De mannen (2) Goede genoegens Theo I'm ?--.-t U heeft het zich waarschijnlijk niet gerealiseerd, u bent het zich zelfs hele maal niet bewust geweest, maar 13 janu ari j.l. om precies 10 minuten over 10 was een historisch moment in het be staan der AFC. Wat gebeurde er dan precies, dat hoognodig in de annalen van deze voetbalclub vermeld dient te wor den? Ik moet eerlijk bekennen, dat als ik weer aan dit moment terugdenk, mijn handen zo beginnen te trillen, dat ik nauwelijks verder schrijven kan. Maar ik verman mezelf en zal proberen een juiste volgorde van de gebeurtenissen te geven. Het was de (vriendschappelijke) wed strijd van onze mannen (de reeds terecht beroemde B2) tegen de B2 van Amstel veen. Na de eerste competitie uiteraard winnend te hebben afgesloten (57 voor en 0 tegen!) moest er voor de start van de tweede competitie een oefenwedstrijd ge speeld worden om het oude, vertrouwde wedstrijdritme weer op te pakken. Niet vermoedend, dat er zulke dramatische gebeurtenissen zouden volgen (alhoewel, voordat ik van huis ging die ochtend zei ik nog tegen mijn vrouw, dat ik zo'n onbestemd gevoel had, net alsof er iets heel geks zou gaan gebeuren) begonnen de mannen hun geliefkoosde systeem te spelen. De keeper weer hangend tegen de paal, onderwijl converserend met enkele nieuwe vriendinnetjes; de gehele achter hoede, nu samen met de linksback stil dromend op het rustige gedeelte; de mid denlinie de voorhoede van veel ballen voorziend en tenslotte de voorhoede be zig het doelgemiddelde opvijzelend, daar de leider (en dat ben ik zoals bekend) enige premies op het doelsaldo had ge steld. En opeens gebeurde het! De bal kwam zowaar over het midden, een zeer actieve Amstelveenspupil dorst de bal langs de geheel in rust verkerende linksback mee te nemen, en ja toen, de ontroering wordt mij bijna te machtig: HIJ SCHOOT OP ONZE GOAL Het eerste schot ooit op onze keeper afgevuurd; wij waren helemaal vergeten, waarvoor hij er ook al weer stond; het was zo iets alsof je een auto een jaar voor de deur had laten staan en als je hem dan opduwt, dat hij 't toch nog doet, je houdt het niet voor mogelijk, maar het ding rijdt weer en je weet op eens weer waarvoor hij dient: hij moet rijden en niet stilstaan; welnu deze ge voelens besprongen ons bij dit schot. We hebben een voetbalelftal, we heb ben een keeper en daarop kan geschoten worden en dan is die keeper er om de bal tegen te houden. We waren het eigenlijk geheel ver geten; maar als u denkt, dat onze kee per dat ook had vergeten dan heeft u het mis. Maandenlang had hij tandenknarsend moeten toezien hoe de bal reeds ver voor de middenlijn in eigen bezit kwam. Zelfs die ene gememoreerde keer terug spelen had weinig van die gevoelens kunnen temperen. En nu was dan einde lijk zijn grote moment aangebroken. Hij verontschuldigde zich hoffelijk bij zijn vriendinnen en dook sierlijk (en dat vond ik persoonlijk overdreven) naar de bal, die hij uiteraard klemvast (hoeveel we ken had hij voor dit moment niet ge traind?) in zijn armen drukte. We juichten hem toe en dat hadden we niet moeten doen; zodra de jongen, die geschoten had op de hoogte ge bracht werd van wat hij had gedaan, barstte deze in snikken uit. „Hierna zal ik nooit meer een bal aanraken", zei hij. Wat is na deze top nog mogelijk? „Ik kan nu beter op mijn hoogtepunt stop pen"; „hierna zal alles alleen maar min der zijn". Momenteel heeft Amstelveen toch be sloten om door het inschakelen van de bekende psycholoog Dr. Onbetaalbaar deze jongen toch tot een balspel te kun nen bewegen. Overigens heeft deze dok ter mij reeds medegedeeld, dat dit verre weg het moeilijkste probleem uit zijn ge hele carrière is geweest. Rest mij u nog te vertellen, dat de eerste competitiewedstrijd in een 2-0 overwinning eindigde. Ook nu kwam de tegenpartij weer niet over de middenlijn. Echter, dat door de hiervoor beschreven gebeurtenis iets stuk is bij de mannen is duidelijk. De tweede wedstrijd tegen Ri valen B2 eindigde in een 0-0 uitslag. De keeper was ziek deze keer C. Tromp Dat er bij AFC nog iets anders ge schiedt dan voetballen mag de stille kracht betekenen van onze enorm ge groeide vereniging. De vele briefschrijvers helaas kan ik ze niet allemaal persoonlijk beant woorden die mij verzochten uit te leg gen waardoor ons erelid Arie Mets zulke dikke lippen vertoont, kan ik tot hun geruststelling mededelen, dat dit met een overvloedig gebruik van alcohol niets van doen heeft. Neen, het komt, omdat er bij speciale gelegenheden zo ontieglijk veel mensen aan zijn lippen hangen. Dat gebeurt hoofdzakelijk bij de prijsuitreiking na onze immer zo genoeglijke biljart- matches. Bij de laatste, tegen de zo ge vreesde Amsterdamse Sportjournalisten was het voornamelijk Kappelhoff, die zwaar lag te hangen. Onze steeds weerkerende biljartevene menten, die een minimum aan organisa tie en onkosten betekenen en dan zijn die onkosten nog voor onze eigen reke ning mogen zich verheugen in een langzaam, doch stellige groeiende be langstelling. Het zijn de avonden, dat de lever ge schud wordt, de dorst overmatig gelest, de honger gestild en de portemonnaie een deuk ondergaat. Dat was weer eens het geval op 20 december. Het begon alles al weer zo magistraal toen de maitres des billards zich schaarden bij de tafels, waar later zo een verwoede, meedogenloze strijd op zou gaan plaats vinden. De wijze, waarop Rien Bal een ballade eigenlijk meer een biljartballade bracht aan die goede, oude en zo sym pathieke Jan de Vries (Volkskrant) was van professionele klasse. Jan de Vries werd tot Ridder van de Gouden Keu ge slagen met de daarbij behorende ver sierselen. Een onverwachte huldiging, die Jan de Vries, de man, die eertijds de biljartreports tot lyrische hoogte bracht, terecht toe kwam. Het was voor de talrijke aanwezigen zalig om dat mee te mogen maken. Zo als gezegd werd er zeer venijnig strijd geleverd. In het kort de meest markante feiten: Jan Nefkens (150 caramboles in 9 beurten!) liet onze vaderlandse televi- siebiljartman Ben de Graaf vaak al te lang op zijn stoeltje zitten. Dan was er de magistrale vergissing van Martin Duinker, overigens een goed en eerlijk mens, waar Rien Bal zwaar de klos van werd. Met brandewijn en bier werd daarna veel goedgemaakt, ofschoon er toch bij Rien Bal iets is blijven han gen, dat hem niet lekker zit. Dan was er Jan Blankers, die als een jonge god het ivoor streelde. Met het fluwelen achterhandje en het nijdige keu topje. Uit de lyriek van dezelfde De Vries. Met zijn eigen, beroemde Fanny Blankers-Koen. Wanneer je vandaag in Albion vertoeft, vragen oudere mensen nog steeds: „And how is Fenny Blen- kers-Koon?" Tenslotte Jan van de Pol, die zo ge trouw onze „perstribune" eer aandoet. Die had de meeste lol van zijn leven. Hij is tenslotte goed thuisgekomen, al waren de prognoses somber. Al met al eens iets over onze biljar- terij. U moet beslist eens komen suppor- ten. Jhr. van Rossem de Gaulin Arte zei nog: Kom, Henk, laat nou eens een keertje los. Maar de volhar dendheid van onze ere-voorzitter moge bekend zijn. Hij week dus niet van Arie's lippen. Theo v. Embden, onze kersverse nobel- prijswinnaar, wil langs deze weg al zijn AFC-vrienden, die door stoffelijke en geestelijke bijdragen van hun belangstel ling deden blijken, hartelijk dank zeggen. 3

Schakels (clubbladen) | 1973 | | pagina 3