DE VETERANEN MOEDER EN KIND SPITSEN 'Wel een leuk stukje, maar dat was helemaal de bedoe ling niet' zei Piet van Ruyven door de telefoon. 'Bovendien ben ik geen coach of geeste lijk leider. Ton Nooy regelt alles wat de veteranen betreft. Je hebt me helemaal verkeerd begrepen, terwijl het nog zo vroeg was op die avond. Mooie redakteur ben jij.' 'Neem me niet kwalijk, Piet, maar ik dacht....' 'Je had beter moeten luisteren, jochie. De bedoeling is gewoon met een paar kerels van boven de vijftig zo nu en dan eens een balle tje te gaan trappen. Gewoon gezellig, met dames erbij. Jij, met je landelijke kompetitie, laat me niet lachten. Misschien haal je 20 vijftigers in Nederland, die nog willen voetballen.' 'Oh, ja..., juist. Piet. Nou, ik schrijf wel weer een stukkie, dat het niet doorgaat. Het 5-sterrenteam i.o. is in de oprichting blijven steken, of zoiets. Sorry, Piet.' 'Goed, goedmaar de volgende keer beter luisteren, hè!' 'Ja, Piet.' In de beginne was er lucht, water en aarde, toen werd - uit modder en klei - AFC geschapen. Ze baarde, lang geleden, achtereenvolgens ACC en ABC en daarna pas, als een nakomertje, ATC. Het laatste kind kwam in 1970 ter wereld, om precies te zijn 2 december, 's avonds om 22.10 uur. Het was een voorspoedige bevalling en al na het eerste levensjaar kon men stellen, dat het kind een gezon de toekomst tegemoet ging. Het wakend en zorgzaam oog van de moeder had ze al spoedig niet meer nodig. De band tus sen moeder en kind bleef niettemin hecht. Zo hoort het ook in een normaal gezin. Tot op een dag het kind besloot haar verjaardag te gaan vieren. Dat zou de eerste keer worden. Het goede voorbeeld van de andere leden van het gezin had ze voor ogen. Vooral de moeder kon er mee terecht. De feesten, die zij gaf, waren bekend door het gehele land. Dus, ze wilde een feest. Een verjaardagsfeest, ze werd immers 8 jaar. Zo jong als ze was ging het kind aan de slag om het feest voor te bereiden. Uren, dagen, weken was ze er mee bezig, ze wilde niets aan het toeval overlaten. Ambitieus ge noeg om er een succes van te maken. Moeder zag het glim lachend aan. Toch leuk hoor, al dat eigen initiatief Wat wordt ze al flink, hè! Dan, eindelijk was het kind zover, de uitnodigingen konden worden verstuurd. Je verjaart maar op één dag, en dat is de dag waarop je geboren bent. Dus vroeg ze (heel vriende lijk) of iedereen op zaterdag 2 december 1978 bij haar wil de komen en ze ontvouwde reeds een klein beetje haar plan netjes, hoe ze dacht de dag door te brengen, ledereen was er reuze mee ingenomen, behalve de moeder. 'Weet je wel wat je doet, kind' schreeuwde ze. 'Ik moet anderdaags naar llpendam en dan dien ik fit te zijn. Kijk es naar de stand, moet ik soms weer verliezen? Waar moet dat heen, wil je soms dat ik me met mensen beneden mijn stand ga bezig houden? Je houdt je feestje maar een dag eerder, dat kan best. Dat wordt vaker gedaan. Begrijp je me? Ik wil er niets meer over horen.' Het kind was er beduusd van, hoe kon mama nou zo te keer gaan? Wat betekende llpendam voor haar? Fit?? Ze is de gezondheid zelve, hollands welvaren, llpendam, hangt haar leven daar vanaf? Zou het zó erg zijn? Je hebt maar één moeder, bedacht ze, en ik wil geen ruzie. Nooit gehad, ook niet met de andere zusjes. Dat moet zo blijven. Weer ging ze aan de slag om alles te regelen, zoals moeder bevolen had. Maar ach...., er kwam een kink in de kabel. Op één plaats, een heel belangrijke, kon er niets meer verschoven worden... Wat moet ik doen, ze huilde bij na. Haar eerste verjaardagsfeestje, moest ze het niet laten doorgaan? Al haar vriendjes en vriendinnetjes, wat zouden ze teleurgesteld zijn. Nee...., dat mocht niet Mama moest maar voor één keer, terwille van de lieve vrede, begrip tonen. Moeders weten toch hoe kinderen van feestjes houden. S. Freud Het derde zaterdagteam, kortweg zatdrie genoemd, heeft de helft van de competitie er op zitten. Geen slechte prestatie, want op 18 november waren er reeds elf wedstrijden ver speeld. Dat daarin slechts negen punten vergaard werden, lijkt een bijzaak, die echter belangrijk genoeg is om de re denen daarvan op te sporen. Uiteraard werd daartoe een commissie ingesteld, waarvoor ondergetekende, zijn broer de bekende tik-takker Robert, de Zweedse meesterklaver- jasser Torsten en Drs. P werden uitverkoren. Rinus Michels en de Israëlische magiër Uri Geiler lieten het helaas voor aanvang van de werkzaamheden afweten. De commissie P., welke bij haar onderzoek vooral het feno meen video veelvuldig inschakelde, kwam niet tot een eens luidend standpunt - op de meeste punten staakten de stem men - maar kwam toch tot enige frappante conclusies, o.a.: Keeper Jan Snelleman is verkeerd gekleed. Het pan terachtige zwart, waarin hij zich tooit, wekt lustgevoe lens op bij de tegenstanders, die daardoor boven hun vermogen kunnen schieten, hetgeen nadelige effecten heeft. Bovendien noodt zijn zwart tot verkeerd terug spelen, vooral bij dragers van contactlezen en haarstuk jes. De backs bewegen teveel en in de verkeerde richting, terwijl de middelste twee hun voeten vaak te hoog oplichten. Dit tezamen geeft het zgn. zeefeffect. De middenvelders bewegen te weinig en dan nog in de verkeerde richting. Hun statische spel heeft pion - i.p.v. beton-voetbal - tot gevolg. Ook de ploeg van Zaire tijdens de WK '74 in Duits land leed aan dit euvel, hetgeen toen het Okapieffect werd genoemd. De spitsen lopen buiten het veld en scoren niet. Dit is wel een van de belangrijkste oorzaken, overigens trendmatig in het nederlandse voetbal. Toch heeft zatdrie een potentieel van goede spitsen. Van de Ger- ren, lijdt Ger Bogaers aan een ernstig vormverlies, het geen waarschijnlijk gevolg is van het vertrek van Ruud Geels. Ger Smit daarentegen is in vergelijking tot vo rig seizoen weer beter gaan spelen. Niet voor niets hebben alle nederlandse topclubs hem reeds benaderd voor ongelooflijke sommen. Ger wacht echter op zijn supertop, welke over vier jaar verwacht wordt. Waar schijnlijk maakt hij dan in een wedstrijd van Ajax tegen Bayern Munchen zijn entree in het profcircus. Van de andere spitsen is Karei de Graaf te zeer in ge wicht toegenomen en te veel bezig met een door hem te organiseren kaas en wijnavond, terwijl Frank Bere- man spitsaf lijkt te zijn. Het moge duidelijk zijn, ook het spitslesseffect is niet aan zatdrie voorbij gegaan. De aanvoerdersband wisselt teveel en is daardoor ge- zagsloos geworden. Een netelig probleem binnen ie der team, hetgeen het gevaar van het releffect met zich brengt. 2

Schakels (clubbladen) | 1978 | | pagina 2