DE VETERANEN DE ZILVEREN PLOEG Je hebt me laten schrikken, goalgetter. Eerlijk, ik heb er geen moment bij stil gestaan. De veteranen gaan al sinds mensenheugenis gebukt onder de titel DE VETTEN, zoals alles wat zich op de zaterdag afspeelt onder DE ZATTEN gerangschikt wordt. Mogelijk vanwege de aliteratie, ik weet het niet. Met je stelling dat er meer VETTEN buiten het veteranenteam lopen, dan er in, ben ik het volledig eens. Dat ik moeite zou hebben met de afstand A'veen- de Boelelaan betwist ik echter. Er zijn mensen, die kunnen getuigen, met twee vingers omhoog, dat ik de weg naar AFC, op de tweewieler, binnen de 20 minuten, wind mee, kan afleggen. Dat zie ik goalgetter nog niet zo gauw doen. Wie rijdt er tegenwoordig nog op een tweewieler? Je vriendelijke invitatie om eens te kijken naar de verrichtingen van het elftal houd ik in beraad. Ik heb zelf ook wel eens met de 'jongens' mee mogen doen. Fana tiek genoeg, maar toch betrekkelijk weinig inzicht. Zo nu en dan moet je weemoedig glimlachen om groteske bewe gingen van iemand, die vroeger toch hoog genoteerd stond. Een doodenkele keer kan je goedkeurend knikken bij een leuk uitgevallen dribbel. Maar zou ik daarvoor een middag moeten uittrekken? Ja, natuurlijk, de afloop zit gebeiteld. Er zijn echter meer teams (zie: Flomogeen, vorige Schakel) die daar werk van maken. Ik maak me sterk dat het 13e jullie, wat dat betreft, met straatlengtes klopt. Wat blijft er dan over, goalgetter? Een en ander heeft me toch aan het denken gezet. Er mag geen misverstand blijven bestaan. Ik ben veel te blij met kopij uit jullie hoek. Daarom heten jullie voortaan weer gewoon veteranen, het bijpassende beeld vindt je terug boven dit stukje. Dag goalgetter De redakteur 5-Sterrenteam i.o Piet van Ruyven, coach, manager, geestelijk leider van de veteranen, steeds op zoek naar nieuwe impulsen voor zijn team, is op een originele maar toch voor de hand liggende gedachte gekomen. Niet alleen een AFC-veteraan maar de gehele Nederlandse bevolking, schijnt steeds gezonder te worden, langer te le ven. Er vindt een verschuiving plaats, geleidelijk, maar on miskenbaar. Een prettige gedachte. Piet doet er echter wat mee. Hij wenst te komen tot een team, dat uitsluitend be staat uit spelers die de 50 gepasseerd zijn. Voorlopig ge noemd: het 5-sterrenteam. Die sterren dient men niet te verwarren met die welke een ochtenblad zo rijkelijk rondstrooit; men moet aan cognac denken c.q. een hotel. Hoe ouder de cognac hoe meer sterren, hoe voornamer het hotel des te meer waardering van Monsieur Michelin. Zo iets, of je kan simpel stellen dat elke ster voor 10 jaar telt. Piet ziet het ruim: er moet een landelijke kompetitie ont staan. Daarom doet hij een beroep op al die clubs (waar de Schakel in de bus valt) die gezegend zijn met sterke, nog goed uit de voeten komende vijftigers, om kontakt met hem op te nemen. Dit geldt uiteraard ook voor onze eigen mensen. Telefoon Piet van Ruyven: 020 - 72 26 73 Ruim driekwart van allen, die meer dan 25 jaar lid zijn, waren j.l. vrijdag bijeen. Een hoog opkomstcijfer, gezien leeftijd, mist en aanverwante faktoren. Het is niet de be doeling van de redakteur om het (malse) gras voor de voe ten (van de Pickelaars?) weg te maaien. De sfeer, die om dit jaarlijkse feest hangt, is zeer subtiel en laat zich uitsluitend door een dito pen beschrijven. Om toch iets gewaar te wor den van wat zich daar heeft afgespeeld - immers, elk jaar ko men er nieuwe leden bij - laten we onderstaand wat frag menten horen uit de speech van de scheidende voorzitter Arie Waayer: 'Ere Voorzitters, Ereleden, Leden van Verdienste, No belprijswinnaars, Ridders en eenvoudige aardige Ploe gers.... Van harte welkom in deze feestelijk versierde zaal en welkom aan deze zeer verzorgde tafels. Zalig zijn zij, die hongeren en dorsten, want zij zullen verzadigd worden (Lucas I, Bols II). De hongerigen zul len zo meteen aan hun trek komen; wat de dorstigen be treft is er na de eerste begroeting de gelegenheid wel te baat genomen de dorst te lessen. Wij kunnen dat gerust aan de Ploegers overlaten hoe zij van 5 1/2 - 8 uur zoiets kunnen regelen. Immers, iedereen heeft de avondschool doorlopen. Vanavond neem ik - zoals u bekend is - afscheid als lei dinggever van onze Zilveren Ploeg. Gaarne kom ik hier later op terug. Laat mij echter eerst mijn jaarlijkse avondtaak, zoals gebruikelijk afhandelen. Nou dan: een geschiedenisles je. De historie van de Zilveren Ploeg is velen onder jul lie bekend, doch vele jongere ouderen vermoedelijk niet. De initiatiefnemer was in de eerste plaats Max de Bruin (vader van onze cricketvoorzitter) en ook Willy v.d. Brink was er met Max enthousiast voor. In juli 1956 vond de eerste bespreking plaats. Het doel was als oude vrienden jaarlijks enige keren bij elkaar te komen om weer eens van gedachte te kunnen wisselen, onder het genot van een drankje. Dat was een schone gedachte, een band die bindt, evenals de Schakel dat doet. De leiding van de Zilveren Ploeg zag in mij een soort goede dienstbare duvelstoejager en ik kreeg de funktie van secretaris/penningmeester. Ik was er zeer vereerd mee als 'buitenman'. Onze eerste bijeenkomst werd door ziekte van Max eindelijk vastgesteld op zaterdag 14 december 1957 en werd gehouden in een van de boven zalen van restaurant SCHILLER. Tachtig leden werden aangeschreven, waarvan een kleine helft aanwezig was. Het insigne-speldje, door Max ontworpen, kostte toen f3,- (thans f 10,-). Op 8 april 1959 en 4 november van datzelfde jaar zijn we weer bij elkaar geweest, eveneens bij SCHILLER. Velen verlieten na de borrel het gezel schap en de overigen gingen samen dineren. Dat was niet ideaal, doch begrijpelijk als de financiën het niet toelaten. Later is besloten, dat de frekwentie van één keer per jaar geschikter was. Inmiddels was Willy Ne- seker 50 jaar geworden en bood ons op 9 juli 1960 een éénpansmaaltijd aan, waarbij het terzijde werd ge staan door Jan en Miepsie Pijl. Het gerecht was een Hongaarse schotel 'Pilaf' geheten, 't Viel zeer in de smaak, voor enkelen iets te kruidig. Bij die laatste ca tegorie werd opzet vermoed, de Witte' kwam later op de avond handen te kort om de dorstige kelen te smeren. 3

Schakels (clubbladen) | 1978 | | pagina 3