A.F.C. CLUBLIED J2V Onze goede Amstelstad Is lang geleên geboren Een nietig clubje, echter dat Veel vreugden leed ons heeft beschoren. Drie letters slechts telt hare naam, Voor ons meer waard dan woorden, Want A.F.C. haar naam heeft faam Van Oost naar West, van Zuid naar Noorden. \K heb U lief, mijn A.F.C., Gij telt in aller harten mee; Uw naam is mij een schoon symbool Van goede geest, sportieve jool. Te spelen onder Uw banier Is mij een eer en een plezier; Al word ik oud, mijn geest blijft fit, bis Omdat ik A.F.C. bezit. weer de man en zijn Schakel artikel in oktober van dat jaar liegt er niet om en laat zijn ongeblust enthousiasme duidelijk blijken. En dan het beroemde jaar 1935, waarin Dick ons zijn AFC, clublied aanbiedt, een lied, dat wij nog veel zingen en vele malen in de Scha kels weer herhaald zijn voor nieuwe leden. Als beloning voor alles wat hij gedaan heeft, nog doet, wordt hem het Erelidmaatschap aan geboden. Inderdaad meer dan welverdiend. En nu is hij in 1980 oud ste nog in leven zijnde Ere-lid. Op 29 mei 1942 schreef Dick een hulde-artikel aan "Oom van der Schaaf" bij zijn 80e verjaardag; deze was een trouw supporter van AFC en Dick besluit in 1942 dat artikel met de woorden: "Zijn voorbeeld is een bewijs, dat door sport bedrijven en beleven wij geen angst voor den ouderdom behoeven te hebben. Een mooi iets om te lezen, nu hijzelf 80 beleeft. Dick's beleid na zijn eerste (moeilijke) jaar wordt in 1942 gekenschetst als met niets anders dan lof; doelbe wust, met open vizier en op eerlijke wijze" Aldus wijlen Arnold Eysvogel. In januari 1944 spreekt Dick een prachtige rede uit en eigenlijk zou die in zulk een feestnummer als deze Schakel herhaald moeten wor den, maar dat voert te ver. Warm was zijn rede omdat zijn woorden tot het hart gingen. Goed was zijn rede, omdat hij in zeldzaam goede bewoordingen in deze nijpende oorlogsperiode onze gevoelens, onze belevenissen tot uiting wist te brengen. Het was ons 49e jaar en dus de aanloop voor een halve eeuw bestaan van AFC, een club zo zei D.B. die het spel om het spel speelt, die duizenden sportieve ontspanningen bood en biedt, een onbevlekt blazoen, een aanleiding voor jongeren om de kleuren van Amsterdams oudste voetbalclub met ere te dragen. Zelfs werd onze Voorzitter op het matje geroepen bij de Duitse bezetters om zich t.a.v. AFC te verantwoorden. De tijd schrijdt voort: onze Dick wordt benoemd tot Directeur van het Amsterdamse Stadion en treedt af als Voorzitter met een staat van dienst, die in AFC vrijwel uniek is. Die Stadion functie heeft hij 20 jaren uitgeoefend. En nu zijn we alweer 13 jaar verder. Natuurlijk is daarmede een uiterst actieve AFC periode beëindigd, indrukwekkender dan ik kon bevroeden, toen ik aan dit artikel be gon. Maar uit ons midden is hij niet verdwenen, want na zijn Bestuurspe riodes heeft hij zich actief beziggehouden en heeft leiding uitgeoe fend in de Sociëteit en onze Stichting Goed Genoeg. Voor dit alles werd hij in oktober 1969 nog benoemd tot lid van ver dienste van de KNVB Afd. Amsterdam. Bij verschillende wedstrijden komt Dick nog steeds uit Zandvoort, de Vriendenbiljartclub telt hem als Ere-lid. Het is "wunderbar" mensen ontmoet te hebben in rond 1924 en in 1980 daarop terug te komen. In 1924 had hij een stel vrienden om zich heen; in rond 1960 waren daarvan nog 11 in leven, die zich for meerden tot de "Club der Zestigers", die jaarlijks 1 x bijelkaar kwa men. Rond 1970 noemden wij ons de "Club der Zeventigers", toen nog 7 leden. Opgeheven echter, omdat het schrijnend is steeds een lid te verliezen. Thans in 1980 zijn er van deze oorspronkelijke levens lustige jeugdclub nog 5 in het land der levenden, waarvan reeds 3 de 80 gepasseerd. Het is prettig voor Dick Bessem op de a.s. 2e september te kunnen terugkijken op een welbesteed leven, goed ondersteund door het vrouwelijk geslacht en zijn kinderen. Hij heeft het moment van het clublied eens betiteld als "het uur der genade". Dat is wel een goede betiteling. Want de naam BESSEM is onverbrekelijk verbonden aan dit lied. Gelukgewenst met deze grote dag en in de hoop, dat het ons gegeven moge zijn elkaar nog een behoorlijk aantal jaren te kunnen felicite ren. Jaap van Nek Tempo di Marcia Muziek van L. Scheltus v. Kampferbeke Woorden van D. J. Bessem 6

Schakels (clubbladen) | 1980 | | pagina 6