MIXED PICKLES ingelegd door Pim Adriaansz. klaverjassers en de ridders dus even graag als de ereleden, de barhappers even graag als de leden van verdiensten en tribuneklanten even graag als de Nobelprijs-winnaars. Maar als ik dan, zoals het vorig jaar, achter de eretafel de grote roergangers van de club zie, vergrijsd in het leiden van de club met in hun optisch aftakelende ogen die glans van "jong in geest mede dankzij de sport" en ik hoor ze met hun bijna gebarsten stemmen het clublied zingen, dan rea liseer ik me, dat ik van een bijzondere club lid ben. Als kers verse ridder besefte ik toen op die bijeenkomst, dat ik me geen lidmaatschap kan voorstellen, dat zwaarder weegt. Overgemotiveerd om toch nog iets voor AFC te kunnen be tekenen, kwam ik die avond thuis. Overgemotiveerd vooral, omdat ik die avond een trend had waargenomen, volgens welke het sociale kontakt onderling, tussen de leden van AFC dus, dat informeel al zo'n tachtig jaar bestaat, door de gezamenlijke ridders in meer gestruktureerde vorm beoe fend zal gaan worden. Het sturen van een fruitmandje naar een zieke, het afgeven van een fles drank aan een alleen staande en het zo maar gezellig langswippen bij een bejaard lid, dat nauwelijks meer in staat is de straat op te gaan, dat is die gestruktureerde taak van de AFC-ridders geworden. Die ontdekking deed bij mij de al lange tijd sluimerende overtuiging versterken, dat AFC meer is dan een groep men sen, die als uitsluitende doelstelling heeft zoveel mogelijk goals in vijandere doelen te proppen. AFC is een sociale in stelling, waar mensen voor hun problemen aandacht, voor hun verdriet troost en voor hun eenzaamheid gezelligheid krijgen. En dat is vaak heel wat meer waard, dan je bij de eerste kennismaking met die voetbalclub aan de De Boelen laan verwacht. Vanuit die Hilversumse studio zal ik vrijdag avond 7 november de beste wensen uitstralen naar dat so ciale voetbalhuis in Amsterdam-Buitenveldert. Hans de Bie Eerste Eind september schreef Pickelaar, dat naar zijn voor-in formatie hem leerde een schare spelers zich als vanouds van elders naar AFC had laten overschrijven, met als voor naamste bedoeling een gooi te maken naar het eerste elftal. Een met enige kwaadaardigheid stelde hij, dat te vaak een overgeschreven speler slechts lid werd van AFC I en dat hij (Pickelaar) dan ook zijn reserves had bij het roepen van: hup AFC! En daarmede is Pickelaar toch van nature een voorzich tig mens een beetje onderuit gegaan. Zijn voor-informatie bleek ditmaal niet geheel juist en hij haast zich derhalve tot eigen korrektie. De feiten. De A-selektie van AFC, waaruit het eerste en tweede elftal worden samengesteld, bevat ditmaal 30 spelers; te weten 26 veldspelers en 4 keepers. Volledigheidshalve noemt Pickelaar ze maar even allemaal: E.M.P. van Aken, H. Bergsma, J.H. Bijlsma, S. Cohen, M.J. van Dijk, K. Gehring, E. Geluk, E.H. Goedhart, D. Hamme, Th. Husers, R. Kick, H.J. Kottmann, M.B. Lambrecht, M. Lassooy, B. Leeser, N. Leloux, D. Ludwig, E.M. Meyer, J. Parsser, B. Rachman, P.J. Sandberg, E.F. Seunke, E.J. Swaab, J.Ch. Vlieger, R.E. van Weldam, W.A. Wolffram, Th.L.C. Janssen, C. Thomas, J.A. Uchtman en A.J. Wijnand. Maar wat blijkt nu! Dat van deze 30 geselekteerden het vorige jaar 6 spelers voor andere clubs uitkwamen. Bedenken wij daarbij, dat 2 van die 6 (Theo Husers ex-Vi- tesse en Hans Bergsma ex-Ajax) weer op het oude AFC-nest terugkeerden, dan blijven er 4 nieuwkomers over: Goedhart (ex-EDO), Hamme (ex-Aalsmeer), Kick (ex-Slotervaart) en Lassooy (ex-Uithoorn). Van deze vier is nog niemand echt doorgedrongen tot ons basiselftal. Het valt dit jaar dus allemaal wel mee met de import. Pickelaar herroept derhalve in ootmoed royaal zijn aanvan kelijke twijfels. Zondag jIthuis tegen EDO, heeft hij zelfs weer eenmaal hoorbaal "hup AFC" geroepen. Maar geholpen heeft het niet Ploeg Vrienden, de grote dag van De Zilveren Ploeg nadert weer! Op 7 november a.s. komen AFC-ers, die 25 jaar of langer lid zijn (en tenminste 35 jaar oud) bijeen in de sociëteit. Voor de tweede maal onder leiding jou ja, wat heet van Dio Hermens; na vele jaren beminnelijk schrikbewind van Arie Waayer. Wat stelt die Zilveren Ploeg nou eigenlijk voor in het geheel van AFC? Ruwweg wil dat zeggen, dat 140 van de pak weg 1400 leden er meer dan 25 jaren op hebben zitten. En dat van die 140 man er tussen de 100 en 120 weer ver enigd zullen zijn; komende soms van zéér verre. En dat mag toch in alle bescheidenheid wel uitzonderlijk genoemd worden in het leven van een voetbalclub! Nummer 5 Die foto van Nationaal Foto - Persbureau (zeg maar P. Ma- gielsen Zn.) in De Schakel van 15 oktober j.l. was een beste opener. Een voltreffer, vrienden! Onze lachende A 1 junioren op weg naar de middencirkel na het beslissende doelpunt in de uitwedstrijd tegen Ajax II (2-3). Hoe het u vergaat weet Pickelaar niet, maar zelf kijkt hij op zoek naar herkenning geboeid naar zo'n prent. En waarachtig! Eén van de veelbelovende knapen: Cees den Braven Jr! Nummer 5. Pickelaar was hem gans uit het oog verloren, maar herinnert zich zeer wel hoe dat dwergje toch al weer heel wat jaren geleden in de sociëteit rondstapte. Pickelaar noemde hem De Kabouter, want hij leek daar sprekend op. Hij stond ook altijd als een kabouter: parman tig. En spreek Pickelaar niet tegen, want als hij ergens ver stand van heeft, dan is het wel van kabouters! Het beeld van den braven junior-kabouter is Pickelaar steeds bijgebleven. De herinnering er aan vond steun in zijn eigen tuinkabouter, die al jaren - parmantig - stand houdt in zijn achtertuin tje tussen de lelietjes van dalen. In vertrouwelijke ogenblikken deed Pickelaar hem wel eens de groeten van die kabouter van Goed Genoeg. Hij begreep dat. Ze droegen dezelfde puntmuts! Junior 5 is inmiddels een grote geworden en een puntmuts zal hem wel niet meer staan. Alhoewel Op het gras is Cees den Braven (sr.) opgevolgd door Cees den Braven (Jr.). Aartspickelaar wijlen Jo Wijnand schreef dat verhaal al 35 jaar geleden in zijn Gouden Boek van AFC: Geslachten komen, geslachten gaan. AFC blijft. 5

Schakels (clubbladen) | 1980 | | pagina 5