Mixed Pickles „Allerhande" Dit wordt een beetje „Allerhande", voor u op een schoteltje gelegd uit de clubbladen. Aardig is het compliment, dat Jaap van Praag, de voorzitter van Ajax, ons maakt. Als let wel: als Jaap van Praag eens iets zegt of schrijft, is het zo argeloos. En wat schreef hij in het Ajax-Nieuws over ons aller mogen wij wel zeggen Sjaak Swart? „Ik dacht zo dat ondanks het ook voor Sjaak professionele, betaalde voetbal hij ergens „amateur" gebleven is. Of moet dat mis schien zijn: Oer-Ajacied? „Merci, van Praag, dat volgens jouw mening het mooiste compliment voor een Oer-Ajacied, die voor de rood-witters betaald voetbal ging spelen en door het publiek én door zijn tegenstanders op de handen gedragen werd toch is, dat hij ergens amateur bleef. De Algemene Vergaderingen zijn gehouden en in vrijwel alle clubbladen komt men dezelfde klacht tegen: goede belangstelling bij de ouderen, vrijwel geen belangstelling bij de jongeren. Dat is niet af te leiden uit de gang van zaken, de competitiestand van de elftallen of zo iets integendeel. Want bij V.U.C. (Den Haag) dat een daverend seizoen achter de rug heeft het eerste elftal werd kampioen en promoveerde naar de eerste klasse, maar het 2de, 4de en 6de werden óók kampioen was het van hetzelfde laken een pak. De kampioensdiploma's lagen op de bestuurstafel en bleven er liggen. De kampioenen waren er niet. Nu kan men natuurlijk zeggen, dat het een wonder-mooie zomer was en dan ga je toch liever naar buiten dan in een bloedheet lokaal zitten te vergaderen, all right, maar geldt dat ook niet voor de ouderen? Naar mijn idee bezien de jongere leden hun club als een organisatie, waar zij voetbal kunnen spelen. Zij houden van dat spel, zij zullen er veel voor doen of laten en als zij in de club, waar gevoetbald wordt prettig behandeld worden en prettige mensen ontmoeten dan is het fijn voor elkaar. Maar zij hebben nooit de pokken-en-mazelenperiode meegemaakt, het gemartel om aan goede terreinen te komen, een kloppende begroting in elkaar te knutselen, zo-maar een clubblad op te zetten of een feestje te bouwen. Zij missen de vreugde om het stukkie-in-de-krant, waarin zo aardig over „de club" wordt geschreven. Zij zijn boeiend voor de club, maar de club is niet boeiend voor hén. Het is eigenlijk net als in het maatschappelijk leven. Zij zullen ongetwijfeld hun best doen en hard werken bij de Algemene Bank Nederland, maar vroeger waren zij typisch een „Twentsche Bank-man" of een „Factory-man" en „de Spuistraat" en „de Vijzelstraat" lagen toen héél ver uit elkaar die konden door „full page" advertenties niet „helemaal" tot elkaar komen. Overal blijkt de belangstelling voor de voetbalpool terug te lopen. Steen en been wordt er in de clubbladen geklaagd over de steeds teruglopende inkomsten uit de inleggelden. Misschien zou het beter lopen als de voetbalpool minder prijzen uitkeerde, die dus hoger zouden uitkomen. Het gebeurt veel te vaak, dat het enorme aantal prijswinnaars de prijzen zó laag maakt, dat de oorspronkelijke vreugde omslaat in een diepe teleurstelling en dat het aantal geïnteresseerden terug loopt. Ik geloof, dat de mensen in een voetbalpool liever spelen om een kleine kans op 100.000,dan om een grote kans op 1000, Op het gebied van de inkomsten en uitgaven kwamen wij interessante gegevens tegen, die wel de indruk maken dat de financiële opbouw bij de verschillende clubs sterk uiteenloopt. Het clubblad van 't Gooi (3e klasse) geeft de uitgaven procentueel: salarissen 42%, wedstrijdkosten 26%, clubblad 14%, K.N.V.B. 11%, P.T.T. 4% en onkosten 3%. Bij V.U.C. (Ie klasse) is het bedrag aan entréegelden hoger dan aan contributies en die contributies zijn zeker niet laag, over het lopende seizoen moeten de senior-leden 125,betalen. Bij Unitas, (Gorcum) le klasse is de post „contributies" naar de voorzitter in de Algemene Vergadering blijkt te hebben meegedeeld „een fractie van het totale budget. Het zal" aldus de voorzitter „noodzakelijk blijken om van de spelers van de lagere elftallen een bijdrage in de reis kosten te vragen. Een omstandigheid die bij vele verenigingen reeds ingang heeft gevonden." (Bij Unitas bedraagt de contributie voor seniores 87, Rectificatie Ik heb mij in het artikel in de vorige Schakel „A.R.O.L.-Twentse Ros" lelijk verschreven. Natuurlijk heeft Ere-voorzitter Henk Kappelhoff het niet gehad over Sportclub Enschede, maar over Enschedese Boys. En ik ben er ingetoerd bij mijn hoofdredacteur Rien Bal. Toen Rien Bal een tijdje geleden een lasso uitwierp om mij weer voor de Schakel te strikken schreef hij o.a. dat één lid het eenvoudig vertikte de Mixed Pickles te lezen, omdat J.W. dat lid een halve eeuw geleden zo gekwetst had. Vorige week vroeg ik aan Rien Bal wie dat was, want ik wilde het afdrinken. Nee, dat kón niet. Waarom niet? wilde ik weten. Is het zo'n moeilijke man? Nee, dat niet, maar zei Rien „ik heb dat uit mijn duim gezogen omdat ik een aardig stukkie wilde schrijven." Wathebben wij journalisten toch een schandalig vak. „A.F.C. heeft niijn hart" Henk Bakker is benoemd tot voorzitter van Enschedese Boys, ons welbekend door het Twentse Ros-tournooi. De K.N.V.B.er schrijft hierover, dat dit seizoen aan de leiding van de Boys zeer hoge eisen zal stellen, zowel sportief als organisatorisch. Sportief, omdat men er bij de Boys van overtuigd is, dat het bereiken van de hoofdklasse een uitermate belangrijke zaak is. Organisatorisch, omdat aan het einde van het seizoen 1973-'74 de verhuizing zal plaatsvinden van de velden naast het Diekmanstadion naar de nieuwe Enschedese buitenwijk „Wesselerbrink". Inzicht en beieidsvaardigheid van Henk Bakker zullen dan ook terdege op de proef worden gesteld. Zijn ervaringen in bestuursfuncties bij PW (waarvan hij sinds 1947 lid is) zullen hem daarbij uitstekend van pas komen. Evenals trouwens zijn nauwe contacten met nog een gerenommeerde amateurclub, het Amsterdamse AFC. Vóór de oorlog was Henk Bakker elf jaar lang lang Amsterdammer en na 1946, toen hij zich in Enschede vestigde, bewees zijn lidmaatschap van AFC dat voor hem de begrippen Amster dammer en AFC-er identiek zijn. Dit zegt hij er zelf van: „AFC heeft mijn hart, PW wil ik niet teleurstellen en bij Enschedese Boys mag men erop rekenen dat ik mijn uiterste best zal doen om een goede voorzitter te zijn".

Schakels (clubbladen) | 1973 | | pagina 5