In Memoriam J. J. C. M. Lungen Journey's End Gaarne voldoe ik aan het verzoek van de Schakelredactie een „In Memoriam" aan Charles Lungen te wijden. Nu lijkt het mij overbodig om de vele en grootse successen die Lungen in het veld voor A.F.C. heeft behaald of daar aan heeft meegeholpen nog eens te be lichten, de verschillende Jubileumnum mers geven daarover uitvoerige en ge degen documentatie. Veeleer gaat het om mijn persoonlijke herinneringen aan de A.F.C.-er, die een all-round sportman was, want naast voetballen deed hij ook aan cricket, paardrijden, sportvliegen in zijn Cesna etc. etc. en dat deed hij alle maal goed. Uiteraard zijn mijn persoonlijke con tacten met Charles pas van latere tijd, hetgeen bij een leeftijdsverschil van 16 jaar ook begrijpelijk is. Onze vriend schappelijke verhouding onze samen werking mag ik wel zeggen begint eerst later door de omstandigheden en doordat langzamerhand het verschil niet meer zo gevoeld wordt, en zij groeide met mijn bewondering voor zijn spel en clubtrouw. Frans de Vilder was in mijn herinne ring de eerste, die mij na de 7-0 over winning van het 2de elftal in Den Hel der in 1926, op zijn bijzondere capaci teiten opmerkzaam maakte. Het volgend seizoen speelt het duo Knopper-Lungen dan ook in het eerste. Onvergetelijk blijft de dreigende ramp in 1931. Protest Z.V.V. beslissingswed strijden en de 3 goals van Charles en 1 van Bouke Dorenbos, die ons na 2 wed strijden reeds in veilige haven brachten. Dat men Charles en mij op het volgend jaardiner met een gedeelde Nobelprijs eerde, is voor hem en mij zeker de mooiste herinnering aan die spannende dagen geweest. Een jaar later maakte trainer Tom Bromilow mij na afloop van een wed strijd, die we dank zij de te hulp ge roepen Charles gewonnen hadden, het verwijt, hoe het mogelijk was, dat A.F.C. over zo'n speler beschikte en die niet geregeld inzette. Charles was bij de spelers van Am sterdamse en Bondselftallen overigens meer populair, dan soms bij zijn eigen clubspelers het geval was. Wim Andries- sen b.v. dweepte met hem en vertrouwde mij na een wedstrijd in Rotterdam eens toe, dat hij erg graag achter Charles speelde, omdat ze elkaar zo gemakkelijk aanvoelden. Zo won het Amsterdamse elftal eens een stedentoumooi in Antwerpen, waar aan Antwerpen, Amsterdam, Keulen en Londen deelnamen. Keeper Oerlemans (van de Spartaan) vertelde mij zeer en thousiast, dat Charles een reuze-captain was geweest en dat ze onder hem hele fijne wedstrijden hadden gespeeld. Charles grootste sportieve ideaal was: het nederlandse elftal. In die dagen was de pers verdeeld: sommigen dweepten met hem, bij anderen kon hij niets goeds doen. Ik heb mij graag voor Charles in gezet. In die dagen hadden we nog die onvergetelijke Olympische Dagen van Lotsy in het Stadion. Atletiek, voetbal wedstrijd, springconcours. Altijd uitver kocht. Lotsy beloofde mij toen Charles in een nederlands bondselftal tegen een Hongaars elftal op te stellen. Alzo ge schiedde. Charles speelde goed en werd in de kring van de wondertent bij V.U.C. opgenomen. Toen lag de weg naar zijn ideaal open en in 1937 speelde hij tegen de Belgen in Antwerpen mee. 2-1 verlo ren. Een goal van Charles werd geannu leerd omdat zijn vuist een handje had meegeholpen de kopbal in de juiste hoek te dirigeren, en de referee zulks had op gemerkt. Wat nu komt is typisch de sportman Lungen. Enkele weken later nam hij mij in Eggers apart en vertelde, dat hij de heren Lotsy en Miel Mundt, die hij bei den zeer hoogschatte, een bedankbrief Het is herfst als ik de laatste bloe men uit de tuin naar binnen haal, horen we dat Gerard Struijs niet meer is dan Charles Lungen Harry Stumpf En je wilt het niet, je kunt geen mensen missen uit het gelukkige verleden We zijn door het A.F.C.-leven heen gesuisd en gebruisd en in je jeugdige overmoed denk je, dat het altijd zo blijft: die onvervreemdbare vriendschap met „Good Old A.F.C.", die heerlijke stroop tochten door stad en land met het éérste tweede dérde nou soit, de veteranen De gezelligheid en avon turen met elkaar, de benauwenis van degradatie, de kreet „We gaan er vóór!" De jubel en uitbundigheid van Kam pioenschap, of nóg erger van „We staan veilig!". De ontiegelijke pret en branie van spelers en aangetrouwdenDit al les is onvergetelijk en onverbrekelijk met de A.F.C.-vrienden van weleer. Nu zal ik mij tot Gerard bepalen het wordt an ders te veel. Gerard had stijl in alles wat hij deed; als jong keepertje in het eerste was hij goéd, ambitieus en zeer correct. We plaagden hem wel eens, dat hij er zelfs na een duik in de modder nog onberispe lijk uitzagHij was een veelzijdig sportsman, vooral in zwemmen, schermen en paardrijden excelleerde hij dusdanig, dat hij op de nominatie stond om naar de Olympische Spelen in 1936 uitgezon den te worden ware het niet, dat hij als „Beroeps" verplicht werd, met de mi litaire tienkamp mee te doen. had geschreven voor hetgeen ze voor hem hadden gedaan, dat hij nu zijn ideaal had bereikt en verzocht hem nu van de lijst te schrappen. Als u een goede indruk van de sport man Lungen wil hebben, moet u de foto in onze laatste jubileumboeken van Lun gen in die wedstrijd in Antwerpen eens goed bekijken. Het onderschrift lijkt mij niet juist. Charles belaagt de keeper niet. Integendeel, deze pikt hem vallende de bal voor de linkervoet weg. Ziet u zijn voorzichtige en beheerste houding? Char les zal die man geen ongeluk trappen om toch een goal te maken. Vergelijk dat eens met dergelijke situaties zoals je die tegenwoordig te zien krijgt. Al sinds vele jaren kwam Lungen bij zijn jaarlijkse bezoeken aan Amsterdam even bij mij aan. Alleen om een uurtje te praten. Denk niet dat het daarbij uit sluitend over voetbal ging. Integendeel, we hadden vele andere onderwerpen, die ons beiden interesseerden. Dit voorjaar was hij slechts kort bij me, doch beloof de nog voor zijn vertrek wat langer te komen kletsen. Hij kwam echter niet meer en zal nooit meer komen. Helaas I. H. Galavazi In de oorlog deed hij dienst als „poor Allied Forces"-officier en met z'n gede gen air en flair kon hij de boeiendste verhalen vertellen over z'n belevenissen in Londen, Parijs, Andorra en het Verre Oosten. Hij had een uiteenlopende ver zameling van souvenirs, uit de voor hem niet te ellendige oorlogstijd. Z'n grote trots was z'n collectie prachtige degens, die in een echte olifantspoot op z'n ka mer stonden te dromen van betere tijden. Gerard wist alleen maar prettige dingen te vertellen, van z'n verdriet merkten we nooit iets. Hij hield van het leven, en toch, om dat hij zielsveel van zijn vader hield volgde hij hem op, als gentleman en als man van stijl in de oudste en deftig ste begrafenisonderneming van Amster dam. Pas laat had hij zijn werkelijke geluk gevonden in Marian, die ontzettend lief voor hem is geweest. De laatste maanden waren zwaar. Dokter Hofstee verbleef drie weken in Gerard's omgeving, vriendschapsbanden werden verdiept; er werd veel over A.F.C. gepraat. Als een man heeft Gerard zijn noodlot aanvaard, maar dokter Hofstee hoorde hem ééns verzuchten: „Oh, kon ik nog éénmaal de sfeer van A.F.C. meemaken Het heeft niet zo mogen zijn, maar wij vergeten Gerard Struijs niet; hij bridgte als een Grand Seigneur en organiseerde de A.F.C.-Bridge-drives. Wij dachten in zijn zin te handelen, zijn bridge-traditie voort te zetten en or ganiseerden op papier, terwijl wij wisten, dat Gerard er niet meer bij zou zijn hij stierf tevoren. Dokter Hofstee zei: „Dóórgaan met die bridge-drive! Zo zou Gerard dat ge zegd heboen Een aangetrouwde 2

Schakels (clubbladen) | 1972 | | pagina 2