-9- AMATEUR VOETBAL? Op die regenachtige woensdagavond, dat Johan Cruyff, Rob Rensenbrink en al die andere Neder landse vedetten van Tsjechoslowakije verloren, plaatste Oranje's tegenstander zich voor de finale tegen West Duitsland hetgeen Jezek en zijn mannen de Europese titel opleverde, U zult zich afvragen wat dat nu met amateurvoetbal te maken heeft: ik weet het ook niet, of wel Oost Duitsland had namelijk in het kwalificatietoernooi voor de Olympische Spelen in Montreal van ditzelfde Tsjechoslowakije gewonnen. Profs als de Nederlanders en amateurs als de Oost duitsers ontmoetten beiden het Tsjechoslowaakse amateur/prof team,, Niets aan de hand zou je op het eerste gezicht zeggen, omdat in de Oostblok landen het begrip amateurisme en professionalisme (=Staatsamateurisme) door elkaar heen, dan wel parallel loopt; Op de Olympische Spelen, waarvoor Nederland zich probeerde te kwalificeren met een amateur team, waarin onder meer onze eigen Peter v.d» Valk speelde, is het echter gebruikelijk dat alle landen op vele takken van sport met die mensen uitkomen, die geen geldelijke beloning voor hun prestatie ontvangen,, Dit principe is al lang achterhaald, ondankshet feit dat er eens in de 4 jaar een, in veler ogen zeer benijdenswaardig persoon de, in mijn ogen, zeer schijnheilige eed moet afleggen, namens alle deelnemers van alle landen, die om politieke redenen wel zijn gebleven,, Terwijl bijvoor beeld bij basketball gesproken kan worden van een totale professionele sport en bij andere spor- ten zoals hockey van totaal amateurisme, is geen enkele sport zo een mixture als het Olympisch voetbal, De Rus Blochin, de Polen Szarmach, Deijna en Gorgon zijn door de Wereldkampioen schappen 1974 of het Europa Cup voetbal zo bekend bij het voetbalminnend publiek, dat je je af kan vragen waarom het voetbal nog steeds een Olympische sport is, of waarom de Olympische Spelen nog bestaan, In de voorronden van het Olympische toernooi speelde Spanje o„a» met de bij Real Madrid spe lende Santillana, die meer dan 150.000,per jaar verdient. Het IOC durfde Spanje niet te straffen, maar de Spanjaarden lieten Santillana uiteindelijk toch thuis, waarmee weer eens de zwakke positie wordt benadrukt, waarin het Olympische comité zich bevindt. De enige ploeg die met amateurs de halve finales haalde was Brazilië, dat met Oost Duitsland, Polen en Rusland moest gaan strijden om de 3 ereplaatsen. En ja hoor, Brazilië werd vierde, Rusland derde, terwijl Polen en Oost Duitsland streden om het goud, dat Polen sinds 1972 bezat» Oost Duitsland won en schijnt redelijk goed gevoetbald te hebben» Ondanks het feit dat ik pas om 21,15 uur uitgewerkt was na de finales van de laatste athletiekdag in hetzelfde Olympisch stadion, waar de beide ploegen zich voor hun wedstrijd van 22,00 uur reeds warm- liepen, verliet ik het gebeuren, omdat ik een dergelijke "amateur"wedstrijd niet zie zitten» Daarentegen zal ik graag op de tribune zitten bij de openingswedstrijd van het nieuwe voetbalsei zoen van onze eigen Reds, AFC - Rood Wit lijkt mij namelijk wel een leuke AMATEUR-wedstrijd( Komt u ook? Jack van Gelder VERHAALTJE Het moet in Engeland gebeurd zijn» En op heuse waarheid berusten9 alhoewel ogenschijnlijk schier tot de onmogelijkheden behorende» Het is jaren geleden» Tegenwoordig zitten reglementen wat serieuser in elkaar. Maar goed, het feit was er dat Chelseeja op een zaterdag had te spelen tegen Tottenham Hutspot, u allen wel bekende voetbalclubs» Tottenham was de bezoekende club, Er waren 46,171 toeschouwers, de suppoosten niet meegere kend» Doch voor Tottenham Hutspot dreigde het een zwarte zware dag te worden» Immers, 9 vaste spelers en de wissels waren niet aanwezig» Alleen de keeper en de spits bevonden zich, met hun kiksies aan, in het kleedlokaal» "Mooie troep", zei Tonj de keeper van Hutspot "Wat voor systeem zullen we spelen? Want winne. motten we! "Ik heb een hardstikke goed idee" zei Jimmy Backbone, de spits» Want zo heette die vrijer»" Als jij nu alles d'r uitranselt is d'r niks aan de hand" (Rien la main, zegt de frans man)» "Mij best" antwoordde Tom "maar als ik die stuiter nou in m'n jatte heb, wat dan?" "Nou", dan lel je die knikker over de hoofden van Chelseejaspelers naar voren» Ze staan tóch met zijn allen over de helft, dus afseit is er niet bij"» "Geweldig Jimmy, wat een verstand" De wedstrijd begon» En gezegd mag worden dat Chelseeja het betere van het spel had» Ja, zelfs kon gesproken worden van een lichte meerderheid, ook wat aantal spelers betreft, uiteraard» Doch het ging voor Tottenham Hutspot fantastisch» En geheel volgens plan» Tom was nog niet de rechterhoek ingedoken, of hij lag al in de linkerhoek. Chelseeja kwam hoe langer hoe steviger voor het doel, maar Tommy was niet te passeren. Het publiek was voor de underdog» Vaak ging de bal naar de spits, over de hoofden van Chelseeja, doch Jimmy had met, schieten geen geluk. Twee maal had hij bijna geluk, maar toen werd hij aan zijn shirtje getrokken» Buiten het strafschopgebied. En dan vormde heel Chelseeja een muurtje. Tót het grote moment aanbrak Tom plukte een zoever en leldevolgens afspraak de bal naar voren» Doch het geval deed zich voor, dat een back van Chelseeja de bal verkeerd op zijn kop kreeg. Cornerbesliste de

Schakels (clubbladen) | 1976 | | pagina 9