BAR TALK Bij de bepaling of de overheid geld aan noodlijdende be drijven als overbrugging geeft, wordt altijd nagegaan (voor zover dat dan mogelijk is) of het management wel capabel is. Wat de bedrijfstak betaald voetbal betreft, lijkt die vraag al beantwoord. Verenigingsrecht In Chantecler, het clubblad van Quick - Den Haag roert Miel de Moo7 de trom over de problemen die het nieuwe verenigingsrecht bij zijn inwerkingtreding in juli 1979 ook voor amateurverenigingen zal gaan oproepen. Het gaat, vol gens de Mooy, om artikel 38 lid 1 van het tweede boek Burgerlijk Wetboek dat bepaalt dat alle leden van een vereniging voortaan stemrecht zullen hebben, dus ook de allerjongste. De Mooy heeft enkele Kamerleden in het geweer geroe pen - o.a. ook Joop Voogd, een van de beste wicketkee pers die we in Nederland hebben gehad, - om daar wat aan te doen. Samen met Keja en Van der Sanden heeft Voogd daarover vragen aan de minister gesteld. We zijn benieuwd, 't Kan toch niet de bedoeling van de wetgever zijn geweest dat onze pupillen in verenigde aan wezigheid plotsklaps Jan van Dijk uit zijn stoel zouden lichten? Psycho Wij lazen voor u in de krant, dat Viktor Kortsjnoj - de verliezer van Anatoly Karpov in de tweekamp om het we reldkampioenschap schaken - de FIDE en zijn tegenstander voor de rechtbank te Amsterdam zal laten dagvaarden. Kortsjnoj wil daarmede bereiken, dat de voor hem fatale 32-ste partij alsnog van onwaarde wordt verklaard en dat de tweekamp wordt voortgezet bij de stand 5-5. Hij voert daarbij aan, dat de russische psycholoog professor Zoekhar tijdens die partij op de vierde rij van de toeschou werstribune zat en dat de FIDE zich niet heeft verzet te gen deze inbreuk op een eerder gemaakte afspraak. Aardig leesvoer, dat wel. Maar stel nu eens, dat de rechter meegaat met de vordering van Kortsjnoj en waarde toe kent aan het magische oog van de psycholoog! Wel, dan staan ons nog interessante ontwikkelingen te wachten in het totale sportgebeuren. Denkt u zich eens in: een europa-cupfinale in - pak weg - het Olympische Stadion te Amsterdam. Vijfenzestigdui zend toeschouwers op de tribunes. En daartussen op de twaalfde rij van vak E een onopvallende figuur met gleuf- hoed en aktentas; tegenover hem, hoog in vak MM, een even onopvallende figuur in spijkerpak en met polstasje. Beiden psychologen en beiden ook met de occulte weten schap in akten- en polstas. Hoogontwikkelde medicijn mannen uit een computertijdperk, die een stille en gena deloze strijd leveren. Spelers over een weer uitschakelend en trainer/coaches mede tot marionetten degraderend. De toekomst is aan de psychologen en het meest dwingen de oog is garant voor het topsalaris. De huidige toptrainers zullen de ballen weer gaan oppompen en de doelnetten boeten. Aanvoerders zullen zich weer beperken tot het overhandigen van de vaantjes. En mocht de rechter anders beslissen en de vordering af wijzen: dan zal er weinig veranderen, want belazerd wor den wij toch reeds vaal< in het sportland van de geldbuidel. Foto AFC - Elinkwijk. Naast de vijandelijke veste ditmaal als huisfotograaf/fotojournalist Magielsen Jr., zoon van de va der met hetzelfde beroep; maar iets springeriger nog. Want toen AFC een corner mocht nemen snelde junior naar de plek achter het doel waar de bal lag om die met een dropkick naar de hoekvlag te expediëren. Loupezuiver trof hij zijn eigen opgestelde apparatuur, die als een kermis- attraktie ineen viel. Stem van een Utrechtse supporter: "Daar had je nou een foto van moeten maken, druiloor Z.P. Tot voor kort leverde de journalist Eelke de Jong wekelijks een bijdrage aan de Haagse Post. Alleen al om Eelke was het blad zijn geld waard. Soms was zelfs één zinnetje al genoeg om het blad voldaan ter zijde te leg gen. Ik herinner me zijn beschrijving van een morning-after. "De volgende dag vond ik mijzelf terug op een plank boven de kast deur" Welnu, mijnerzijds derhalve geen bijdrage terzake van de bijeenkomst van onze Zilveren Ploeg. Vetten Goalgetter heeft volkomen gelijk wanneer hij zich keert tegen deze aanduiding van de huidige veteranen. Hoe was het echter vroeger. Men speelde in eerste of tweede team bij een totaal bestand van zeg negen elftallen zonder zaterdag-afdeling. Men wilde na zijn echte loopbaan nog niet ophouden en werd veteraan. Bij andere clubs zag men hetzelfde verschijnsel en er ontstonden veteranenwedstrij- den. Zonder ranglijsten en zonder fervent nagestreefd winst oogmerk. Na de wedstrijden werd bij een drankje uitvoe rig van gedachten gewisseld en werd het bijna altijd net zo laat als nu bij het dertiende. Het kwam zelfs voor, dat de vetten als good-will-ambassadeurs werden uitgezonden wan neer tussen bepaalde besturen enig geharrewar was ont staan. Ook dan werd het laat. Vandaar dat de naam Vetten niet geheel misplaatst was. Daarbij komt, dat voetballers in die tijden klokken en vrouwen thuislieten. Door verandering en verbetering van de positie van de echt genote in het gezin trad een wijziging op in het gedrag van een voetbal veteraan. En niet te vergeten de invoering van het novemberwetje met betrekking tot het promillage. Vroeger roste men tussen een paar bomen en het rode stoplicht door en zo lang hij nog goed praten kon kwam een veteraan altijd goed thuis. Gelukkig kan dat nu niet meer, maar toch mag gezegd wor den, dat de originele oerveteraan is ondergegaan aan drank en vrouwen. Zij het op geheel andere wijze dan George Knobel indertijd voor ogen stond. Intussen wens ik de veteranenafdeling van AFC veel aanwas en veel succes. Jan Tjalling 5

Schakels (clubbladen) | 1978 | | pagina 5