Mixed Pickles Gouden jubilaris R. W. Bond (vervolg) Fn nu mae ik nog even vertellen dat ik moet je nagaan uit Den Haag! hóórde, hoe „Goed Genoeg exP'°- deerde op iets dat ik vertelde. Ik belde op om te vragen hoe het met Peter v. d. Valk was. „Weten we nog niet, hij is ueerue op tets uai ik vcriciuc.j A FC is in ieder eeval binnen, dus daar hoeft Peter dan met over te tobben" 2En* toen bleek dat ik de uitslag van Gouda- Zilvermeeuwen wist (0-0) terwijl die op „Goed Genoeg niet bekend was. Intercommunaal in gesprek geweest of zo iets - „Waat? Is Gouda-Zilvermeeuwen "fnuW He, moeten jullie horen: Gouda heeft gelijk gespeeld! Wijnand aan de lijn en die geeft die uitslag A.F.C. was „binnen voor de Hoofdklasse. Dat was dan dat: A.F.C. was binnen. En in de komende rustige zomermaanden kan de leiding van onze voetballerij eens proberen uit te knobbelen, hoe het in 's hemelsnaam mogelijk is, dat een ploeg in vijf wedstrijden waarvan vier „uit" 24 doelpunten maakt en in drie-en-twintig wedstrijden 13 doelpunten. Peter van der Valk Onze keeper heeft „a double event" bereikt. Niet alleen dat hij zijn studie bekroonde met een „cum laude" dat is hem nu ook met het doelverdedigen gelukt. Hij werd in het Nederlands Elftal gekozen en dat Oranje Luxemburg „uit" met 1-0 versloeg, blijkt voor een zeer groot gedeelte te danken te zijn aan onze Peter van der Valk. Hierbij enkele meningen. Gilbert Legrand (Luxemburgse trainer): „In de slotfase hadden wij de verdiende gelijk maker moeten scoren. Dat het zover niet is gekomen, is te wijten aan pech en aan enkele miraculeuze reddingen van de Nederlandse doelman." Onderschrift foto in de K.N.V.B.er: „Doelman Peter van der Valk (A.F.C die in de slot fase een hoofdrol vervulde." Peck Jcllema in zijn verslag in de K.N.V.B.er: „In de 60ste minuut redde Peter van der Valk schitterend na een fel schot van Gilbert Zender. In de laatste vijf tumulteuze minuten zetten de Luxemburgers alles op de aanval. In die periode speelde Peter van der Valk een glanzende hoofdrol. Eerst stopte hij een fel schot van Jean Hansen, daarna werkte hij met de vingertoppen een kopstoot van Jean Hansen over de lat en vervolgens dook hij succesvol naar de rechterhoek, toen een vlammende schuiver van Dresch vlak langs de binnenkant van de paal dreigde te gaan." Humor Bii het doorbladeren van de clubbladen lees je soms stukjes waaruit blijkt, dat (zelfs!) in de voetbalclubs de humor een redelijk bloeiende plant is. Wat denkt u van de volgende: (Clubblad „Stormvogels" IJmuiden) „Op het trainingsveld moet je met een kaarsje de lichtmasten in om te kijken of de lampen branden. De Herculaan (Hercules, Utrecht) had naar mijn idee een paar héle goeie. „Ken u Ibsen?"; „Nee, hoe mot dat?" Een dame komt in het ziekenhuis voor een injectie. Een gedienstige verpleegster zegt: „injecties in het souterrain, mevrouw"; „In m'n arm en nérgens anders." Twee dames in het paviljoen over de afwasmachine: „Is-ie auto matisch?"; „Nee, je moet aan een knop draaien." Nog een goeie gelezen maar ik weet niet meer in welk clubblad. In een garnizoensplaats is de vrouw van de com mandant eenvoudig een schoonheid. Die commandant gaat op een ochtend naar een van zijn officieren en zegt: Luitenant is u verliefd op mijn vrouw?" waarop die luitenant zich ongelukkig schrikt en zegt: „Nee, kolonel, dat is echt niet waar." En toen zei die kolonel: „Houdt er dan mee op, dat aldoor tegen haar te zeggen, want dat maakt mij zo nerveus." j Halve eeuw controleur bij A.F.C. Soms krijg je ineens het idee dat je wat ouder begint te worden. Bij een van de laatste thuiswedstrijden zag ik controleur Bond aan het ledenloket staan. Naast hem hing een groot bord met een schoon gedicht van Wim Staats en een collectebus voor een cadeau aan controleur Bond (76 jaar; je zou den ken dat de cijfers verkeerd staan hij ziet er uit als 67). „Ja, meneer Wij nand, dat is voor mij; ik ben 50 jaar con troleur bij A.F.C. en hebt mij destijds aangenomen." Lieve hemel, dacht ik, toen was ik dus penningmeester en dat zullen ze mij niet gemaakt hebben toen ik nog op de Fröbelschool was. Dan begin ik nu toch wel de middelbare leeftijd te bereiken. Een halve eeuw dus een paar weken later met Bond een borreltje gedronken; oude herinnerin gen opgehaald en nieuwe dingen ge hoord. Hij werd aangenomen tegen vier gul den per zondagmiddag en voorzitter Fons de Vilder had tegen mij gezegd: „Als je meer dan honderd gulden recette vangt, geef die Bond dan een gulden méér." En toen gebeurde het merkwaar dige: Bond, die op zijn 12de al A.F.C.- supporter was in Watergraafsmeer (Weet u nog? Bij die boerderij van Oostveen was een beerput en die was slecht afge bakend. Menige jongen kwam daarin terecht. Kon thuis de hele familie snert eten) begon als controleur gewoon van A.F.C. te houden. Wat hééft A.F.C. toch voor merkwaardige aantrekkingskracht? Wij hebben het kunnen ervaren toen in 1932 mede door de crisis - de finan ciële situatie van de club in de purée raakte. Wij konden enige jonge leden vinden, die dan bij de thuiswedstrijden bureaulist en controleur zouden zijn; tja hoe jammer dat ook was dan maar een beleefd briefje aan Bond en de an dere controleurs. Wat gebeurt? Enkele dagen later komt er een brief van de controleurs, dat zij zó met A.F.C. meeleven en daarom be reid zijn het hele seizoen bij de thuis wedstrijden zonder vergoeding hun werk zaamheden te verrichten. „Maar ziet U" zegt Bond en nipt aan zijn borrel „dat A.F.C. meneer die mensen zijn toch geweldig. Moet U horen: Sta ik zondags aan de halte van de bus om naar A.F.C. te gaan en daar mijn werk te doen. Dan stopt er een auto, ze toeteren en roepen: „Hé, kom hier je bent toch van A.F.C. dan kan je meerijden." Dat is aardig; A.F.C. is toch echt een club." 6

Schakels (clubbladen) | 1975 | | pagina 6