9 BOYCOT ARGENTINIË Hierbij zou ik ieders aandacht nog eens willen vestigen op het initiatief van Freek de Jonge en Bram Vermeu len om het W. K. voetbal in Argentinië te boycotten. Ik geloof namelijk dat een voetbalclub toch wel een vereniging is waar een standpunt ingenomen zou moeten worden over deze kwestie. Een discussie hierover zou dan m. i. noodzakelijk moeten leiden tot een solidariteitsverklaring van AFC, als club, met het initiatief van Neerlands Hoop. Want deelname aan het WK toernooi betekent: - het bevestigen van het bestaansrecht van een dictatuur - het geven van een gelegenheid aan het regime in Argentinië om (m. b. v. Amerikaanse reclamebureau's) het WK te gebruiken als een geweldige propaganda campagne ter ondersteuning van dat regime - het voorbijgaan aan het lot van tienduizenden politieke gevangenen, wier toestand wij zouden kunnen ver beteren door pressie uit te oefenen op het Argentijnse regime Dit alles geldt des te sterker omdat juist het wegblijven van een belangrijke voetbalnatie als Nederland een slag in het gezicht van de Argentijnse dictatuur zou zijn. Een stellingname in deze zal al gauw de vraag opwerpen in hoeverre een instituut als het W. K. überhaupt nog met sport te maken heeft, en in hoeverre het nog slechts een opgeblazen bedrijf is waar gigantische bedragen mee gemoeid zijn en heel andere belangen dan pure voetbalsport de overhand genomen hebben. Dat echter laat ik aan iedereen persoonlijk ter beoordeling. Wel zou ik in dit verband enkele kanttekeningen bij ons eigen amateurvoetbal willen plaatsen. Want men zou het W. K. kunnen zien als een weerspiegeling van wat zich in het hele voetbal op kleinere schaal afspeelt; toenemende commercialisering (sponsoring), professionalisering en spelverruwing zijn zaken die behalve in het profvoetbal nu ook in de amateurwereld hun intrede hebben gedaan. Naar het schijnt is het zo langzamerhand meer regel dan uitzondering dat amateurspelers betaald worden en vier keer per week verplicht trainen, terwijl ook geen scheidsrechter meer raar opkijkt als er weer iemand het ziekenhuis in geschopt wordt. (Moeten we aan sommige spelers niet eens serieus vragen waarom ze eigenlijk voetballen, i. p. v. meewarig te vragen hoe lang de schorsing nü weer duurt?) Ik geloof dat het tijd wordt dat we in deze kwesties ons standpunt bepalen, en een uitspraak doen over de positie die AFC hierin inneemt. Gelukkig wordt er bij ons (nog?) niet betaald en zijn de trainingen vrijblijvend (waar ik dan ook dankbaar gebruik van maak); ook ruw spel is geloof ik gemiddeld bij AFC iets minder in de mode dan bij veel andere clubs. Een veel gehoorde kreet is echter, dat wij "met onze tijd mee" moeten gaan, willen we een "topclub" blijven (worden). En de vraag dringt zich dan op hoelang het nog zal duren voor wij ook afzakken tot het "professionele" peil, zeker ook als Gé van Dijk zich volgend jaar terugtrekt als trainer van de selectie: een man die zich altijd sterk gemaakt heeft voor amateurisme en sportief spel, en daarmee voor een belang rijk deel het gezicht van AFC bepaalde. Als wij dit alles in overweging nemen, hoop ik dat wij als club gezamenlijk tot de slotsom zullen komen, dat wij ons moeten uitspreken tégen professionalisering en verharding van het voetbal, en vóór sportief amateu risme. Enkele beschouwingen over amateurvoetbal dus n. a. v. het initiatief van Neerlands Hoop; dit om aan te geven dat je ook in de sport er niet aan ontkomt een standpunt in te nemen, of het nu het Nederlands elftal of AFC betreft. Want de instelling t. a. v. dit soort zaken is m. i. bepalend voor je mentaliteit in en rond het veld. Laten we dus zorgen niet te gaan behoren tot het soort clubs dat over lijken gaat in voetbalzaken en als club onze steun betuigen aan de boycot van Argentinië, Flip van Oenen Naschrift red. Er is in de media reeds veel geschreven en gezegd over de Argentinië-boycot. Gezien de ve le genuanceerde meningen, die mogelijk zijn omtrent nut en effect van een dergelijke boycot, lijkt het ons niet mogelijk als club daarover een standpunt in te nemen. (Zie ook de bijdrage van Charlie hieronder). Wel kan vastgesteld worden, dat het WK niet in Argentine georganiseerd had moeten worden. De KNVB, die overigens in een eerder stadium gepoogd heeft het WK naar de Benelux te halen (waarom toen geen acties) lijkt nu geen keus te hebben. Ten aanzien van de verharding en professionalisering geldt, dat AFC zich bij monde van het bestuur altijd als tegenstander daarvan heeft uitgesproken. Zolang AFC AFC blijft, zal er in dat opzicht niets veranderen. WK 78 In ons voetbalwereldje hebben zich plotsklaps twee olijke op publiciteitbeluste boys gedrongen: Bram Freek Sonja hielp ze een handje en een ieglijk, die de pen beroert over wat ons dierbaar is, wierp zich op de vette kluif. Er zal aan geknaagd worden tot de bal de eerste omwenteling heeft gemaakt, daar in Argentinië. Heeft sport met politiek te maken? Daar gaat 't om. Sport wordt bedreven door jonge mensen; een politicus draaft hoogstens op in een schertswedstrijdje en als hij zeker is van een leuke prent. Jonge mensen hebben al een flink gedeelte van hun leven besteed aan sport. Wanneer je ergens de top wilt bereiken, moet je vroeg

Schakels (clubbladen) | 1978 | | pagina 9