Sletelma Setuice Kritiek Zat-drie v/h JAN SUURBEEK Ons 3 e elftal neemt een zeer behoor lijke positie in, hoewel de juiste stand nog onzeker is door het grote verschil in het aantal gespeelde wedstrijden. Zeer teleurstellend zijn de resultaten van het 4e, 5e en het 6e elftal, n.l. alle drie onderaan de ranglijst. Ons 4e en laatste K.N.V.B.-elftal heeft de kans nog in eigen hand. Wanneer U dit leest, is de beslissing reeds gevallen, doch op dit moment hoop ik nog, dat wij met aller inspanning deze belangrijke plaats in de K.N.V.B. zullen behouden. De resultaten van onze jeugd stem men in het algemeen tot tevredenheid, zonder dat wij kunnen bogen op bijzon dere prestaties. Meer gedetailleerde ge gevens vindt U elders in deze Schakel. Het jeugdtoernooi ter gelegenheid van ons 80-jarig bestaan, dat op zeer goede wijze was georganiseerd, is letter lijk in het water gevallen. De eerste dag hebben wij grotendeels in stromende re gen kunnen benutten; op de tweede dag echter, noopte de toestand van de vel den ons het tournooi af te gelasten. Ge lukkig kon nog een extra wedstrijden reeks worden ingelast, waardoor onze vrienden van Achilles, die in Amsterdam overnachtten, ook op deze dag nog aan hun trekken kwamen. Het geheel werd met een gezellig etentje afgesloten. Begin juli vertrekt een elftal van 13- en 14-jarige junioren naar Washington om een tegenbezoek te brengen aan de Red Wings U.S.A. De voorbereidingen zijn voor het grootste gedeelte in han den van Piet Pas, die ook in October j.I. de Engelse trip van de B-I spelers van het vorige seizoen met Martin Duinker op een uitstekende wijze heeft geleid. Piet, hartelijk dank voor het vele werk, dat je ook nu weer hebt verricht en ik hoop en verwacht, dat je met de jongens een zeer geslaagde trip zult maken! Als U deze Schakel ontvangt, is het voetbalseizoen weer achter de rug, een seizoen waarmede wij, alles in aanmer king genomen, zeer tevreden kunnen zijn! Ik dank allen, die op welke wijze ook hun krachten aan A.F.C. hebben gewijd, van harte en wens U allen een plezierige vacantie toe! Voor diegenen, die dan niet met va kantie zijn, heb ik nog een mededeling: onze algemene ledenvergadering is op donderdag, 26 juni. Dio Hermens. Als ik mezelf rangschik onder de eer ste 999.500 van de 1.000.000 aangesloten voetballende leden van de K.N.V.B., qua voetbalkunde uiteraard, zal niemand daar aanstoot aan nemen. Stel ik daar entegen dat men mij op de prestatielijst onder de eerste 500 kan aantreffen, dan zal er wellicht hier en daar een wenk brauw worden opgetrokken. Vermetel mannetje, zal men mompelen. Dan heb je kritiek. Kritiek op een bewering, die in dit geval nergens op slaat, maar lou ter als voorbeeld dient. Wanneer men zich in de openbaar heid begeeft, hetzij in woord of geschrift, ontmoet men kritiek. Een babbeltje aan de bar met enkele kornuiten of een sten- ciltje, waarmee men veterdrop te koop aanbiedt. De enige manier om kritiek te ont gaan, is niets te zeggen, niets te doen, en niets te zijn. Maar wanneer je kritiek wilt geven, positief of negatief, word je dan niet geacht het beter te kunnen doen in het bewuste metier dan het voorwerp van je kritiek? Moet je beter kunnen bok sen dan Alie, beter kunnen voetballen dan Johan, beter kunnen besturen dan Dio, beter soep kunnen maken dan Ed dy? Terwille van een zo goed mogelijk gefundeerde kritiek ben je geneigd deze vragen bevestigend te beantwoorden. Hoe vaak verstijf je niet op maan dagochtend bij het lezen van de sport- verslagen. Of bij het aanhoren van het onafgebroken gebabbel van de haha beeldbuiskommentatoren. (In het laatste geval gaat men waarschijnlijk uit van de gedachte, dat we met ons ogen dicht zit ten te kijken). Toevallig heb ik wel eens een media- elftalletje zien spelen. Voor de kwali teit zou men een aparte afdeling moeten oprichten. Toch storten deze mensen, slechts behept met enige theoretische kennis, elke week een lading kritiek uit over spelers, in wier schaduw zij niet eens (hebben) mogen staan. Om in de hoogste divisie van het land te spelen, dat wereld-vice-kampioen is, moet men toch wel over enige kwalitei ten beschikken. Zonder blikken of blo zen worden elke week spelers naar de vuilnisbelt verwezen, die op de bewuste zondag eens een keertje niet in vorm wa ren. Ook in eigen kring, zittend op de tribune, tuiten je oren van de genade loze kritiek, gespuid op een speler, die op dat moment iets niet geheel en al naar wens doet. Men gaat voorbij aan het feit dat die zelfde speler de club reeds meermalen de overwinning schonk. Hoort dit zo of is het slechts stupiditeit? Enkele dagbladen hebben deze leemte onderkend en hebben experts ingehuurd, die ons wel even zullen vertellen hoe het allemaal in elkaar zit. Maar ach, ach wat jammer nou. De boys zijn wel be hendig met de bal maar niet met de pen. Geen nood, de „geestschrijver" staat reeds klaar. Geef maar een zinnetje, wij maken het stukje. En we zijn weer even ver. Kritiek c.q. kommentaar geven, geba seerd op het beter (hebben) kunnen doen, is een illusie. Slechts in de schaats wereld (Schenk/Haanappel) heeft men een lichte buiging in deze richting ge maakt. Er wordt beweerd dat kritiek een ek- stra stimulans kan betekenen tot een betere prestatie. In onze branche acht ik dit twijfelachtig, zowel in positieve als negatieve zin. Bij elke handeling die je pleegt, denk je niet aan de kritiek. Ie speelt op gevoel. Meer inzet, harder werken, geeft a priori geen betere pres tatie. Kritiek op kritiek, je moet maar dur ven. Elke Nederlander is een kenner. Iedereen weet het beter. Wie weet het, niemand weet het. Gooi maar in m'n pet. Wie geeft er kritiek op de kritiek op de kritiek? Een onderwerp, waaraan je Schakels lang kan blijven knauwen. Opzet van mijn summiere aanzet is natuurlijk geen bet-weterij; je moet uiteindelijk roeien met de riemen die je hebt. Toch wil ik een leuke spreuk meege ven, waaraan mogelijk een ander zijn reaktie kan ophangen: 'Het recht tot kritiek geeft de plicht tot de waarheid'. En u mag drie keer raden wie dat ge zegd heeft. Charlie. De druk van het ongeslagen zijn is een zware, vrienden. Vraag het aan spe lers en coach van zaterdag-drie. De druk werd zo groot en de tegenstanders wer den zo hard, dat de toestand ondragelijk werd. Daarbij kwam nog, dat bij som mige spelers psychische defecten optra den, die ook in het gezin en de werk situatie tot moeilijkheden leidden. Na tien overwinningen in even zo veel wedstrijden in competitieverband werd daarom besloten een wedstrijd te verlie zen. De bond was direkt behulpzaam door ons tweemaal achtereen tegen num mer twee Rapiditas 2 te plaatsen. In de PRINSENSTRAAT 25 AMSTERDAM-C. TELEFOON 6 54 04-24 72 72 SCHRIJFMACHINES ADLER - OLYMPIA - HERMES TELMACHINES ADDO-X - WALTHER - FACIT

Schakels (clubbladen) | 1975 | | pagina 2