BSfihtl/W Een uurtje aan de tafel a thing of beauty is a joy forever Maison jflM L. S. GIFTSHOP doet, mag je over enkele jaren een te genstander naar het ziekenhuis trappen, maar dan komt er waarschijnlijk nie mand meer naar dit karakter-voetbal kijken. Wij zijn al zo ver van het nor male gedragspatroon verwijderd, dat een correct spelende professional voetbal ler als een jongen met een karakter te kortkoming wordt beschouwd. Het is wel een verval van normbesef. R. B. Tonnie Knopper heeft een overzichte lijke tijdsindeling. Om Tonnie voor de jongere leden aan een imago te helpen, moge dienen dat hij linksbuiten in het eerste speelde toen de vaders van de spelers, die nü in het eerste opereren, nog te jong waren voor de pupillen. Van deze Tonnie nu wordt de onver woestbare legende in stand gehouden dat hij in het begin van de jaren dertig zó van de boot uit Indië naar A.F.C. ging, voetbalschoenen plus overige plun je leende en het toen gewoonlijk hoogst benarde eerste aan de zege hielp. Dit alles dan ondanks Charles Lungen van wie de al even sterke legende volhoudt dat hij minachting koesterde voor doel punten die ten behoeve van A.F.C. niet door hemzelf gescoord werden. Overi gens heb sk deze Tonnie Knopper eens een doelpunt zien scoren, dat ik niet vergeten kan. Het was tegen Alcmaria Victrix en er kwam een hoge voorzet van de rechtervleugel aanwaaien, ik meen van Roel van Nek. Terwijl ieder een goedkeurend toekeek hoe de Alk- maarse doelman de bal op zijn doellijn opving, donderde Knopper doelman plus bal het net in (3-2). In deze tijd van sociale bewogenheid zou zo'n doelpunt zijn afgekeurd, maar toen kon de sa menleving nog tegen een stootje. Welnu dan, het leven heeft het zo beschikt dat Tonnie Knopper en ik in de Haarlemse regio vlakbij elkaar wo nen. Vandaar dat ik enig inzicht heb gekregen in die tijdsindeling, waarmee ik zoals de aandachtige lezer zich wellicht herinnert dit door Rien Bal opgedragen st'ik begonnen ben. Die in deling stoelt op jagen, werken in de tuin en het africhten van een nog geen jaar oud zijnde hond, die zo beweeglijk is dat hij niet toekomt aan het geven van een poot voordat ie al op je nek zit. Zijn niet uit haar evenwicht te krijgen vrouw beziet dit alles met een reeds ca veertig jaar durende innemende en voor al begrijpende glimlach. Een geleidelijk aan wortel schietende traditie wil, dat ik soms opbel met de vraag of hij meegaat naar A.F.C. Zijn antwoord bestaat altijd uit een gemom pelde opsomming van dringende werk zaamheden, die de betreffende middag verricht dienen te worden. We spreken dan af dat ik hem om ca kwart voor twee kom halen. Aldus gaan wij dan getweeën naar A.F.C. Wanneer we het veld betreden, bepalen wij ons uur van vertrek; een half uur na afloop van het duel, zónder mankeren want anders loopt 't uit de hand. Aangezien Tonnie Knopper uit een ervaring van vijftig jaar bij A.F.C. er ik van dertig jaar put, moge de lezer vai ons aannemen dat we met schade en schande wijs geworden zijn. Hoewel Tonnie na afloop het nood lot tart door aan de bestuurstafel te gaan zitten, billik verre van het aan genaam verderf door muurvast aan de bar te blijven staan en te kouten met verstandige mensen, die ca 5 uur mooi vinden. Nu bevestigen uitzonderingen de regel. Na de wedstrijd tegen Zilvermeeu wen, die mij voornamelijk zal bijblijven door de grensrechter van onze Zaanse sportvrienden, di-; zó oranjegezind bleek te zijn dat hij onmiddellijk met z'n vlag getje ging zwaaien als hij die rooie hemden van A.F.C. zag verschijnen, ging mijn regie verkeerd. Op slag van vijven nam ik aan de bar afscheid van de heren Molkenboer, Schooneveld en Meijer kalme mannen met een scherp gevoel voor wegwezen teneinde Ton nie van die linke tafel te gaan vissen. Maar nee hoor, er zat geen beweging in. Hij keek me aan alsof ik z'n dag be dierf. Hij begon gelijk te dreigen met een rondje, dat door de aanwezigen met een opvallende gretigheid werd aan vaard. Aangezien ik mocht delen in de vrij gevigheid zette ik mij daartoe om standig uitgenodigd door de voorzitter, de ere-voorzitter en de Schakel-redac teur, die nota bene niet eens in 't be stuur zit, met bange voorgevoelens ne der. De conversatie lukte uitstekend. Zó goed dat het maar zelden voorkwam dat er maar één man tegelijk aan het woord was. Temidden van het tumult liet Dio Hermens de volgende ronde aanrukken en in mijn herinnering zag ik weer die ronde tafel aan de Wandelweg, die pas ontruimd werd als de oude Van der Pijl teleurgesteld moest zeggen: 't enige wat ik nou nog kan schenken, is bleekwater. Dat was nog vóórdat we een vergunning kregen. Het eerste wat mij overigens opviel, was, dat die ronde tafel weg is. Volgens Dio Hermens staat die tafel bij Willie Neseker, bekend ant.ouair. Het waarom werd mij niet duid' lijk. Het volgende wat mij opviel, was, dat er barstjes zit ten in het schilderij van Schaf Schee pens. Cultuurgevoelig als ik ben, vroeg ik Dio waarom dat niet gerepareerd werd. Hou op, zei Dio, het is al een keer gerestaureerd, dat heeft de voor zitter van Enschede geregeld, maar ik geloof niet dat het goed gedaan is. Nou, zei ik, ga dan naar het Rijksmuseum, daar zitten vakmensen. Als ze de Nacht- Bontmantels ook naar maat I/ Haute Coutures in het betere genre Vellen- en Pelterijenhandel B. J. HANEWALD SCHELDESTRAAT 5, AMSTERDAM-Z. - Tel. 44 24 95 HOBBEMASTRAAT 4 (t.o. Parkhotel) Tel. 71 13 07 Voor geschenken, zoals alleen A.F.C.-ers die wensen te geven Zilver, kristal, tin, Delfts blauw, Capodimonte, Limoges etc. Aanbevelend: KAREL BRAND 2

Schakels (clubbladen) | 1973 | | pagina 2