Mixed Pickles 75 not out Het meest succesvolle uur in het leven van Dick Bessem is „het uur van genade" geweest, waarin hij de tekst schreef voor ons clublied. „Al word ik oud mijn geest blijft fit omdat ik A.F.C. bezit." Dat was wel heel duidelijk tijdens de avond op Goed Genoeg, die Siem de Waal zijn vrienden aanbood ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag. Ik ken hem "u. a.' 54 ,Jfar ('eerde hem m 1919 kennen op de Valutabeurs aan het Damrak) en kan met de hand op het hart zeggen w |e- ZOevenwichtige, eerlijke, door-dik-en-dun-betrouwbare, kortom fijne vent heb meegemaakt als Siem de waal Aijn naam is een begrip op de Beurs zowel als in A.F.C. waarvan hij nu rond 40 jaar lid is. Wat hem gevraagd wordt, doet hij rustig en zonder omwegen. Zijn lidmaatschap van Verdienste is méér dan verdiend, Siem was lid van de commissie-Indie, van de enquête commissie, van de elftalcommissie en van het bestuur niet bepaald baantjes die je in een grote club en dat nog wel in Amsterdam waar iedereen een grote bek opzet als hem iets niet bevalt écht voor ie „ontspanning" doet. Stem de Waal moet die avond begrepen hebben, gevoeld hebben hoe graag wij hem mogen. Dio Hermens zei in zijn speech: „Jij hebt A.F.C. aan je hart gedrukt maar het omgekeerde is ook waar. Je bent nu in volle gezondheid 75 jaar geworden. Je hebt een familie, die je op de handen draagt en een club, die je óók op de handen draagt Als je dat op je Dste hebt bereikt dan geloof ik dat je daar trots op mag zijn." Nico Holtzappel herinnerde er aan dat toen Siem in de elftalcommissie benoemd werd en een beroep op hem werd gedaan om zich voor 100 procent te geven hij geantwoord had: als ik dit ga doen, dan geef ik mij niet voor 100 procent, maar voor 150 procent, hetgeen aldus Nico bij deze onbetaalbare stille kracht altijd het geval is geweest" Jaap van Nek onthulde, dat hij en de jarige beide' uit llpendam afkomstig zijn en kon dus beider jeugd releveren. Hetgeen Siem de Waal zei bewees weer eens zonder dat hij zich dat bewust was hoe hij zichzelf op de achter grond stelt. Hij was in '35 voorgesteld door Piet Buuren en Ben Smits. „Ik voelde mij meteen thuis, want je bent hier direct lid van de club. A.F.C. heeft mijn leven zo gezellig gemaakt. Ik zou die club nooit meer kunnen missen Heel hartelijk dank. Iedere slok gaat vanavond op jullie gezondheid en op het geluk van A.F.C." Nogmaals proost Siem nu op naar de century! Scheldwoord Het wordt tijd, dat de Landelijke Bond van Amateurverenigingen of het K.N.V.B. bestuur zich tot de sportredacteuren wendt met de vraag op te houden het woord „amateur" als denigrerend scheldwoord te gebruiken. De meeste sport redacteuren weten kennelijk de betekenis niet van het woord amateur, zij gaan nooit naar amateurwedstrijden kijken fun m u 6 °ekercompetitie hebben sommige sportjournalisten tot hun stomme verbazing gemerkt dat Elinkwijk kan voetballen, hoe bestaat 't? en als zij weer hijgend achter de profclubs aanhollen en het publiek de executanten uitscheldt an maken zij deze falende beroepsmensen op beledigende wijze uit voor „amateurs". Een sterk voorbeeld bracht het Algemeen Dagblad na de povere wedstrijd Feyenoord—Go Ahead, onder de tussenkop „Amateurs" staat het volgende- „Onbegrijpelijk was het dat de Rotterdamse full profs zich in het resterende deel van de wedstrijd zo amateuristisch gedroegen. Dat zij zich geen ogenblik realiseerden dat zij spelend op deze manier hun klanten het stadion uitjagen „Het lijkt wel of de jongens om een fles limonade voetballen" meende van Hanegem na afloop ironisch." Stel u voor dat die verslaggever zich die middag verlaagd had niet naar Feyenoord—Go Ahead te gaan kijken maar naar A.HC.—b.D.W. Dan had hij inplaats van bovenstaande alinea de nu volgende kunnen schrijven: „Begrijpelijk was het dat de Amsterdamse amateurs zich de gehele wedstrijd zo typisch-amateuristisch gedroegen. Dat zij zich elk ogenblik realiseerden dat zij spelend op deze manier zichzelf en de vele toeschouwers op Goed Genoeg een ongemeen boeiende middag bezorgden. „Wij speelden zo goed als maar mogelijk was het prachtige teamspel, dat voetbal heet en waarvoor wj geen fles limonade als inzet hadden maar de vreugde van de overwinning" meenden de beide aanvoerders na atloop Vooruit bondsbestuurders, doe eens wat aan die wekelijkse beledigingen van 99 procent der voetballers! Ongelooflijk Het woord „ongelooflijk" is een woord, dat ik niet graag gebruik want dan schieten kennelijk alle andere woorden te kort en wanneer gebeurt dat nou? Ja, dat gebeurt wel eens en zeer zeker voor de fantastische Nieuwjaarsopvoeringen in de zaai van Goed Genoeg". Ik wil met voortborduren op wat ik hierboven schreef over het woord „amateurs" maar het is toch frappant dat „Bartje" op de televisie en de Nieuwjaarsrevue van A.F.C. zo voortreffelijk bleken te zijn Ik moeten zijn Z° AmateUrs ln een °Pvoerin8 zÜn> wat zij moeten zijn en beroepsspelers in een opvoering zijn wat zij Mag ik de daverend toegejuichte executanten op Goed Genoeg even aan de vergetelheid ontrukken? Dat waren dan- (ik doe het beleefdheidshalve alphabetisch, niet om preferentie te tonen) Dini Dukker, Hans Dukker, Ad Gehring Hans Geusebroek, Jacqueline van Haren, Arthur Reddering (Thomasvaer), Miep Ridderikhof, Ineke Trebert (Pieternel) Decor ontwerp: Lex Rimim. Bediening licht en geluid: Sal van Gelder, Rik Ridderikhof en Hans Torenburg. Muzikale mede werking: Jack van Gelder (piano) en Wim Beeldsnijder (drums). Door het niet-functioneren van het orgel heeft Nico Schetter in feite nauwelijks een bijdrage kunnen leveren. De teksten waren opnieuw van Pirn Adriaansz en Bob Wildeboer lekstregie: Pim Adriaansz, totale regie en enscèneur: Bob Wildeboer. Hij vertelde mij: „Die werkverdeling is goed bevallen te meer omdat ieder lid in de groep met ideeën en suggesties kwam. We hebben erg leuk als een goed team gewerkt. 6 Dat was: „Hoor ik er nog bij vandaag?" En daarom volgt hier het door Miep Ridderikhof feilloos en bij geconcen treerde stilte gebrachte: „Je hoort er bij". (Tekst: Bob Wildeboer; melodie: „The Streets of London" van Ralph Mac Teil). 5

Schakels (clubbladen) | 1973 | | pagina 5