dat voetbalseizoen opgesteld in het 1ste elftal om mijn eerste echte wedstrijd te spelen. Toen ik de zaterdag vóór de wedstrijd uit Breda in Amsterdam aan kwam, lag er een verzoekje of ik even bij Dick Bessem langs wilde komen, hetgeen ik deed. Ik werd hartelijk ontvangen en nadat we gezeten waren, vroeg Dick of ik zin had in een borrel. Dat had ik wel, maar ik realiseerde me dat dit wel een slechte indruk zou maken, in verband met de wed strijd de volgende dag. Ik weigerde dus en na enig heen en weer ge praat, waarbij ik me al afvroeg waarvoor Dick me eigenlijk wilde spreken, kwam de aap uit de mouw. Heel omslachtig vertelde Dick me, dat ik wel was opgesteld, enz. enz., maar dat Charles Lun- gen plotseling was overgekomen en dat, hoe vervelend ook, enz. enz.: ik de volgende dag niet zou spelen. Natuurlijk was het een teleurstelling voor mij, maar ik had ook begrip voor zijn vervelende positie en reageerde na enige tijd met de opmerking: "Nou, o.k. dan, maar geef me dan nü die borrel maar." Dit was onze eerste borrel. Velen zijn gevolgd in een hartelijke ver houding, die tot op heden voortduurt. Als voorzitter van de Zilveren Ploeg mag ik jou na al die jaren be danken voor wat je voor onze club gedaan hebt en een van die men sen was, aan wie het te danken is, dat we o.a. nog een Zilveren Ploeg hebben. Dio Hermens aanwezig waren zich nog wel zullen herinneren. Al weer vijfendertig jaar geleden! Kort daarna werd Dick benoemd tot direkteur van het Olympisch Stadion en zeker heeft de goede naam, die Dick zich tij dens zijn langjarig bestuurslidmaatschap en vooral tijdens zijn voor zitterschap had verworven, in belangrijke mate bijgedragen tot de ze eervolle benoeming. De KNVB beloonde zijn verdiensten door hem terstond mede te delen, dat hij als werkend lid van AFC moest bedanken, omdat hij "professional" was geworden! Nu brak een tijd aan waarin Dick zich minder met AFC kon bemoeien. Daar kwam verandering in toen Dick eerst voorzitter werd van onze Sociëteit en later van de Stichting Goed Genoeg en in died functies weer zijn steentje kon bijdragen, o.a. aan de verhuizing naar de De Boelelaan. En nu wordt Dick dus 80 jaar, nadat hij wat gezondheid betreft een paar jaar geleden een ernstige inzinking heeft moeten doormaken. Maar gelukkig gaat het hem nu weer beter en leeft hij naar de grote dag toe. Heel AFC hoopt van harte, dat zijn 80ste verjaardag voor Dick, Hannie, kinderen en kleinkinderen een heel blijde dag zal mogen worden. Beste Dick, AFC is je dankbaar voor het vele goede werk dat je altijd voor de club hebt gedaan en wenst je van harte nog tal van gelukkige jaren in gezondheid toe, met allen die je dierbaar zijn. Je hebt al weer iets om naar toe te leven, want in 1985 ben je vijftig jaar erelid en dan hopen we je wederom te mogen feliciteren. Van harte profi ciat! Henk Kappelhoff C v* Bij het totstandkomen van het clubhuis op de Zuidelijke Wandelweg. Van links naar rechts: Arie Metz, Dick Bessem, I. Galavazi, Willy v.d. Brink, Willy Brusse, Piet Bos, en Jan Bosch DICK BESSEM 80 JAAR Dick was nog maar kort lid toen hij in 1926 als 2de secretaris zijn intrede deed in het bestuur. Al een jaar later werd hij 1ste secreta ris en dat bleef hij - met één jaar onderbreking - tot 1941In dat jaar bedankte voorzitter Galavazi en Dick werd zijn opvolger en hij deed dat direct buitengewoon goed en met veel enthousiasme. De oorlogstijd was verre van gemakkelijk en onze bezetters waren AFC nu niet bepaald goed gezind. Zo werd b.v. naar hun mening niet ge noeg aandacht besteed aan de dood van een AFC'er, die in Duitse krijgsdienst was gegaan en sneuvelde. Het voortbestaan van de club stond zelfs op het spel. Alles liep ge lukkig met een sisser af, maar Dick moest de kastanjes uit het vuur halen en een onaangenamer taak valt voor een voorzitter nauwelijks te bedenken. Maar anderzijds had Dick het voorrecht onze bevrij ding als voorzitter te mogen medemaken en in de bevrijdingsvergade ring in Eggers stak hij een gloedvolle rede af, die allen die daarbij WUNDERBAR j Ja, dit Duitse woord kwam in Dick's leven dikwijls voor en ik ge loof, dat hij hetzelf ook wel "wunderbar" vindt deze leeftijd der zeer sterken te hebben bereikt. Want uit vroegere tijden en ook niet j zo lang geleden ais dit lied werd gespeeld, dan gingen Dick s armen en handen omhoog en zong hij mee. Het wordt ongetwijfeld een groot feest, die 2e september, in ons S welbekende AFC clubgebouw, en daar is ook alle aanleiding toe. I Het was mij uit den aard der zaak genoegzaam bekend, dat Dick in AFC een grote rol heeft gespeeld, maar toen ik, mede op verzoek van de AFC Schakel Redacteur, eens ging bladeren in onze clubbla den, kwam ik tot de ontdekking, dat zijn rol veel groter is geweest, I dan ik mij nog wel bewust was. Bijna ontelbaar zijn de artikelen, die I Dick heeft geleverd in de periode van zijn Secretaris-schap en in de periode van zijn Voorzitterschap. Misschien is het voor hem wel in teressant zelf ook nog eens door te nemen, wat hij destijds al zo heeft beleefd en op schrift heeft gezet, j Hoe kom je eigenlijk tot zulke prestaties, terwijl hijzelf feitelijk geen I voetballer was? I Wel in het begin der 20er jaren bestaat er een groepje vrienden, die regelmatig bijelkanderkomen, echt als jonge opgroeiende kerels zich vermaken met gezellige bijeenkomsten, biljarten, kaarten, dan sen, soirées bezoeken, daarnaast hun werk en studie niet vergeten. In deze groep vrienden zijn een paar AFC-ers, die oorzaak zijn, dat Dick zich aanmeldt bij AFC. Wij vinden zijn naam vermeld voor de eerste keer in 1924, maar in mei 1925 heet het al "AFC op tournée met onzen getrouwen supporter Dick Bessem naar Apeldoorn waar Weggeman en Tacke resp. uit Hengelo en Zutfen ook heen zouden komen". In maart 1926 lees ik, dat men zich voor 31 maart bij den Heer D. Bessem kan aanmelden,die zoo welwillend is geweest het secretaris- penningmeesterschap van de dansbranche op zich te nemen. Eigenlijk een veelzijdig mens, onze feestganger van 2 september, want onder dat vriendenclubje is hij de uitgesproken leider. In die jaren maken we veel mee naast de voetballerij. In januari 1927 komt zijn naam voor in een semi-officiële functie n.l. gastheer om Flobur et Velocitas uit Apeldoorn te ontvangen. Even later in mei 1927 staat de jubilaris als Secr. Penningm. vermeld in de Soirée-Commissie. Inmiddels is onze man van heden al 1e secretaris geworden, want de officiële uitnodiging voor het bijwonen voor de Alg. Vergadering in Parkzicht op 3 september 1927 gaat van hem uit. Als in januari 1930 AFC 35 jaar bestaat wordt er een foto gepubli ceerd van Bestuur en Ere-Leden, totaal 10 man, waarvan nu nog slechts in leven zijn onze feestganger van heden en ondergetekende. Een jaar wordt het secretariaat onderbroken, doch in 1931 is Dick 4

Schakels (clubbladen) | 1980 | | pagina 4