Wij opperden toen, dat het wel goed zou zijn, wanneer ieder junioortje bij zijn toetreding tot AFC een 'lesje AFC' zou krijgen. Maar Louis Rieder had een veel beter idee: je moet het de vaders vertellen. Die moeten dat over dragen aan hun zonen. Zo'n vader weet dan, dat zijn zoon niet lid is geworden van zo maar een voetbalclub. Laat het bestuur maar eens nadenken in welke kan dit idee gegoten moet worden. Schrijver Hoe denkt u nou eigenlijk over het peil van onze vaderlandse sportjournalistiek? Wel, wij - maar wie zijn wij - hebben daar zo onze eigen gedachten wel eens over. En die is, dat het negativisme wel erg vaak hoogtij viert. Welhaast elke sportjournalist is de eenmaal begonnen trend-setter gevolgd en de schamelijke resultaten zien wij dan ook regelmatig in de kranten. Alle werk hier op het ondermaanse is maar mensenwerk en dus voor verbetering vatbaar. Dat geldt ook in de sportwereld, die eveneens haar beperkingen kent. Beperken wij ons eens tot de schaats sport. Na een reeks van jaren met verblindende Nederlandse schaatssuccessen op mondiaal niveau zijn dan nu eindelijk ook eens een paar andere landen, die onze superioriteit lang hebben moeten aanvaar den, aan de beurt gekomen om de medailles te rapen. En in koor roepen onze overal deskundig in zijnde journalisten, dat dit een nationale schande is, veroorzaakt door bestuurlijk kwaadwillende charlatans en practisch onmachtige krabbelaars. Aan de paal met die kerels Zij hebben het er naar gemaakt En iedereen weet- achteraf -haarfijn uit te leggen, waarom en wanneer het - eerder - mis is ge gaan; ook al werd daar toen uiteraard nog met geen zinnig woord over geschreven. Wij denken dan wel eens: wie oordeelt over wie. Wie matigt zich het oordeel aan over de sportjournalistiek, die naar wij menen - maar ja, wie zijn wij - niet steeds in vlekkeloos Nederlands te veel aandacht schenkt aan de 'lekkere' onderwerpen, die het ontbijt moeten laten smaken. Smaak en wansmaak. Hosannah en kruisigt hem. De krant moet vol en het papier is geduldig. Wij zijn - als amateurscribenten - voorzichtiger. Hermandad De officiële mededelingen van de K. N. V. B. afdeling Amsterdam bevatten soms meer dan dorre op somming van wedstrijdprogramma's alleen. Wij lazen voor u al enige maanden geleden - toegegeven - de volgende mededeling: A. F. C. 8 - A. P. G. S. 4 (Amsterdamse Politie Gymnastiek Sportvereniging) vervallen vanwege politie-begeleiding voor de wedstrijd Ajax - F. C. Utrecht. Goed, dat er politie is, zullen wij maar zeggen; ook al zullen de jongens van ons achtste daar toen anders over gedacht hebben UIT DE OUDE DOOS - A.F.C. in 1943 - 35 jaar geleden Het was mijn gewoonte geworden eerst iets over 50, 40, 30, 20 en 10 jaren te schrijven, maar nu ben ik snige maanden geleden begonnen aan 55 en 45 jaren geleden, zodat nu 35 jaren geleden aan de beurt is. Als ik zo de clubbladen inkijk, is dat uit de aard der zaak een moeilijke periode. De A. F. C. Schakel komt il lang niet meer gedrukt uit en is vervangen door het gestencilde A. F. C. bulletin. Het is in het voorjaar van 1943, bittere oorlogstijd (waarvan het ergste nog moet komen. Er wordt nog steeds gevoetbald, hoewel de Duitsers later de competities zullen stilzetten. Daardoor ademen ille resultaten en ver slagjes een zekere gelatenheid; wij zoeken in onze voetballerij veel afleiding. Dick Bessem wordt als Voorzitter van A. F. C. evenals Hans van Swol bij de Duitsers op het matje geroepen; iet loopt alles redelijk goed af. Een zinnetje valt mij op in het bulletin No. 27, 21e jaargang van 25 februari 1943 voor de wedstrijd AFC- DWV (0-0) t. w. "In verband met de te verwachten drukte bij A. F. C. - D. W. V. worden leden en donateurs verzocht gepast belastinggeld (dertien cent) mee te nemen. Een vlotte bediening bij het belastingloket kan i dan worden toegezegd". En bent u misschien nog geihteresseerd in de opstellingen van le en 2e elftallen in die dagen? Zie hier: le Gerrits, Schaaphol, Pogge, G. ter Horst, G. Stallmann, Hermsen, Chris Geluk, K. ter Horst, D. Dissel toen, C. ter Horst, Sonneveld Reserves: R. van Nek, H. Flink 2e B. Spelter, Nesenberend, v. d. Voort, Heineman, Wiggemansen, Kleyn, De Weerd, Jacobs, Lungen, Berkhoff, v. d. Valk Reserves: Steensma, Groen en Sterman 6

Schakels (clubbladen) | 1978 | | pagina 6