Amateurvoetbal en hoofdklasse(n) 18 95 Dit is de Schakel die komt hinden, De oude club aan d'oude vrinden. 52e Jaargang december 1972 No. 8 Op de jaarlijkse algemene vergadering van het amateurvoetbal, gehouden op 21 oktober, heeft voorzitter Jo van Marle gezegd: „Het sektiebestuur heeft beslo ten om in het seizoen 1974/'75 drie hoofdklassen in te stellen boven de zes bestaande eerste klassen". Uitvoering van dit besluit zal een in grijpende wijziging eigenlijk een to tale reorganisatie van het bestaande competitiebestel betekenen. Het onder werp zal overigens dit seizoen met de afgevaardigden (van het amateurvoetbal) en eventueel de eerste klasse clubs wor den doorgesproken. Een totale reorgani satie dus, die waarschijnlijk op de duur zal moeten uitmonden in één hoofdklas se. Het lijkt althans niet waarschijnlijk, dat de instelling van drie hoofdklassen het eindpunt zal zijn. Ook als we er van uitgaan, dat het sektiebestuur van het amateurvoetbal reglementair de bevoegdheid heeft de competities vast te stellen en in te de len, rijzen er ten aanzien van boven genoemde mededeling van voorzitter Van Marle een aantal vragen. A.F.C. wil in elk geval de volgende opmerkingen maken: Uit de tot nog toe gehouden enquêtes over het formeren van hoofdklassen is gebleken, dat een dergelijk plan niet de instemming heeft van de meerder heid van de clubs. Van de eerste klassers toch de meest betrokke nen is een kleine meerderheid zelfs tegen. Aan het doorzetten van een plan, waarover zeer uiteenlopend wordt ge dacht, zitten nogal wat consequenties vast. Een van de punten, die A.F.C. van groot belang acht, is de kwestie van het amateurisme. Immers, de consequenties van het in stellen van hoofdklassen zijn niet alleen van financiële (reiskosten), sportieve en organisatorische aard. Er is namelijk in het vooruitzicht gesteld, dat te eniger tijd een aanpassing van de huidige amateur bepalingen aan de orde zou worden ge steld. A.F.C. is van mening, dat een sterk gewijzigde competitieopzet niet los ge zien kan, ja zelfs mag worden van even tuele nieuwe opvattingen met betrekking tot het amateurisme. Duidelijker gezegd, de clubs uit het amateurvoetbal zouden voor invoering van veranderde competitieschema's eerst dienen te weten of er op het punt van de amateurbepalingen wijzigingen komen en zo ja van welke aard en omvang die wijzigingen ten aanzien van de bestaan de bepalingen dan zullen zijn. Het amateurvoetbal heeft er dach ten wij geen behoefte aan om dichter tegen het betaalde voetbal aan te gaan leunen. Het is algemeen bekend al thans daar wordt van uitgegaan dat aan de huidige regels niet overal strikt de hand wordt gehouden. Maar een scherpere selectie in het amateurvoetbal en dat is in feite het geval bij de instelling van hoofdklassen houdt het gevaar in van nog verdere verwatering van de amateuropvattingen. Wij geloven niet, dat het amateurvoetbal daarmee ge baat zou zijn. De vraag is ook, wat precies wordt bedoeld met de mededeling, dat het onderwerp dit seizoen nog met de afge vaardigden en eventueel de eerste klasse clubs wordt doorgesproken. Het woord eventueel lijkt ons met betrekking tot de eerste klassers in het geheel niet pas send. Immers, deze clubs zijn toch de meest betrokkenen bij een reorganisatie. Maar bovendien, het sectiebestuur weet uit de enquêtes en zogenaamde hearings, hoe er globaal over het instellen van hoofdklassen wordt gedacht. De gege vens zijn bekend en wat moet er nu nog worden doorgesproken? Op het financiële vlak staat vast, dat er geen vergoeding zal worden gegeven voor de extra post reiskosten, die het uit komen in een hoofdklasse automatisch met zich mee brengt. Voor vele clubs met tal van lagere elftallen en een grote jeugdafdeling (juist de kracht en de func tie van het amateurvoetbal) is een kosten- vermeerdering funest. „Clubs, die het niet kunnen of willen betalen, gaan dan maar niet naar de hoofdklasse", zou een vol komen foute instelling zijn. Het is goed, dat daarop in een artikel „Niet op de semi-proftoer" in het K.N.V.B-blad van 2 november ook wordt gewezen. Het zou nuttig zijn en in elk geval verhelderend als het sectiebestuur van het amateurvoetbal op korte termijn de mo tieven voor zijn besluit invoering van hoofdklassen in het seizoen 1974/'75 punt voor punt met toelichting in het K.N.V.B.-blad publiceerde. Immers, het onderwerp is van het grootste belang voor het amateurvoetbal van de nabije toekomst. Vandaar ook de vraag van A.F.C. hoe het met de eventuele wij zigingen van de amateurbepalingen zit. Ook daarover moet het sectiebestuur zich maar eens uitspreken. R. B.

Schakels (clubbladen) | 1972 | | pagina 1