Einde van een Cricketer Good bye, Schakel (Huwelijk met bulletin) Een man, die bijna 6000 runs heeft gemaakt voor het eerste elftal van zijn club, is verzekerd van een plaatsje in de geschiedschrijving. En als hij dan bovendien jarenlang de jeugdtraining heeft verzorgd en ook nog acht jaar in het bestuur heeft gezeten, dan is zo'n man van een heel bijzondere betekenis geweest voor zijn club. Maar Dick de Baare is voor zijn intieme vrienden veel en veel meer geweest dan een clubgenoot, die een hoop runs maakte. In een hechte vriendschap van bijna dertig jaar was Dick een vast punt van vertrouwen, een man, waarvan je hoopte dat je samen oud zou worden. Vaak heb ik tegen Ria gezegd, als er wat met mij gebeurt en er zijn moeilijkheden, met de kinderen of met de verzekeringen of met god weet wat, ga dan naar Dick. Want Dick was een bezorgd en dus zorgzaam man. Voor z'n gezin, voor z'n werk, voor z'n vrienden, voor A.C.C. en voor iedereen die hem om raad vroeg. Hij had altijd tijd, hij zei nooit nee. Je wist te doen te hebben met een absoluut integer mens. Een man van zeer weinig woorden. In het jubileumboek van A.C.C. uit 1946 staat in een toerverslag dat Dick volstond met een „economisch stil zwijgen, maar toch niet ongezellig was". Sommigen hebben hem wel eens verweten dat hij zijn mening te weinig naar voren bracht, terwijl hij toch zoveel deed. Daar staat tegenover dat er in een club gewoonlijk veel mensen zijn die vaak hun mening geven en weinig doen. Dick was inder daad voorzichtig met het geven van zijn mening, omdat hij het betrekkelijke ervan inzag. Geen man, die op feesten met grote gebaren op de voor grond stond, wel een man, die ervan kon genieten, een beetje stil op de achtergrond. In kleine kring kwam hij het best tot zijn recht, dan leerde je hem pas kennen. Een oprecht geïnteresseerde mens, die de kunst ver stond te luisteren. De man, die er voor z'n vrienden altijd was, is er niet meer. Wie bang is voor verdriet zal gauw klaar zijn door te zeggen dat het leven verder gaat. Maar dat is niet zo. In de eerste plaats niet voor Rita de Baare en Jan Maarten. Er zal een ander leven moeten komen. Ook, in andere mate, voor de vrienden, die van Dick gehouden hebben. Er is verbittering dat hij toch nog stierf terwijl hij genezen was verklaard. Er is dankbaarheid zó'n vriend te hebben gehad in goede en in slechte tijden. Een onvergete lijke vriend. George Wijnand Men besloot deze uitgave „DE A.F.C.- SCHAKEL" te noemen, omdat in dezen lijd van inzinking gebleken is, dat er een schakel bestaat, welke de ware A.F.C.-ers bijeenhoudt, n.l. de groote liefde en opofferingsgezindheid voor onze vereeniging en onderlinge vriend schap. Bestond deze schakel niet, dan ware het misschien reeds met ons ge daan geweest. Wij hopen dat deze uit gave er toe moge bijdragen den bestaan- den band te versterken. Wij bevelen den inhoud in Uwe bijzondere aandacht aan en eindigen ons voorwoord met de leuze: „Op voor het herstel van onze goede, oude A.F.C.!" Dat stond op pagina 1 van het eerste nummer van de A.F.C.-Schakel, ver schenen 22 september 1922. Het blad werd opgericht in een voor A.F.C. zéér moeilijke periode; tegen enorme kosten verhuisd van Watergraafsmeer naar de Zuidelijke Wandelweg en daar prompt twee maal achtereen gedegradeerd. Geen publiek meer, tal van leden bedankten en een grote schuld. Maar de overge bleven leden kwamen met nieuwe initia tieven, die stuk voor stuk succes bleken te hebben: A.C.C. werd opgericht, een trainingsfonds werd gesticht, en de A.F.C.-Schakel werd in elkaar gezet. Dat eerste nummer verscheen dus in een periode, waarin de buitenwereld geen cent gaf voor de kans dat A.F.C. zou blijven bestaan en zich zou herstellen nu gaat de Schakel, zoals wij die kenden verdwijnen, in haar 55ste jaar gang en in een periode, waarin A.F.C. tot de grootste, sterkste en bloeiendste voetbalclubs van Nederland behoort. Dit is weer een van die economische situa ties, die eigenlijk niemand helemaal kan beoordelen en analyseren. Ik moet hier bij denken aan een gesprek, dat ik een paar weken geleden met mijn oudste kleinzoon had. Hij studeert economie en vroeg hoe ik nu over de economie dacht; toen heb ik gezegd: „economie is net als de Noordzee; eb en vloed, het gaat lager en het gaat hoger en niemand kan er een barst aan doen." Nu hebben we weer een depressie of crisis net zoals u die terugslag noemen wilt omd; alles te duur is; de depressie in de jare< dertig ontstond, omdat alle prijzen in e. kaar duvelden en alles te goedkoop wa3 En zo moet dan nu de A.F.C.-Schakt! verdwijnen, omdat het blad te dut( werd. Ik heb nog gepleit voor het heffe van abonnementsgeld, maar dat wild (begrijpelijkerwijze) het Bestuur toe niet voorstellen want dan zou er eigers lijk van een dubbele contributieverhoging sprake zijn. Voorzitter Hermens heeft mij g< vraagd of ik het slotartikel wilde schrij ven en dat is een beetje moeilijk voc mij, omdat ik over de A.F.C.-Schaki, onmogelijk objectief kan schrijven. X heb. 46 jaar aan de Schakel gewerkj 24 jaar als hoofdredacteur en 22 jaar aj „eerste medewerker". Dat blad is h< voornaamste stuk van mijn A.F.C.-leve geweest, dus maar goed, ik zal h< proberen en dan geloof ik dat het hie^ om gaat: Heeft dat blad aan zijn dot beantwoord? En dan denk ik aan w Schaf Scheepens tegen mij in 1926 ze toen ik hoofdredacteur werd: „Jopl nou heb jij het visitekaartje van A.F.C in je handen. Vergeet dat nóóit." Ik hé dat nooit vergeten en mijn opvolgers a hoofdredacteur ook niet. Het blad was een visitekaartje va A.F.C. en dat wordt het beste beweze door de wijze waarop de Schakel buite. A.F.C. gelezen en beoordeeld werd. Va de reactie binnen A.F.C. heb ik weini gehoord en dat vond ik eigenlijk ee compliment want in een club reagere leden alleen als „er wat te kankeren is' Als er bestuursleden of commissielede in een club in Nederland zijn, die wi eens schouderklopjes of handdrukjes va leden hebben gehad, dan mogen zij hu vinger opsteken. Ik hoef niet lang te te len, denk ik. Maar buiten A.F.C. werd de A.F.C Schakel gelezen en dat is iets anders da gelezen. Dit is altijd zo gebleven. Eé voorbeeld: In het Haagse dagblad „Hi Vaderland" staat in de Sportrubriek r gelmatig een stukje: „Uit de clubbli den". Afgelopen seizoen trof ik een pa< maal het volgende: „In de voortreffelijl A.F.C.-Schakel lazen wij Sch: Scheepens heeft het destijds goed b grepen, door te zeggen: „Dit is h< visitekaartje van A.F.C." Eigenlijk w: dat zo iets, wat nu „Public Relation: heet. De A.F.C.-Schakel heeft aan ha: doel beantwoord. Dat durf ik te schri ven omdat het blad steeds over voo treffelijke medewerkers beschikte. E Schakel was inderdaad meer dan et halve eeuw een zéér leesbaar blad. S mij toe, geen namen te noemen m één uitzondering dan, omdat het et medewerkster en geen medewerker b trof, namelijk „Aangetrouwde" Lot Nesenberend die werkelijk prima wa (vei volg pag.

Schakels (clubbladen) | 1975 | | pagina 3