vair en over anzs Van de brug 1r Het jaar 1972 loopt ten einde en on willekeurig ga je je dan bezinnen op het geen dit jaar A.F.C. heeft gebracht. De gang van zaken op elk gebied wettigt m.i. een optimistische toekomst verwachting. Onze K.N.V.B.-elftallen nemen, nu de helft van het seizoen verstreken is, uitstekende posities in, zelfs zodanig dat ze alle vier reële kampioenskansen heb ben en dat geldt dus ook voor ons eerste elftal. Ik beschouw mezelf als een ge matigd optimist. Gedurende de laatste jaren zijn we, door de omstandigheden gedwongen, er aan gewend geraakt om uitsluitend naar de laatste plaats te kijken. Ik vind ech ter, dat die tijd nu voorbij is. We hebben een jeugdig elftal met kwaliteit en enthousiasme, dat onder de voortreffelijke leiding van onze elftal commissie en trainer tot grote daden in staat mag worden geacht. Welaan dan, mannen, met grote inzet en een beetje gelukneen, verder ga ik nu nog niet! Wij wachten met veel vertrouwen af. Voor alles wat de jeugd betreft zijn de ontwikkelingen in volle gang. Een bijzonder verheugend verschijnsel is het doorstoten van onze jongeren naar de hogere elftallen. We hebben op dit gebied overigens niet geheel ten onrechte nogal eens kritiek gehad en daarom stemt het des- temeer tot voldoening, dat de maatre gelen, welke in de laatste jaren genomen werden, thans vruchten afwerpen. We hebben een uitstekende jeugd commissie en, mijne heren, zonder in allerlei schablone-uitdrukkingen te ver vallen, van jullie moet het in de toe komst komen! Helaas ontkomen we in onze grote gemeenschap niet aan de droevige ge beurtenissen, welke nu eenmaal onver brekelijk aan het leven verbonden zijn. Ik zou met U een ogenblik willen ver wijlen bij de velen die ons dit jaar ont vallen zijn. Zij rusten in vrede. Na de aanvankelijk zeer verontrusten de berichten over Cor Kerker en in iets mindere mate over Theo van Emden, is gelukkig het laatste nieuws belangrijk beter en wij hopen beiden binnenkort weer geheel hersteld in ons midden te hebben. A.F.C.-ers, 1973 staat voor de deur. Ik dank een ieder die in het afgelopen jaar voor onze Club iets gedaan heeft en doe een beroep op U allen om ook in het komende jaar ons, daar waar mogelijk, te steunen. Namens het Bestuur wens ik U en Uw gezinnen prettige Kerstdagen en een in alle opzichten voorspoedig nieuw jaar toe! Wij hopen dat U, evenals in vorige jaren, in grote getale op nieuwjaarsdag in ons Clubhuis zult verschijnen, om ge tuige te zijn van de muzikale nieuw jaarswens met Thomasvaer en Pieter nel, een gebeurtenis, die in de loop van vele jaren dank zij de deskundige samen stellers en vertolkers, is uitgegroeid tot een van de meest aantrekkelijke club evenementen. Dio Hermens. a Over enkele dagen ligt 1972 weer ach ter ons en is dit dus het juiste moment voor een terugblik enerzijds en voor bezinning over hetgeen 1973 onze A.F.C. Jeugd brengen zal. De terugblik is niet direkt noodzake lijk voor de vaste lezers van de Schakel omdat wij U ook wat de Jeugd betreft iedere maand op de hoogte hebben ge houden. Wat 1973 ons gaat brengen is, dat er bij de A junioren toch weer de verwachting is dat we hoge ogen gaan gooien met de A3 en de A4, daarbij dan de A5 die aardig meedraait in hun afdeling. Als we naar de twee hoogste elftallen gaan kijken dan zien wij dat de A2 iets tegenvalt, mogelijk door het wis selen van spelers met de Al. De Al blijft achter de Volewijckers staan, door enkele gelijke spelen is de afstand niet verkleind. De kans om na derbij te komen was wel op de dag dat de Spartaan van de Volewijckers won, helaas de Al speelde gelijk tegen T.O.B. Na de winterstop moet de eindspurt komen, dus denk er aan „na de winter stop, op naar de top"! De B1 gaat dit jaar zeer goed al moe ten we voorzichtig zijn om een voor spelling te wagen want de grote con current D.W.S. staat relatief twee pun ten voor. Wij krijgen D.W.S. nog thuis en dat moet gewonnen worden en er mag dan geen misstap meer worden ge maakt en dat is geen eenvoudige opgave. De B2 zit in een zeer kleine afdeling waarin A.F.C. zeer wisselvallend speelt, een bijzondere uitslag was wel de 200 overwinning op V.D.O.. De B3 is een leuk elftal dat in de top van de afdeling meedraait en nog alle kans heeft op ja juist! op het kampioenschap, kom op jongens! De B4 draait niet zo best en verkeert in de onderste regionen, jongens, begin het nieuwe jaar goed en zorg dat dit elftal wat hoger op komt. De B5 heeft nog nooit zo goed ge speeld als dit jaar, ga zo door en dit elftal zal hoog eindigen. De C-junioren Aangezien na het verschijnen van de vorige Schakel weinig werd gevoetbald, is nauwelijks van enig nieuws melding te maken. Een mooie gelegenheid 'ns nader in te gaan op een onderwerp dat direkt verband houdt met het c-junio- r-voetbal: de overgang van A-pupil naar C-junior. Niet zonder reden, want vele ex-pupillen in de c-afdeling „klagen" dat de sprong veel groter is dan zij hadden verwacht. Waar zit 'n dat in? Natuurlijk is een aantal feitelijke ver schillen op te noemen: er wordt 20 mi nuten langer gespeeld; de „korte" cor ner moet een „lange" worden; het drie tje is bij de c-tjes een bal nr. 4. Het lijkt sterk dat hierin de moeilijk heid voor de nieuwe c-jun. ligt! Immers het fysieke verschil geldt niet uitsluitend voor deze afdelingen: bij iedere over gang naar een andere jeugdafdeling spe len fysieke verschillen de nieuwkomers parten. De „klaagzang" houdt vooral verband met een mentaliteitsverschil in het voet balspel, waar de ex-pupil kennelijk moeite mee heeft. Dat is volkomen be grijpelijk. Jarenlang is en wordt nog steeds door de K.N.V.B. aan pupillen-wedstrijden een bewust andere inhoud gegeven dan aan junioren-wedstrijden. Volgens de Statuten en Regelementen van de K.N.V.B. dient „de leiding van een pu pillen-wedstrijd zich meer te beschou wen als spelleider dan als scheidsrech ter". Iedere volwassene begrijpt wat hiermee wordt bedoeld. Het bevorderen van het voetbalspel als spel lijkt o.i. echter niet alleen bij de pupillen een taak voor de wedstrijdleiding, maar ook bij de junioren. Volgens het Alg. Reg. Jeugdvoetbal met betrekking tot het ju niorenvoetbal echter niet. Daar staat o.a. te lezen: „de wedstrijdleiding bij jun. voetbal wordt aan jeugdleiders of speciaal daarvoor aangewezen scheids rechters overgelaten." Van het spel-ele- ment wordt niet expliciet melding ge maakt. Kennelijk is het de bedoeling van het Regelement het wedstrijdelement in het pupillenvoetbal het karakter van spel element te geven. Wij lezen namelijk ook: „het spelen van wedstrijden tussen officiële vertegenwoordigende pupillen- elftallen is verboden" en „het publice ren van uitslagen en standenlijsten is verboden." Op zich een gedachte die niet onjuist hoeft te zijn, maar die met evenveel recht ook voor het junioren voetbal bepaald had kunnen zijn. Dit laatste is niet gedaan, waarmee een wezenlijk verschil is gecreëerd. Kennelijk voelt die nieuwe c-junior dit ook en uit zich dan met kreten als: „ik moet er harder aan trekken" of „het gaat je veel moeilijker af." 2

Schakels (clubbladen) | 1972 | | pagina 2