DE VETERANEN LEO VAN BRUGGEN In de tweede divisie speelde de televisie de hoofdrol bij Kickers Offenbach-Darmstadt. Kort voor de rust kende scheidsrechter Hellwig Offenbach een vrije trap toe net bui ten het strafschopgebied van de tegenstander. Hellwig floot drie keer, om vrij baan te geven aan de trap. Maar normali ter is het een teken dat de wedstrijd beëindigd is. Vandaar dat de Darmstadt-defensie totaal niet reageerde terwijl Kickers scoorde. Het bleek achteraf de winnende treffer. Darmstadt diende een protest in en de tuchtkommissie be sloot dat de ontmoeting moest worden overgespeeld. De "candid camera", registreerde eveneens de vuistslag die Pez- zey (Eintracht Frankfurt) zijn Leverkussen-tegenstander Gelsdorf toediende. Ook hij kreeg een schorsing voor enkele weken plus een boete van ruim 4.000 gulden. Zijn club kwam onmiddellijk in het geweer. Manager Udo Klug: "Het is volstrekt uit den boze om er in de vorm van een tv-kamera nóg een scheids rechter bij te halen. Beslissend is het woord van de echte scheidsrechter met alle voordelen en tekortkomingen van dien". Klug wees er op dat slechts een fraktie van alle wed strijden die ieder weekend op het programma staan, tv-be- langstelling genieten. "Spelers en arbiters staan zodoende onder zware mentale druk". De voormalige Fifa-scheidsrechter Tschenscher gaf als kom- mentaar: "Deze tv-bemoeienis doet meer schade aan het voetbal dan wat ook". Volgens de voorzitter van de West- duitse scheidsrechtersvereniging, Malka, zijn z'n kollega's "danig aangetast in hun zelfvertrouwen. Met deze onzin moet de tuchtkommissie ophouden. De scheidsrechters moe ten beslissen, niet de televisie". De instelling van Tschenscher en Malka moet gelijkenis ver tonen met die van de mensen, die destijds bang waren voor de gloeilamp (plof-gevaar); bang voor de stoomlocomotief (niet harder dan 30 km) en met hen, die nü bang zijn voor kernenergie. In het bedrijfsleven (en is betaald voetbal geen bedrijf?) is de televisie reeds lang ingeburgerd. Kontrole apparatuur, be scherming winkels etc. Het Feyenoord-stadion kent zelfs een monitor-kamer, waar elke ongeregeldheid op de tribune direkt "zichtbaar" wordt. De belangen op het voetbalveld zijn te groot geworden, tè groot voor één man. Er gebeuren dingen, die niets meer met sport te maken hebben. Het ge zag van de scheidsrechter dient (nog altijd) erkent te wor den; er moet een spelleider zijn. Men moet de tv niet zien zoals Udo Klug, als een tweede scheidsrechter, maar louter als een objektieve waarnemer, die achteraf gekonsulteerd kan worden. Elke wedstrijd in het betaalde boetbal dient gevolgd te worden door de tv-kamera. Indien gewenst moe ten de beelden terstond opvraagbaar zijn (videotheek) om eventuele overtredingen aan te tonen, die de spelleider zijn ontgaan. Dit is geen aantasting van het zelfvertrouwen, het is een hulpmiddel. Voor de spelers is het een vorm van zelf- protektie. Het natrappen, shirtjes trekken, het-zonder-dat-er-wat-ge- beurd-plotseling-neerstorten, spugen e.d, zal, wanneer men het allesziende oog op zich gevestigd weet, wel wat minder worden. En waarom zouden we niet, terwille van een goed produkt, de voorspelling van Mr. Orwell niet wat eerder inlossen. Charlie Een hele tijd niets uit deze hoek gehoord. Toch wordt er regelmatig gevoetbald en met veel succes. Afgelopen maand overwinningen op Concordia, Kampong, KHFC en de Black Devils. Tom Nooy onderkende de lakune in de berichtgeving (men gaat er bij de heren kennelijk vanuitdatde resul taten een tè duidelijke taal spreken) en stuurde de redaktie een artikel van Wim Jesse, geschreven in opdracht van het bondsblad VOETBAL TOTAAL. Hij, Wim dus, moest een reportage maken van de eerste captain van het Nederlands XI na de KNVB-splitsing prof/amateurs. En wie was deze man? Juist, Leo van Bruggen, nu AFC-veteraan. Ziehier wat fragmenten uit het artikel van Wim Jesse. Een duik in het verleden. We gaan ruim 25 jaar terug in de geschiedenis. In de voetbalbond heerst grote onrust. Naast de KNVB die het decennia lang voor het zeggen heeft gehad, is een tweede bond opgestaan; de Nederlandse Beroepsvoetbalbond, met Egidius Joosten aan het roer. "Een doodgeboren kindje", zo spraken de toenmalige lei ders. "Dat profvoetbal zal in Nederland geen poot aan de grond krijgen." Echter de zuigkracht van de Beroepsvoetbalbond blijkt enorm. Naast de vele spelers die hun talent eindelijk te gel de kunnen maken, kiest ook het publiek. En die keuze is zo duidelijk, dat er een fiasco dreigt voor de KNVB. Voor lopig verroert de bond zich nog niet. Maar op aandringen van een viertal clubs (ADO, Sparta, Feyenoord en Excelsior, wie herinnert zich niet het legendarische verhaal van de slaapkamerconferentie in Utrecht) ginq de KNVB toch mm HumFrW ■- r Leo van Bruggen overstag. In juli 1954. Toen schalde het grote nieuws over de radio en brachten de kranten met vette koppen: "Met ingang van het komende seizoen mogen aan spelers, die uit komen in de KNVB, ook vergoedingen worden gegeven." Er ontstond enige maanden een krankzinnige situatie. De

Schakels (clubbladen) | 1979 | | pagina 3