Mixed Pickles (vervolg) Een absolute verklaring heb ik niet. Ik neem echter toch wel aan, dat in „de provincie" over het algemeen nog wel mogelijk is wat in de grote steden in het Westen niet meer kan. In Rotterdam draait alles om Feyenoord en zelfs Sparta kan daaraan, hoe goed het vaak ook speelt, niet tippen. In Amsterdam is het alles Ajax wat de voctbalklok slaat en ook daar komt een andere club er niet aan te pas. De mensen in onze twee grootste steden zijn verwend door de toppresta ties van de topclubs. Daar konden en kunnen oude, eerbiedwaardige toernooien van amateurs niet tegenop. In andere delen van het land is dat niet in zo duidelijke mate het geval. Natuurlijk: in Twente verlustigt men zich, en niet ten onrechte, in de verrichtingen van F.C. Twente, maar daar is blijkbaar nog aardige ruimte voor goede en ook wel behoorlijk publiek trekkende evenementen van het amateurvoetbal. Eenmaal deed zich echter het betreurenswaardige geval voor dat in het weekend, waarin de Boys hun Ros-tournooi hielden, een thuiswedstrijd voor F.C. Twente was vast gesteld. Dat kan en mag natuurlijk niet gebeuren en er zal in de toekomst hopelijk voor worden gezorgd dat twee kostelijke augustusdagen in Enschede exclusief aan het thans inderdaad populair geworden tournooi kunnen worden besteed. Zo zal het tournooi om het Twentse Ros behouden kunnen blijven in de vaak zo woelige stormen van het Nederlandse voetballeven. Twente is nu eenmaal Amsterdam niet en Rotterdam niet. Dat zie ik als de voornaamste verklaring voor het gesigna leerde verschijnsel, dat daar gehandhaafd kan blijven wat hier jammer genoeg niet meer mogelijk is." C. H. (Kik) GEUDEKER, oud-hoofdredacteur Sport/Sportwereld bekijkt het als volgt: Waarom oude, gerenommeerde tournooien als die om de AROL-beker en om de Zilveren Bal geen belangstelling meer trekken en een tournooi als dat om het Twentse Ros wel? Dat is de vraag die mijn oude sobat Joop Wijnand mij en andere „experts" stelt en waarop hij een antwoord verwacht. Een zinnig antwoord, neem ik aan. Ik ben bang dat hij daarvoor, wat mij althans betreft, te hoog grijpt. Ik zou mij er natuurlijk met een grapje af kunnen maken en zeggen, dat nu eenmaal de een van de moeder en de ander van de dochter houdt waarbij AROL en Zilveren Bal qua leeftijd duidelijk de moeder zijn, die gemeenlijk minder in trek zijn maar dat is zijn bedoeling niet. Ook zou ik kunnen zeggen, dat de vraag te moeilijk is om hem aan experts voor te leggen en dat hij dus beter te biecht kan gaan bij mensen, die minder door deskundigheid gehinderd worden. Daar komt nog iets bij: eerlijk gezegd weet ik niets of nauwelijks iets van dat Twentse Ros af en dus ook niet dat of waarom dit tournooi wel een succes is. Dat is dan een tekortkoming van me, maar die heb ik nu eenmaal zoveel Toch geloof ik dat er wel iets zinnigs van te zeggen valt, althans over dat wegvallen van de (publieke) belangstelling voor AROL en Zilveren Bal. Vroeger waren dat, aan de vooravond van het nieuwe seizoen, de „grote tournooien", in Amsterdam met Ajax en Blauw-Wit en D.W.S. en de Volewijckers (in hun glansperiode) en in Rotterdam met H.V.V., H.B.S., Quick en Sparta. Vele van die „groten" van toen zijn weggevallen, spelen in ons huidige voetbalbestel nauwelijks een rol meer, daarnaast zijn, door de invoering van het professionalisme, verhoudingen ontstaan waarin deze tournooien voor de nieuwe topclub weinig of geen betekenis meer hebben. Daar komt dan nog bij dat Amsterdam en Rotterdam op velerlei gebied zoveel te bieden hebben dat zelfs die topclubs voor hun „vriendschappelijke wedstrijden" met tegen standers van heel goede huize moeten komen om voldoende belangstelling te trekken. En dan nog een ander punt: zouden AROL en Zilveren Bal bereid en in staat zijn om clubs als Ajax, Amsterdam, Feyenoord, Sparta enz. te betalen? („Bereid" zou de bedoeling van het AROL-bekertournooi niet gedekt hebben en „in staat" zeker niet bij hoog uit 5000 man publiek -J.W.) Inmiddels geeft deze min of meer negatieve benadering nog geen antwoord op de vraag waarom dat Twentse Ros dan wel goede belangstelling trekt. Ik moet eerlijk zeggen: ik weet het niet. Misschien is men daar in Twente nog niet zo verwend, maar dat is dan ook het enige, wat ik er van durf te zeggen. Daarom vraag ik me nogmaals af: is het probleem niet te moeilijk om het aan experts voor te leggen? P.S. Een kleine hartversterking, jonge s.v.p.: ik mis jullie fijne, gezellige tournooi en hartelijke gastvrijheid nog altijd. En dan tenslotte de mening van G. H. H. (Henk) KAPPELHOFF, Ere-Voorzitter A.F.C. die zoveel goede jaren van ons A.R.O.L.-bekertournooi heeft meebeleefd, meebestuurd en tenslotte ons tournooi zag verdwijnen. Hij heeft het daverende succes van A.F.C. in het Twentse Ros tournooi '73 (én de beker als winnaar én de fairplay beker) aanschouwd. Waarom toch dit vreugdevolle Twentse Ros tournooi en waarom overleed onze A.R.O.L. beker? „Naar mijn idee", aldus Kappelhoff, „is het inderdaad grote succes van het Twentse Ros tournooi niet alleen te danken aan de feilloze organisatie, die organisatie liet bij onze A.R.O.L. ook niet veel te wensen over, maar omdat het tijdens een weekend wordt georganiseerd en wij voor de A.R.O.L. twee zondagen reserveerden. Eén weekend uit, ver van huis, in een ontspannen sfeer van saamhorigheid, voor de spelers, voor de elftalcommissie en voor het clubbestuur eenvoudig ideaal, omdat de clubs nu een unieke gelegenheid kregen om met een met zorg gekozen sclectiegrocp die jongens een „weekend-buiten" aan elkaar te laten wennen. Daarbij komt, dat de organisatie in Enschede eenvoudig fantastisch is. Zou men in Amsterdam kans zien, om bijna 300 jongelui voor logies onder te brengen bij clubleden? In Enschede kan dat wel en men vindt het daar logisch, dat het kan Toch geloof ik, dat het tournooi financieel een zwaar offer vraagt van Sportclub Enschede. Ik hoop van harte, dat het tournooi gehandhaafd blijft want ik ben overtuigd dat alle zestien deelnemende verenigingen of zij wonnen of verloren doet niet ter zake het bijzonder zouden betreuren als het Twentse Ros op stal gezet zou worden." Humor Soms voor Amsterdammers uiteraard soms bloeit ook langs de Haagse dreven de tere bloem van de humor. Twee tere bloemetjes uit „Kraaiennieuws", het clubblad van H.B.S. willen wij u niet onthouden: I. Adrie de Jongh is op 29 juni j.l. in Leiden afgestudeerd en is nu meester in de rechten; of hij de rechten meester is zal nog moeten blijken. 2. Gehoord: „Ik ken jou niet, stel je eens even voor." Antwoord: „Jij stelt niks voor en ook niet even." Die twee grapjes stonden in de rubriek: „Publiekjes en Privaatjes" hetgeen als rubriekkop ook een „trouvaille" is. J.W.

Schakels (clubbladen) | 1973 | | pagina 6