-11- - U spreekt daarbij onwaarheid - en weet dat (Naar "Waarom u bij het bridgen verliest" S.J.Simon) De geschiedenis van het contract-bridge In 1926 maakte een gezelschap een cruise in de Caraibische wateren. Zoals gebruikelijk op dergelijke trips werd de deelnemers met alle mogelijke spelletjes afleiding gebeden. Van zwem wedstrijden, whist en poker tot dektennis en flirt was reeds beoefend. Dit laatste niet georga niseerd uiteraard. Steeds weer hetzelfde - zij het in wisselende volgorde - verveelt echter op den duur+ Ter afwisseling werd een bridge-party voorgestelt, maar verschillende gasten trokken hun neus ervoor op:"Een gokspelletje. Dan kunnen we even goed weer gaan pokeren. Nu was er een amerikaan aan boord, die goed bridge speelde. Harold Vanderbild. Hij moest de tegenstrevers toegeven dat het spel niet veel nauwkeurigheid vereiste. Wat gemaakt was werd in punten opgeschreven, ongeacht het gebodene. Hij dacht er in zijn hut over na en kwam tot de con clusie dat een wijziging van de spelregels het gemaakte bezwaar zou opheffen. Dus stelde hij een nieuwe puntenwaardering op, waarbij het juiste bod bepalend werd voor het uiteindelijke resul taat en Contract bridge was geboren. Alleen dit wordt tegenwoordig nog gespeeld. Sindsdien is het aantal beoefenaren steeds toegenomen. In ons land meer dan 25000 in wedstrijd verband en een nog groter aantal thuisbridgers Biedsystemen werden verfijnd» Waren de amerik: nen in het begin toonaangevend - Culbertson, Goren Stayman - de laatste vijftien jaren zijn Italianen de wereldkampioenen ForquetBelladonna, Avarelli, Garozzo» Deze ontwikkelden zeer nauwkeurige, doch kunstmatige biedsystemen, gebaseerd op een diepgaande analyse van de biedtechniek. Dat ook zonder ingewikkelde conventies succes geboekt kan worden, bewezen onze landgenoten Bob Slavenburg en Hans Kreijns door op de wereldkampioenschappen voor paren in 1966, in Amsterdam georganiseerd, de hoogste eer te behalen. Artificiële conventie gebruikten zij bijna niet. De organisatie heeft gelijke tred gehouden met het stijgende spelpeil. Tegenwoordig wordt bridge alom geregeld door landelijke bridgebonden» In Europa staat daar de European Bridge League boven. De World Bridge Federation is het orgaan, dat het geheel mondiaal overkoepelt. Bridge kent vele mogelijke handen. Een pak van 52 kaarten kan over de vier spelers op 1.000.000.000.000.000.000.000. 00.000.000 manieren, verdeeld zijn. Voor verveling door het verschijnen van dezelfde kaartcombinatie behoeft u dus niet bevreesd te zijn. Wél geldt de wet der symmetrie volgens de moderne wet der distributie, al dienen de mathe matische wetten enigszins aan te passen. Deze gaan nl» uit van een - abstract - volmaakt schudden van een spel. Dit is in de praktijk onbestaanbaar. Bridge heeft vele kleurrijke figuren voortgebracht, denkt ub.v. aan Omar Shariff, de filmster die van hoge bridgeklasse is, aan Bob Slavenburg, vergelijkbaar met "de piraat" uit het gelijk namige boek van Harold Robbins en aan Dorothy Rice Sims, die het psychologische bod intro duceerde. De moderne techniek is niet aan het spel voorbijgegaan. In 1966 verzorgde IBM de uitslagberekening van de wereldkampioenschappen te Amsterdam per computer. Het volledig professionele Amerikaanse team de "Dallas Aces" maakt gebruik van de computer voor het geven van die kaarthanden, die het slechts door hen geboden worden. Waarom al deze zaken te memoreren? Omdat bridge een spel is, dat de gezelligheid verhoogt, de geest scherpt en voor vele mensen gezonde ontspanning schept na een dag hard werken. Dat er daarbij wel eens een hooglopende ruzie tussen man en vrouw aan de bridgetafel kan ont staan, kunt u niet op het debet - conto van het spel schrijven. Die ruzie was er toch wel gekomen Mocht u de lust bekruipen dit meest fascinerende kaartspel door het menselijk brein uitgedacht te gaan beoefenen, dan wacht u een opwindend avontuur. In AFC-verband is dat mogelijk op de volgende donderdagavonden: 9 september 2 oktober ^975 6 november 4 december en 8 januari 5 februari 4 maart 1977 1 april 6 mei H. J. Enschedé

Schakels (clubbladen) | 1976 | | pagina 11