Mixed Pickles Gouden jubileum Er zijn heel wat jubilea, maar nu is toch een jubileum gevierd, dat uniek genoemd mag worden: ir. Ad van Emmenes heeft van zijn collega's en van de KNVB geschenken ontvangen omdat hij een halve eeuw voetbal-journalist is en 77 jaar oud zijn werk nog dagelijks met grote ambitie en aandacht vervult. Deze jubilaris moet een daverend I.Q. hebben want hij was al op zijn 22ste chemisch ingenieur en dat is geen alledaagse gebeurtenis in Nederland. In zijn jongste tijd was hij al een enthousiaste A.F.C.-aanhanger (hij woonde in de „Transvaalbuurt", in het verlengde van de Laing'sNekstraat) en in 1918 werd hij lid. Toen hij afgestudeerd was, werd hij benoemd op een der Ministeries en „emigreerde" naar Den Haag. A.F.C. raakte hem dus kwijt en in Den Haag werd hij lid, later voorzitter van D.V.V. (vroeger in dezelfde tweede klas-competitie als A.F.C.) maar de „Duinoordse" had zoveel te martelen met verhuizingen, dat zij werd opgeheven. Dat is dus allemaal redelijk en niets bijzonders. Maar ir. van Emmenes werd wegens bezuiniging ontslagen en hele maal thuis in de voetballerij kwam hij terecht bij Jaap Moorman, toen hoofdredacteur-directeur van de Sportkroniek. Van Emmenes bleef daar tot 1945, ging toen over naar „Sport en Sportwereld" waarvan Kick Geudeker de grote man was en sinds de oprichting van het nieuwe officiële orgaan van de KNVB is hij daar een van de belangrijkste mede werkers. Hij was 24 jaar lang ook nog hoofdredacteur van „de Scheidsrechter", maakte talloze radio- en televisieuitzen dingen en werd zoals hij in de wandeling ging heten „voetbalprofessor". Schreef geweldige boeken over voetbal en was en bleef een eerlijk mens, een prettig collega, geheelonthouder en niet-roker. Een halve eeuw voetbal vrijwel niets anders dan voetbal maar dat heeft hij zó goed gedaan, dat hij al bij zijn 40-jarig jubileum door de Koningin benoemd werd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Gegrepen Wat grijpt iemand in onze voetbalsport zó, dat hij, toch in een heel andere richting opgeleid, een halve eeuw daaraan wijdt en er na die halve eeuw nog rustig mee doorgaat? „Het spel gréép mij als kleine jongen al, het boeide mij. Nu moet ik wel even opmerken dat ik vroeger niet allleen over voetbal schreef, maar ook over wielrennen en atletiek. Maar vooral atletiek verdween uit de sportbladen en zo werd ook de Sportkroniek uitsluitend aan voetbal gewijd. En dat is inderdaad mijn volledige interesse geworden zo was ik geruime tijd lid van de Bondsvergadering en heb ik op de trainerscursussen rond 25 jaar gedoceerd over „Spelregels en tactiek." Ik heb mij daar zeer wei bij gevoeld, want ik ben van mening, dat sportjournalisten zich moeten specialise ren. Nu weet ik heus wel dat het voor de meeste bladen ondoenlijk is, om voor alle takken van sport aparte mensen aan te trekken, maar als zodanig ben ik toch vlak voor „specialisatie". „Ik kan mij herinneren, dat er geweldige opschudding ontstond, toen K.F.C. in '34, ook al weer veertig jaar geleden een zogenaamde W-formatie van Arsenal overnam en daarbij op een haar na kampioen van Nederland werd. Links en rechts kwam er kritiek op dat „ploegje uit de Koog" en jij was de enige journalist, die partij koos voor de Koogse in een serie boeiende artikelen. Je dokterde zelfs een M-formatie uit tegen die W-formatie en bleef „rustig temidden van het woeden der baren". Kwam dat nu door je ingenieursopleiding, het leken wel wiskunde-artikelen." „Je hebt gelijk. Ik heb een wiskunde knobbel en wiskunde was mijn sterke vak. Tegen Moorman zei ik: „Voetbal moet je wetenschappelijk gaan bekijken." Moorman heeft mij uitgelachen maar ik heb volgehouden." „Jij was altijd een voorstander van beroepsvoetbal. Hoe zie jij nu de relatie tussen beroeps- en amateur voetbal? Ik erger mij altijd aan het „degraderen" van de prof-clubs naar de amateurclubs, zoals dat dan heet. Amateurvoetbal is niet minder dan profvoetbal, maar anders. Dan is van degraderen of promoveren geen sprake. „Gezien het spelpeil en de eerlijkheid in de verhoudingen, ben ik altijd vóór het invoeren van beroepsvoetbal geweest. Ik'ben ook voor een zo groot mogelijke éénheid, maar dan moet het dus mogelijk zijn, dat de beste club van het amateur voetbal naar de beroepsafdeling gaat en dat er dan een uitwisseling plaats vindt. Nu is de „eerste divisie kunstmatig, omdat er geen degradatie plaats vindt. Vergeet niet, dat de instandhouding van betaald voetbal ook van belang is voor het amateurvoetbal. Ga eens na, wie in Duitsland bij de wereldkampioenschappen hebben meegeleefd. Bij de inter nationale amateurwedstrijden zie je maar een paar duizend man. Dan is het prof-elftal tóch „het Nederlandse elftal en dat bedoel ik, als het over „wisselwerking" gaat. De profs en de amateurs hebben elkaar nodig in de Nederlandse voetbal wereld." Ad van Emmenes raakte steeds meer op dreef. „Daarom ben ik er óók voor, dat de derde elftallen van de semieprof- clubs worden ingedeeld bij de standaardelftallen van de amateurs.' En toen was ik het helemaal niet met de jubilaris eens, maar dat debat kan niet in de Schakel „acht pagina s" zegt Otto van Rijn. Wij hebben nog lang over die „derde elftallen" gedebateerd. Een zéér correcte geheelonthouder, deze jubilaris en daar heb je overigens geen last van, want hij schenkt zijn gast een zéér acceptabele sherry in. Namens A.F.C.: Nog vele jaren, Ad! Cricket-Fantasie-Test Ons aller Wim Staats, die zijn artikelen tegenwoordig ondertekent met Willem G. M. Staats dat zal mij een zorg zijn, ik blijf tóch Wim zeggen is de laatste maanden enorm op dreef in het blad „Cricket" en met zijn stuk „Cricket- Fantasie-Test" heeft hij alle records geslagen. Aangezien wij aannemen, dat (helaas) weinig A.F.C.ers op Cricket zijn geabonneerd, nemen wij hier enige vragen en antwoorden van zijn „test" over. 1. Er is een cricketmatch tussen koeien. Eén van de koeien bowlt een wide. Hoe heet dat? Antwoord: Koe-weit. 2. Hoe heet een gecastreerde stier? Antwoord: No-balls. 3. Als een batsman praktisch alles aan off scoort? Antwoord: Off-day. 4. Als de „cap" van de batsman op het wicket valt? Antwoord: Sof-day. 5. Iemand, die achter de screen omloopt? Antwoord: „The man behind the screen." 6. Wat betekent: „Short of a length?" Antwoord: „Robbie Colthoff'. 7. Twee dames, iets te licht gekleed? Anwoord: „In the slips". 8. Een wicket in een paardestal? Antwoord: Hit-wicket' Dit zijn er acht van de zestien en ik hoop, dat u ze ook zult waarderen. Heel goed Wim-Willem!

Schakels (clubbladen) | 1974 | | pagina 5