SPORTGEDRAG DE JEUGD De essentie van de meeste sporten is het mikken dat in het leven van de prehistorische jager (boven) een kwestie van leven en dood was. De biologie van sport - een mo derne uitgave van het jachtritu- av.. eel. j> Sportieve activiteiten zijn in wezen een gewijzigde vorm van het jachtgedrag. Biologisch ge zien is een voetbalelftal een ver kapte jagerstroep. Hun wapen is een onschuldige voetbal ge worden en hun prooi de doel- mond. Als ze goed mikken en een doelpunt maken genieten ze eenzelfde triomf als de ja ger die zijn prooi gedood heeft. Om te begrijpen hoe deze verandering zijn beslag heeft gekregen moeten we terug blikken op onze verre voorouders. Ze hebben er een mil joen jaren over gedaan om tot coöperatieve jagers te evolu eren. Hun leven hing af van hun succes bij de jacht. Onder deze druk veranderde hun hele manier van leven en ook hun lichaam, radicaal. Ze werden achtervolgers, renners,springers, mikkers, gooiers en prooiendoders. Ze werkten samen in een mannengroep van gespecialiseerde aanvallers. Na deze immens lange periode van vorming tot jager, werden ze tien duizend jaar geleden landbouwers. Hun toegenomen intel ligentie, die van groot belang was geweest voor hun ja- gersbestaan, werd nu voor een nieuw doel ingezet - het op stallen, in toom houden en domesticeren van prooidieren. Jagen raakte plotseling in onbruik. Voedsel was aanwezig op de landerijen, om naar behoefte van te nemen. De jacht met alle gevaren en onzekerheden was voor het voortbe staan niet meer noodzakelijk. De vaardigheden en de drang om te jagen bleven echter bestaan en daar was een nieuwe uitklep voor nodig. Jagen voor de sport kwam in plaats van jagen uit noodzaak. De ze nieuwe bezigheid bevatte al het oorspronkelijke jacht gedrag, alleen was het doel ervan niet meer honger lijden te voorkomen. In plaats daarvan waren de jagers nieuwe stijl erop uit hun krachten te meten met een prooi die ze voor hun welzijn niet meer nodig hadden. De jachtbuit zal zeker vaak opgegeten zijn, maar er waren veel eenvoudiger manieren voorhanden om aan vlees te komen. De jacht ont popte zich als een doel op zichzelf. Het logische vervolg hierop is de jager op groot wild die zijn buit nooit opeet, maar alleen de opgezette kop ervan aan de muur hangt. De definitie van sport in een van de oudste woordenboe ken luidt: 'Een tijdverdrijf bestaande uit de poging wilde dieren te vangen of te doden'. Onder de vormen van sport vindt men in principe twee ty pen van mikken: op onverdedigde objecten, zoals een schietschijf, een kegel of een kuil; en op een verdedigd ob ject zoals een doel of een wicket. Als men deze hande lingen ziet als getransformeerd jachtgedrag, dan is het dui delijk, dat een verdedigd object meer op een echte prooi lijkt en dat daarop mikken dus een beter vervangingsmid del is voor dat gedrag. Een echte prooi zal het de jager niet gemakkelijk maken. In zijn rol van mikpunt zal hij zich zo goed mogelijk verdedigen, door plotselingen bewegingen te maken, door te vluchten, aan te vallen en met alle andere middelen, waarover hij beschikt. Het hoeft ons daarom niet te verbazen dat van de moder ne veldsporten diegenen waarbij de mikkers een verdedigd doei moeten aanvallen, het meest populair zijn. Op deze manier bekeken is een partij voetbal een wederkerige jacht Elk elftal, of 'jachtbende', probeert een doel te zetten door een bal, of 'wapen', in een verdedigde doelmond of 'prooi' te mikken. Omdat een verdedigd doe! minder voorspelbaar is dan een onverdedigd doel, wordt de jacht spannender, de ervoor vereiste activiteit sneller, atletischer en bedrevener. Met name dit soort sporten trekt een zeer groot publiek, dat tevreden is met alleen maar toekijken. Bij de man van de 19de eeuw, gevangen in de onverander lijke dagelijkse sleur, bereikte de frustratie van de jager in hem een ongekend peil. Zoals te voorzien, was het resul taat een explosieve belangstelling voor de georganiseerde sport. De meest populaire sporten van vandaag werden bij na allemaal in de 19de eeuw uitgevonden of althans gei'n- stitutionaliseerd. Dat zijn bijvoorbeeld: 1820 squash Engeland 1823 rugby Engeland 1839 honkbal V.S. 1846 voetbal Engeland 1858 australisch voetbal 1859 volleybal V.S. 1860 tennis Engeland 1870 waterpolo Engeland 1874 am. voetbal V.S. 1879 ijshockey Canada 1891 basketbal V.S. 1895 rugby liga Engeland 1895 kegelen V.S. 1899 tafeltennis Engeland (Uit: 'De naakte mens' van Desmond Morris) Verslag "Toekomst-Toernooi" zater dag 12-5-1979 Pupillen B2 Achter vader Keizer aan, door mistig Amsterdam, arriveerden wij op het veld van SDW. Eigenlijk was de stemming er vanaf het begin al niet erg. Jan-Pieter en Marcel waren uitgeleend aan de B1, en de leegte zie zij achter lieten werd opgevuld door goede, maar voor onze jongens onbekende spelers. Dat er zodoen de van weinig "saamhorigheid" te spreken was, hebben wij de hele dag gemerkt! De B2 is een ploeg van vrienden, die in het afgelopen sei zoen erg goed hebben geleerd om samen te spelen, ledereen is op elkaar ingespeeld en dat heeft bijzonder goede resul taten gegeven in het afgelopen jaar. Van Ommeren, Euwes, Bolderik, en Rinze Keizer waren ons als Gast-arbeiders uit de B3 toegewezen. Fijne jongens, goede voetballers, maar het was toch wennen. In de eerste wedstrijd kregen wij Sloterdijk tegenover ons. Onze jongens, onzeker allemaal, omdat het 2e elftal, als 1ste was ingeschreven, kwamen in deze match niet erg uit de verf. We verloren dan ook met 0-1. Een eerste wedstrijd in een toernooi verliezen, is nu eenmaal nooit erg goed voor de moraal, en dat was in de tweede match danig te merken. Volendam kwam als tweede tegenstander tegenover ons. In de eerste helft hielden we nog stand 0-0, maar in de tweede helft was Volendam toch aanmerkelijk sterker, ze wonnen deze wedstrijd dan ook met een welverdiend 2-0. Was de mist er misschien de oorzaak ook een beetje van, dat onze jongens het niet zo zagen zitten? In de derde wedstrijd kwamen wij uit tegen DWS. In de eerste helft scoorde zij al 0-2. Jan-Peter als verdediger werd 2

Schakels (clubbladen) | 1979 | | pagina 2