dan een direct aanwijsbaar belang bij om aan klantenbinding te doen. Een slechte show is de volgende keer minder pu bliek, dus minder inkomen. Dat klinkt een beetje hard, maar daar hebben de heren het zelf naar gemaakt. Onze tweede stelling is dat de overheid wel een taak heeft, maar een andere. Geen subsidies, die worden vastgesteld met de natte vinger, maar wel het instandhouden van de infrastructuur (het stadion) plus de kosten om dat stadion uit een oogpunt van exploitatie te runnen. Om ook de over heid duidelijk te maken dat die instandhouding van de in frastructuur afhankelijk is van de voorstelling deelt zij in een vast percentage van de bruto recette. Maar dan niet in de vorm van een vermakelijkheidsbelasting die in de grote pot verdwijnt maar met een duidelijke bestemmingsheffing. Omdat zo langzamerhand niets ons meer te dol is, nemen we het risico een afrekening te maken van een club die bij haar thuiswedstrijd gemiddeld 10.000 toeschouwers heeft en gemiddeld een toegangsprijs van f 10,-vraagt. 10.000 toeschouwers a f 10,- is een bruto recette van f 100.000,- televisierechten (zeker, die jongens trekken publiek weg) 1% 1.000.- spelers 15 a 4% van bruto recette plus tv rechten coach/trainer 4% van idem 3 verzorgers 3 1/2% van idem bestemmingsheffing gemeente 15% van idem t.b.v. overige contractspelers (5) totaal 1% reiskosten en diversen saldo f 101.000,- 60.600,- f 40.400,- 4.040,- f 36.360,- 10.605,- f 25.755,- 15.150.- f 10.605,- 1.010,- f 9.595,- 5.000,- f 4.595,- De netto opbrengst voor de club is het saldo plus opbrengst reclame plus contributies en donaties van leden. Het honen de gelach dat thans opstijgt, heeft waarschijnlijk betrekking op de posten, die we vergeten hebben. En die posten zijn niet franje en dergelijke? En u bent niet vergeten dat we de overheid een taak gegeven hebben in de infrastructuur? Zo'n gedachtenspinsel als het onze veronderstelt dat een profclub een profclub is en dus geen amateurafdeling heeft. We denken aan niet meer dan twee jeugdelftallen, waarvan de kosten bestreden zouden kunnen worden uit de eigen inkomsten van de club. Waar zou zoiets toe leiden? Waarschijnlijk tot een zeer drastische sanering. De beste spelers zullen gaan voetbal len op de plaats waar er een markt voor is. Die clubs zullen dus steeds sterker worden, het beste product leveren, en het publiek krijgen dat het verdient. Dat is misschien maar voor tien clubs weggelegd. Is dat erg? Als er tien in de ere divisie overblijven, zou je ze een dubbele competitie kunnen laten spelen. De mensen willen best twee keer per jaar Ajax-PSV zien want dan krijgen ze tenminste waar voor hun geld. In een dubbele competitie worden dan 36 wedstrijden per seizoen gespeeld. Op basis van ons gemiddelde per thuis wedstrijd is dat 18 x 10.000 is 180.000 x 10 gulden is toch de aardige bruto recette van 1.800.000,- plus 1%tv rechten is f 1.818.000,-. Een nevenaspect is dat er geen verschillen van inkomen in een elftal meer zijn. Het is de absolute ni vellering: ze komen op f 72.720 per seizoen exclusief wed strijden die buiten de nederlandse competitie worden ge speeld. Maar, zal men zeggen, dan lopen onze allerbeste spe lers weg. Ach, dat doen ze nu ook. Het geheel nog eens overlezende zijn we ademloos geworden van de eenvoud. Jammer, dat kan dus zéker niet uitgevoerd worden. Hoewel, toch zit er wel iets in. Schoeisel Bemoeizuchtig als wij zijn komen wij nog even terug op het advies voor juist gravelveldschoeisel, dat één onzer - een eer zaam sportattributenhandelaar in de hoofdstads des lands - in de redaktionele kolommen van de Schakel blijkbaar van harte prijsgaf: bij hem kon u het best terecht Uiteraard fronsten wij reeds toen onze brauwen. Onze verontrusting nam toe, toen redakteur Karei in een volgende Schakel meedeelde, dat 'het bewuste bericht bui ten zijn medeweten is gepubliceerd'. Wat nu? Op slinkse wijze reclame doordrukken? Zitten wij elkaar dan al zó te belazeren in deze goede oude club? Achterdochtig als wij óók zijn moesten wij daar toch wel het fijne van weten. Wij zijn zonder dralen op onderzoek gegaan en stieten op de onthutsende feiten. Alle Schakel-kopie gaat in twee afzonderlijke porties naar de drukkerij, te we ten het voetbalagenda-nieuws en wat daar al zo toe behoort; en het redaktionele nieuws met de bijdragen der medewer kers. En die schoenenbijdrage was - u begrijpt het al - bij de eer ste portie gevoegd, die de redakteur niet meer doorspitte. Wij hebben er thuis, zittend in onze luie stoel met onze huis- sloffen aan (f. 5,25 op de markt en ijzersterk) nog eens over nagedacht: een stormpje in een glas gravelwater. En zijn overgegaan tot de (wan-)orde van de dag. Taal Wie zich interesseert voor het gebruik van de taal - immers ons clutuurbezit - dient tegenwoordig met een groot aantal verschijningsvormen rekening te houden. Zo bezitten wij het zuivere Nederlands als taal een uitstervend gebruik eri daarnaast een groep nevenverschijnselen, die ten dele van oudere, ten dele van nieuwe datum zijn. Als daar zijn ge mene taal, schuttingtaai en sinds enige jaren een zich snel ontwikkelende studio sport-taal. Stel eens voor dat Joost van den Vondel plotseling voor het kastje zou zitten en na drie eeuwen afwezigheid het volgen de proza zou horen: 'Ja, ja, Pietersen heeft overzicht en legt 'm breed. Natuur lijk want Jansen trekt 't gat, maar ai die gaat mooi in de fout, waardoor Willemsen de ruimte in kan. Waar is dat een-tweetje nou?' Dat is andere koek dan 'O Kerstnacht schoner dan de da gen', Maar voor alles is een tijd en een plaats. Hebben we nóg geluk dat de Jansma's slechts 35 minuten per week te horen zijn. Dag Joost, ga maar gauw terug, er is hier voor jou niets meer te zoeken. Want weet je, we spreken geen taal meer, we stoten geluiden uit. En zelfs uie geluiden behoeven op school niet meer ontleed te worden. ■5E Het tuinpad van vader De rubriek van Jaap van Nek lezen wij altijd met rode konen. Het is namelijk een uitstekende gedachte om uit ons grijze verleden de namen van mensen op te diepen, die al lemaal op hun eigen manier, bescheiden of minder beschei den, elementen zijn geweest en vaak nog zijn van de ge schiedenis van AFC. Want het is met de geschiedenis van een club net als met de geschiedenis van een land. Om het gedoetje van vandaag te begrijpen, moet je weten wat er aan vooraf gegaan is. 3

Schakels (clubbladen) | 1978 | | pagina 3