HET VERLEDEN: Bovenstaande Schakel met de bijdrage: De finale om het Gouden Kruis (tegen niet minder dan het toen al roemruchtige Ajax, 5 jaar later opgericht dan AFC, om het officieuse kampioenschap van Amsterdam). DE TOEKOMST: Veel succesvolle elftallen, in het bijzon der het 1e en veel bijdragen in de Schakel. Als je zo realiseert, dat je meer dan 60 jaar van je club lid bent, dan sta je daar wel even bij stil, maar nog meer doe je dat, als je bij het bladeren in oude Schakels vaststelt, dat je tegen Ajax (op het Ajax-terrein) in de Meer op hun oude veld speelde (toen AFC en Ajax daar broederlijk naast el kaar lagen. Middenweg bij de Kruislaan). Maar als je daarbij vaststelt, dat je toen speelde met een elftal, waarin naast mij zelf nog 2 spelers voorkwamen, die meer dan 60 jaar lid zijn (keeper Karei Alandt en snelle en doortastende Tonnie Knopper) en 1 speler, die volgend jaar 60 jaar lid is (Gé Breethoff), dan verheugt je dat bijzonder. Dergelijke gebeurlijkheden spreken speciaal aan voor die genen, die 40 jaar en langer met AFC "meelopen", en min der voor de jongeren. Het moge echter dienen, hoe waarde vol een club als AFC in je leven kan zijn. Want ook dit jaar zijn Martin van Trigt (directeur van de welbekende druk kerij 't Koggeschip) en Jo Oost-lndië (eens aanvoerder van het 5e en directeur van de meer dan bekende assurantie firma Blom Van der AA) 60 jaar lid. Thans laat ik in extenso volgen de finale om het Gouden Kruis (zie boven) afgedrukt door 't Koggeschip (zie even eens hierboven). Gezien de verrichtingen van ons eerste elftal den vorigen dag in het Arol-toernooi, waren mijn verwachtingen, hoe onze jongens zich tegen Ajax I zouden houden, niet al te- hoog gespannen, en toen ik Koninginnedag zoo tegen half drie de Meer in kuierde, was ik er vast van overtuigd, dat onze roodhemden er minstens met 2 of 3 goals verschil in zouden gaan. Nu we hebben verloren, maar eervol, zeer eervol zelfs. Onze jongens hebben gespeeld als duivels, en hoewel Ajax technisch de betere was, vertoonden de onzen zoo'n vlug en vurig spel, dat de Ajaxieden alle zeilen moesten bijzetten om een nederlaag te voorkomen. Bravo jongens, vertoont ook in de komende competitiewedstrijden dezelfde dash en energie, dan kan succes niet uitblijven en zal de AFC weer spoedig tot de gevreesdste tegenstanders uit Amster dam behooren. Jammer genoeg was Hütter den vorigen dag in den wed strijd tegen Z.A. C. geblesseerd, waardoor we ons als volgt opstelden: Alandt P. Bos Van Nek Huyer Ascherman Breethof Maas Noordendorp Ruijs Wolters Knopper Ook Ajax was niet geheel volledig en miste o.a. Jo Pelser, doch had de Natris weer in de gelederen. Het begin is sensationeel. Direct na den aftrap gaat onze voorhoede er van door en na een mooie throughpass staat Ascherman alleen voor de Boer. Jannie schiet zuiver in den hoek, doch helaas te zacht en de Boer zou de Boer niet ge weest zijn, als hij het leer niet nog net uit zijn doel had ge grabbeld. Ajax ziet in, dat het geen spel van kat en muis is en begint wat steviger aan te pakken. De Natris geniet echter de speciale bewaking van Huyer, terwijl achter hem Piet Bos een partijtje back speelt om van te watertanden. Toch krijgt Alandt eenige lastige schoten te verwerken, wat hem echter goed afgaat Toch weet eindelijk Ajax met een scherp onhoudbaar schot in den hoek de leiding te nemen. Dit is voor onze jongens een aanleiding nog eens extra aan te pakken en het Ajax - doel beleeft nu hachelijke momen ten. De Boer weet echter van geen wijken en waar vooral het schieten onzer voorwaartsen nog al te wenschen over laat, komt de rust met 1 - 0 voor Ajax. Direct na de hervatting zijn we weer in de meerderheid. Vermelding verdient nog een keiharde klinker van Breethof, die helaas van de paal terugspringt. We zijn nu bepaald sterker en het is werkelijk verdiend als kort daarop Wolters handig Deen passeert en De Boer met een mooi schot geen schijn van een kans geeft. De stand is gelijk. De op de tri bune aanwezige AFC-ers brullen als gekken, en ook het overige publiek, vooral de jongens-tribune, begint zich te roeren. Er ontspint zich een spannende strijd om de lei ding. Langzamerhand komt Ajax in de meerderheid, doch verder dan Piet Bos brengt ze het meestal niet. Als Piet de Ajax voorhoede den bal weer on tnomen heeft, brengt hij °t leer iets te ver zelf op, met het gevolg, dat hij den bal kv raakt. Dit is ons noodlottig. Piet kan zich niet vlug genot herstellen, de bal komt bij de Natris (die volgens velen in buitenspelpositie stond), deze brengt vliegensvlug op, zet voor en Iseker heeft geen moeite Alandt te passeer en. Kort daarop weereen rush van de Natris, weer een voorzet, en weer is het Iseker, die ongedekt staande, kans ziet te scoren. In enkele minuten is de stand dus 3 - 1 voor Ajax. Dat is onzen jongens te erg. Fanatiek komen ze weer op zetten en aanval op aanval op het Ajax-doel volgt. Bij één dezer aanvallen maakt Couton hands even buiten het straf schopgebied. Maas neemt den vrijen schop en schiet keihard in den uitersten hoek. Couton houdt echter het leer met zijn borst tegen, doch kan niet verhinderen, dat de terug springende bal door den inloopenden Knopper in het doel wordt gewerkt. De stand is nu 3 - 2 en onze jongens werken hard om een gelijk spel te forceeren. Het lijkt echter, of ze teveel van hun krachten hebben gevergd, ze raken vermoeid en Ajax neemt het spel weer in handen. Nog tweemaal hebben we geluk, als Ajax tegen de bovenlat aanschiet, en dan blaast scheidsrechter Aerts inrukken. We kunnen zonder twijfel met veel voldoening op dezen wedstrijd terugzien. Onze spelers hebben zich van hun beste zijde laten zien en hebben allen zonder uitzondering hard gewerkt. Vooral onze achterhoede was prima en Piet Bos was de beste back van het veld. Voor was het hoofdzakelijk de linker vleugel, die verdienstelijk werk verrichtte. Van de halfbacks verdient speciaal Breethof een pluim voor zijn harde werken. Als langst aangebleven 2e klasser kwamen we in het bezit van een door den heer Gosschalk uitgeloofden zilveren beker alsmede van een zilveren medaille. Dit zijn de eerste prijzen, die dit seizoen gewonnen werden. Laten we hopen, dat ze nog door velen gevolgd zullen worden. V. Is het niet heerlijk in 1979 zoveel namen en herinneringen op te halen uit 1925? v.N. 3

Schakels (clubbladen) | 1979 | | pagina 3