VAN DE ZIJKANT GEZIEN staan. Logische vraag, waarom staan we daar dan niet. Ik zal trachten daar enigszins op te antwoorden. Er worden n.l. helaas veel taktische blunders gemaakt. De 1e blunder: wat wij onder tempo bij voetbal verstaan. Be langrijkste element. Heeft overigens niets met hard of har der lopen te maken, maar hoofdzakelijk het spelen van de bal, het vrij lopen en aanspeelbaar zijn en de bal vaak zo snel mogelijk afspelen in de richting van het doel van de te genpartij. Meer 1/2-tjes. Drie a vier jaar geleden ging dat bij ons veel vlugger, vaak waren er slechts drie spelers nodig om de bal in het strafschop gebied van onze tegenstanders te brengen. In dat opzicht zie ik bij ons op het ogenblik veel fouten, en meen ik dat dat nu eens taktisch beter behandeld moet worden. Een taak voor spelers, trainer en leider. Dan mis ik bij ons sterk een betere hardheid. Fysieke kracht. Geen vuil spel! Niet van achteren op de enkels trappen, on deruithalen. Beslist niet! Sportief hard zijn. De tegenstan der duidelijk laten merken dat je er bent. Dat geldt overi gens niet alleen verdedigend, maar ook aanvallend. Dat verschil was bijvoorbeeld weer duidelijk bij VUC- AFC. Een technisch beter AFC tegen een harder VUC. Bijlsma, Cohen en Kottman raakten er door gei'mponeerd en dat was de be doeling van VUC. Akkerman bewees overtuigend zijn stel ling. Hij was wel hard, zat goed met z'n lichaam tussen de man en de bal, toonde duidelijk dat hij er was. Zo ook, een Bas Rachman. Hardheid, fair, heeft overigens niets met lengte, breedte, dikte of wat dan ook van een speler te ma ken, alleen met zijn inzet. Dan erger ik mij bijv. vreselijk, en met mij vele anderen, zo als ik om me heen merk, aan de opbouw van ons spel van uit de verdediging. Keeper bijv. Een keeper moet bij 10 x balbezit negen x gooien en 1 x trappen. Dat ligt niet aan de keeper alleen als hij dat niet doet, maar aan het hele elftal. Minstens 3 spelers moeten steeds aanspeelbaar zijn (gooien), die verstandig (tempo) opbouwend de bal in de voorste linie moeten brengen. Bij uittrappen krijg je van de tien keer, negen maal je bal zo weer voor je eigen doel terug. Dus aanspeelbare veldspelers en veel, goed gooien van de keeper, ik zie het zelden bij AFC. Bij de keepers-training vroeger, trainden wij daar met de veldspelers veel en heb ik bijv. Nol Kuikens en Peter v.d. Valk er altijd op gewezen dat goede gegooide "speelbare" ballen beter zijn dan "wil de uittrappen". Let wel, dit is niet alleen een verwijt aan het adres van de keepers! Nu heb ik zeker nog 6 a 7 takbsche aanwijzingen, die 1e fout zit bij AFC I. Maar dan wordt dit "verslag" nog lan ger. Nog één ding wil ik echter behandelen en dan het be loofde summiere verslag. Onze vrije trappen. Alsvoordeel bedoeld, benutten of gebruiken we ze zelden. Waarom niet meer variatie. Waarom vaak zo gehaast als er tijd genomen moet worden, waarom zo langzaam als het snel moet. Ge bruik juist bij vrije trappen eens jullie inzicht en intelligen tie, die naar mijn mening ruimschoots voor handen zijn. En train eens meer op vrije trappen, die kreatiever genomen kunnen worden dan tot nu toe het geval was. VUC - AFC 3-2. Veel van het bovengememoreerde slaat op deze wedstrijd. Technisch konditioneel beter dan de tegenstander. Maar niet hard genoeg. Veel te soustisch voetbal. Daardoor geen werkelijk tempo. Veel te veel schijven om de bal "voor in" te brengen. Vijf minuten voor rust, enige goede bewe gingen van de linksbuiten van VUC, lage harde voorzet die uitstekend benut werd door hun rechterspits. 1-0. Rust. De tweede helft. 1 Minuut gespeeld. Verscheidene van onze spelers kennelijk met hun gedachten nog in de warme kleed kamer. Blunder. 2-0. Kwartier voor het einde drie "schaar bewegingen" van Kottman. Schitterend. Slechts door grove Tackle te stuiten, strafschop. In tweede instantie benut door Akkerman. 2-1. Speelde overigens goede wedstrijd. Inzet, hardheid. 1 Minuut later: al vaker dit seizoen, typi sche AFC tekortkoming. Blunder achterhoede 3-1. Voor de statistiek. 2 Minuten voor het eind goede goal van Cohen. (Doorzettend. Hardheid!) Conclusie: een volkomen onnodige nederlaag. AFC voetbal de beter, maar verloor van een fysiek sterker VUC, dat goed profiteerde van twee zwakke momenten in onze achterhoe de. Goede raad. Konditie en techniek is er genoeg. Wat meer op spel-situaties trainen. Wat meer gebruik maken van jullie intelligentie, die er beslist is. Wat meer je in het veld positief laten horen. Wat meer dash en zelfverzekerdheid. Dan zal ook het publiek van AFC zich wat meer laten horen. Want aan het enthousiaste, felle meeleven van onze trouwe supporters ontbreekt het ook weieens! Ik zou het fijn vin den als m'n stelling opgaat. Wij horen bij de bovenste vijf! Ik reken daarop, sterkte! Rolf Leeser Oh, die Schakel De liefde tot zijn land, zijn lief, zijn club is ieder aangebo ren. Dat lieten de AFC-ers in de Musical wel degelijk mer ken - en ook allen, die er omheen gewerkt hebben - en de schepper van Rudy-Boy Jack van Gelder. Maar waarom puilt de Schakel niet uit van loftuigingen behalve die prachtige foto's?? Vraag mij niet om een verslag, dan komen er notities van: Three coins. Geusebroek, sproeten Tonny, mondje van Daisy, haar pruiken, benen en gewaden, enorm goed, DE voetbal van Herman, die rotjongens, dat stel rotmeiden. Great Pretender, de muzikale begeleiding!!, die opa Bobby, ach die hele enige troep, daar kan ik toch niet over begin nen te schrijven, het is zo veel en zo verschrikkelijk leuk ge weest. Toch zie ik nog even het gezicht van Jaap Cohen, die roept "Ik zie iemand, die er niet isen datzelfde zeg ik meer en meer bij mezelf Toch nog heel fijn bij elkaar geweest - met de oudjes.... ik voelde mij weer thuis. De koningin treedt af Zomaar in het clubhuis, hoog boven de piano, zegt ze op haar 71ste verjaardag de Kroon aan Beatrix te zullen over dragen. Dan gaat er wat in je om - We hebben het goed ge had bij Juliana en als tot besluit het Wilhelmus klinkt, ben ik niet de enige, die stil ontroert innige dank aan Juliana in zich voeltMoge het voor Kaptitein Beatrix een geluk kige en behouden vaart worden. Nederland, let op UW Saeck Ooit in Alma Ata geweest? Na een rit door de wondermooie Taiga van Siberië kom je bij de mooist gelegen schaatsbaan van de hele wereld, op een paar duizend meter hoogte. Die heerlijke zuivere lucht, die je in je longen zuigt als je uit de bus stapt. En als je in het stadion komt, dan zie je schaat sers - schaatsers. Ik heb maar één verlangen: meerijden tus sen die glijdende meute jonge mensen, die uit vele delen van de wereld komen trainen hier in Medeo, sommigen in blote shirtjes. We kunnen er niet genoeg van krijgen, ernaar te kijken - het is een heel andere, vredige en zuivere wereld en je hoort alleen het sssstsssst van de schaatsers Sport en de natuurelementen: ooit gezeild? Wind en water in je gezicht voelen, je krachten meten met de natuur. Ooit

Schakels (clubbladen) | 1980 | | pagina 3