de Boelelaan. Dat simpele idee toen geboren heeft door de loop der (86) jaren duizenden en nog eens duizenden ont zettend veel (voetbal) plezier geschonken, we kunnen er niet dankbaar genoeg voor zijn. Ik heb u lief mijn AFC Gij telt in aller harten mee Clubliefde Jaja dopingkontrole ge beurt ook al bij de amateurs. Je houdt het niet voor moge lijk: de liefhebbers worden gekontroleerd. Waarschijnlijk wordt de juiste dosering lief de bekeken. Afgelopen zon dag, na de wedstrijd tegen DWV, wordt het plasje van een eerste-elftalspeler tegen het licht gehouden. Na afloop wordt hem gevraagd: "Positief of negatief?" Speler: "Negatiefmaar ik schijn wel te barsten van de clubliefde". Gemakzucht Een oude elftalfoto, genomen voor het clubhuis aan de Wandelweg, circuleert tussen een aantal AFC-ers, diezelfde zondag. Er wordt gevraagd wie wie is, een aantal namen pas seren de revue. Zegt er één, ONS EERSTE komt net het veld op, hij geeft de foto gehaast terug: "Ik herken alleen maar het clubhuis". Rendement Henk Bijlsma begint in de eerste helft aan een leuke dribbel in de breedte van het veld. Na drie, vier DWV-ers onthutst achter zich gelaten te hebben, verliest hij toch de bal. Van alle kanten krijgt hij kommentaar, Henkie trekt zich ontmoedigd terug op z'n eigen stek in de voorhoede. Nerveuze stem achter het doel: "Hoe haalt ie het in zijn hoofd, hè in zo'n belangrijke wedstrijd". Andere stem: "Ach, de jongen wil gewoon zijn kontributie eruit voetballen". Amsterdam, december 1980 Geachte redaktie. Bij het betreden van de trap van ons mooie clubhuis zie je een schild met een spreuk. Dit door onze oude vriend Willem Staats bedachte en naar ik meen ook aangeboden schild deelt ons iets mee over vrienden, die ons huis betre-, den. Een diepe wijsheid gaat erachter verborgen. Het is een typische "Staats-gedachte", kenmerkend voor deze unieke figuur. Maar, bij nader inzien is er iets niet goed aan deze spreuk. Immers taalkundig wordt hier enkelvoud en meervoud ge mengd, want het begin: "Het Sieraad" is enkelvoud, maar direkt hierna wordt overgegaan op: "Zijn de vrienden Dat is toch echt geen goed taalgebruik. Ik heb al lang hier tegen aangekeken, maar nu begin ik echte bezwaren te heb ben. 3

Schakels (clubbladen) | 1981 | | pagina 3