PRO MEMORIE SPORTVOEDING Zoals reeds eerder in de Schakel werd vermeld, zullen wij op VRIJDAG 7 NOVEMBER a.s. ca 17.00 uur in onze eigen sociëteit "Goed Genoeg" onze jaarlijkse bijeenkomst houden. De Zilveren Ploeg Commissie nodigt u uit om in groten getale hierbij aanwezig te zijn, waardoor wij gezamenlijk deze avond weer tot één van onze meest gezellige hoogtepunten van het jaar kunnen maken. Zoals reeds eerder werd uiteengezet, is de tijd voorbij dat het etentje ons wordt aangeboden. Maar de Gebr. Landman, die zoals u ongetwijfeld bemerkt zult heb ben, de nieuwe pachters van onze sociëteit zijn, heb ben thans hun reputatie op 't spel gezet, door ons een volledig diner aan te bieden voor de prijs van f 25,- hetgeen gezien de huidige omstandigheden wel bijzon der aantrekkelijk genoemd mag worden! In de korte tijd dat zij de sociëteit verzorgen, hebben zij vele verbeteringen aangebracht, hetgeen veel voor de toekomst belooft. Zilveren Ploegers, gij die allen een kleinere of grotere vore in de akkers van AFC hebben getrokken, ver zamelt u en ervaar wederom, dat een goed humeur, een gezonde dorst en eikaars gezelschap de basis zul len zijn voor een heerlijk ontspannen en vrolijke avond. Tot 7 november! Namens de Commissie, Dio Hermens Een goede spierverzorging voor sport of trimmen is uiterst belangrijk Niet ieder amateursporter behoeft zich voor een wed strijd te verzorgen op dezelfde manier als professione le sportmensen dat plegen te doen. Maar het is toch ver keerd om te denken dat je zomaar uit de kleedkamer het veld in of de baan op kunt lopen. Een onderzoek heeft n.l. uitgewezen dat een groot deel van alle sportletsels veroorzaakt wordt door onvoldoende voorbereiding. De beroepssporters en hun verzorgers weten dit maar al te goed en een professional zal dan ook nooit onvoorbereid aan een wedstrijd beginnen en zelfs een pauze zal dikwijls gebruikt worden om vooral de spieren te verzorgen of te laten verzorgen. Dit geldt zowel voor de buitensporten als voor sporten in zaal of hal. Als wij gaan sporten of trimmen wordt er meer van onze spieren verlangd dan in normale omstandigheden. Dit betekent dat onze spieren meer voedingsstoffen nodig hebben om deze extra prestatie te kunnen leveren, doch tevens komen er ook meer afvalstoffen vrij. Deze voedings stoffen en afvalstoffen moeten dus in versneld tempo aan- en afgevoerd worden. Ongetwijfeld is een goede massage, uitgevoerd door een vakkundig sportmasseur, de beste wijze van voorbereiding. Een sportmasseur weet precies welke spieren op welke wijze behandeld moeten worden om de sportman of -vrouw in optimale conditie te brengen. Nu is de amateur sporter of de trimmer over het alge meen niet in de gelenheid zich voor elke wedstrijd of training vakkundig te laten masseren. Toch dient ook zij of hij te beseffen dat het onvoorbereid beginnen aan sporten of trimmen de kans op blessures verhoogt. Voor hen zijn er dan ook produkten in de handel, waarmee de spieren op eenvoudige wijze warm en soepel gemaakt kunnen worden. Bovendien zult u bemerken dat u makkelijker en plezieriger begint aan sport of training. Nogmaals, een goede voorbereiding kan vele blessures voor komen. Wij wensen u gaarne vele aangename, blessurevrije sport- en trimgenoegens. Sport en voeding Sport staalt de spieren en is prima voor de gezondheid. Maar het spreekt vanzelf, dat spieren alleen soepel en sterk kunnen worden als het materiaal, de grondstof, van goede kwaliteit is. Voeding is één van die pijlers van onze gehele lichamelijke konditie en daarom is het juist voor de sport beoefenaar nodig om extra aandacht aan voeding te beste den. Een goede voeding doet meer dan alleen maar honger stil len. Het bevat vetten en koolhydraten om de benodigde energie te leveren en eiwitten om groei mogelijk te maken en de weefsels van al onze organen in stand te houden. Maar ons voedsel bevat ook vitaminen en mineralen; zonder deze laatste stoffen kunnen organen niet funktioneren. Ze zijn daarom onmisbaar voor een gezond leven. Eiwitten zijn de bouwstenen van het lichaam. Men vindt eiwitten van goede kwaliteit o.m. in melk, karnemelk, yoghurt, kaas, vlees, vis en eieren. Maar ook met brood, havermout en rijst nemen wij eiwitten op. Onze spieren maken niet minder dan tweevijfde (40 - 45 procent) van ons lichaamsgewicht uit. Door oefening nemen veel spieren in omvang toe. Aan het begin van een trainingsperiode is er dus alle reden om een extra portie eiwitrijke voedingsmiddelen op het dagmenu te zetten. Hetzelfde geldt voor de ijzerrijke voedingsmidde len. IJzer is nodig bij de vorming van spierweefsel en voor het op peil houden van een goede bloedsamenstelling. Rijk aan het mineraal ijzer zijn o.a. vlees, lever, bruinbrood, peulvruchten en groente. Vitaminen en mineralen worden wel beschermende stoffen genoemd. Beschermende stoffen maken bovendien, dat alles in ons lichaam goed functio neert. Daardoor beschermen ze onze gezondheid. U hoeft niet bang te zijn, dat u een tekort aan bovenstaan de voedingsstoffen krijgt, als u er maar voor zorgt, dat de dagelijkse voeding goed is samengesteld. Wat nu te eten? De voedingsgewoonten van de opgroeiende jeugd vragen meer aandacht dan die van volwassenen. Bij sporttraining komt daar nog wat bij. Men kan op vele manieren goed eten. Het is echter wel van belang om gedurende de trai ningsperiode regelmatig te eten en daarbij een vast en goed samengesteld voedingspatroon te volgen, terwijl ook een re gelmatige leefwijze en vaste uren onafgebroken slaap van grote betekenis zijn. Een uitstekende wegwijzer hierbij is de brochure "Sport en Voeding" (waar uit ook bovenstaan de gegevens afkomstig zijn), die kan worden aangevraagd bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, Laan Copes van Cattenburch 44, 2585 GB Den Haag, tel.: 070 - 46 95 12. In deze brochure zijn ook een aantal dagmenu's voor sport beoefenaars opgenomen. U kunt deze brochure bestellen door f 1,40 (0,50 plus 0,90 portokosten) aan extra postzegels bij te plakken op een briefkaart. 6

Schakels (clubbladen) | 1980 | | pagina 6