Mixed Pickles 5 Oud A.F.C. begint „de leeftijd der zeer sterken" te naderen; op 18 januari 1975 bestaat onze club 80 jaar. Is dat voor een voetbalclub érg oud? werd mij door verschillende leden vooral jongere leden uiteraard, die de voetbal historie minder goed kennen dan de oudere leden gevraagd en het antwoord is: niet érg oud, maar wél oud. In onderstaande tabel hebben wij de clubs opgenomen, die vóór A.F.C. werd opgericht reeds actief aan de voetbalsport deelnamen. Aangezien er altijd verschil van mening is over een „historische ontwikkeling" eerst even een paar opmerkingen: (1) Clubs, die een fusie zijn aangegaan en nu parmantig de oprichtingsdatum van de oudste fusie-partner als „de" oprichtingsdatum noemen, heb ik niet meegeteld. Stel je voor, dat A.F.C. drie jaar geleden zo ongeveer gestrand zou zijn wegens gebrek aan leden, gebrek aan capaciteit of noem maar op en een fusie had kunnen aangaan met een veel jongere club en dus ook haar naam had moeten prijsgeven, dan zou ik nu toch niet gaan juichen, omdat A.X.Y. tachtig jaar geleden werd opgericht? Toenou het gaat om A.F.C. En dus heb ik Hermes-D.V.S. zomede A.S.C. Leiden (fusie van het ooit machtige Ajax Leiden met „Sportman") en L.S.C. Sneek niet opgenomen; (2) Het ook voor ons zeer sympathieke Utile Dulci mooie namen bedachten ze vroeger toch dat is dus U.D. in Deventer, staat in het Handboek van de K.N.V.B. als „oudste voetbalclub" in Nederland (1875). Dit is onjuist: U.D. bestaat volgend jaar 1975 inderdaad een eeuw, maar nam eerst in 1894 één jaar voor A.F.C. werd opgericht deel aan de compe tities van de N.V.B. Vóór die tijd was U.D. uitsluitend cricketvereniging. Hier dan de lijst: 1879 Kon. H.F.C. Haarlem 1889 Haarlem Haarlem 1882 Hercules Utrecht 1890 Quick Amersfoort Robur et Velocitas Apeldoorn Vitesse Arnhem 1892 1883 D.F.C. Dordrecht den Haag Frisia Leeuwarden 1893 H.B.S. H.V.V. den Haag Victoria Hilversum Z.A.C. Zwolle 1885 Concordia Delft P.W. Enschedé 1894 Achilles Assen U.D. Deventer 1886 Olympia Gouda Veendam Veendam 1887 Be Quick Groningen 1895 A.F.C. Amsterdam 1888 Quick Nijmegen Sparta Rotterdam In totaal zijn dus 21 voetbalclubs in Nederland ouder dan A.F.C. Wij staan, qua anciënniteit op de 22ste plaats en dat is in een Bond met 6.665 verenigingen toch wel een mooie plaats, vooral als men nagaat, welke situatie wij innemen. Van die 22 „oudjes" spelen vijf clubs in het betaalde voetbal (drie in de eerste divisie en twee in de ere divisie) en zeventien in het amateurvoetbal. Van die zeventien „amateur-oudjes" zijn twee clubs (A.F.C. en Quick Nijmegen) hoofdklasser, vier zitten met hun eerste elftal in de tweede klas, zeven in de derde klas, één club is vierde klasser en drie verenigingen spelen in de Afdeling. A.F.C. is dus wat je noemt „still going strong". Amateurisme Het wordt nu toch werkelijk tijd, dat de sportjournalisten het woord „amateur" gaan begrijpen. In het Algemeen Dagblad/Het Vaderland maakte de verslaggever van de wedstrijd, die Ajax in Antwerpen speelde, een kapitale blun der. Zoals u weet maakten de Antwerpenaren gelijk door een grote fout van de Ajax-keeper. En wat schrijft die re porter: „de Ajax-keeper liet de bal amateuristisch door de benen glippen". Dit is even dom als kwetsend tegenover de honderdduizenden amateurs in de Nederlandse voetbalwereld. Moet ik nu misschien schrijven: „In de laatste wed strijden die ik van A.F.C. zag hield keeper v. d. Valk de bal professioneel buiten zijn doel". Dit zou nét zo stom zijn. Geheugen-steuntje Wij kunnen moeilijk ieder lustrum een gedenkboek(je) presenteren, maar gezien het feit dat er in een voetbalclub uiteraard veel leden-mutaties plaats vinden en er ook nog een gezegde bestaat: „horen zeggen liegt veel" geven wij hier als geheugen-steuntje een soort jaartallenboekje, waaruit U kunt lezen, waar A.F.C. I in de 80 jaar van haar bestaan uitkwam. 1895—'97. 1897—1900. 1905—'06. 1908—'09. 1916—'17. 1917—'18. Vriendschappelijke wedstrijden o.a. tegen Alcmaria Victrix in Alkmaar. A.V.B. 2e klasse. Op schriftelijk verzoek gepromoveerd naar de K.N.V.B. 2e klasse. Kampioen 2e klasse. (Geen promotie wegens gewijzigde competitie-indeling). Kampioen 2e klasse. Daarna kampioen gehele Westelijke 2e klasse, (tegen V.O.C.). Daarna promotie wedstrijden tegen Ajax Leiden (thans A.S.C.). Ajax handhaaft zich. Derde plaats 2e klasse. Wegens oprichting le klasse B promotie-wedstrijden tegen 't Gooi, Feyenoord en S.V.V. 't Gooi promoveert. IA en 1B uitgebreid tot 12 clubs, waardoor alle vier promotie-candi- daten promoveren. Kampioen van 1B. Om het kampioenschap van Nederland tegen Ajax, Go Ahead, Willem II en Be Quick (Gr.). Eindstand nr. 4.

Schakels (clubbladen) | 1974 | | pagina 5