CRM en de sport Sport voor iedereen No. 6 Dit is de Schakel die komt hinden, De oude club aan d'oude vrinden. 52e Jaargang oktober 1972 Nederland is beslist een aardig, ja zelfs een mooi land. Vraag het een willekeurige Amerikaan en hij zal ook als hij net een voet op Schiphol heeft gezet enthousiast uitroepen: „Holland is a very fine country." De Nederlanders vormen met elkaar ook wel een aardig volk. In elk geval zijn ze niet slechter dan Nou ja, vult U zelf maar in. Onze Amerikaan zou zeggen: „Very nice people." Een aardig volkje dus, maar soms wel een beetje vreemd. Wij kunnen ons on voorstelbaar opwinden en ons laten mee voeren op golven van emoties. Dat is bij verscheidene televisieuitzendingen ge beurd en recentelijk was dat het geval naar aanleiding van de bekende gebeur tenissen tijdens de Olympische Spelen van München. Het regent dan ingezonden stukken in de kranten. Er worden vragen gesteld in de tweede kamer. Velen voelen zich dan ineens geroepen hun stem te laten horen en protest aan te tekenen. Ak koord, wij moeten er mee leren leven en ieder volk heeft zijn eigenaardig heden. Ik verbaas mij er alleen telkens op nieuw over, dat er niet massaal wordt geprotesteerd of „onaanvaardbaar" wordt geroepen als de sport en de re creatie in het geding zijn. Wij hebben de tijd gekend, dat er scholen werden gebouwd zonder een gymnastieklokaal. De meeste ouders kwamen daar niet tegen in het geweer. Misschien zou het anders zijn geweest als ze scholen zon der een wc hadden gebouwd. Maar of een kind een portie beweging werd ont houden, was in elk geval geen aanlei ding voor verontwaardiging of opwin ding. Wij worden collectief boos als ons een voetbalwedstrijd op de televisie dreigt te worden ontnomen. Schande. Wij hebben ons ook kwaad gemaakt op de damslapers en de tijdelijke Vondel parkbewoners. Maar als het om sport en lichamelijke vorming gaat, reageert vrijwel niemand. Op de rijksbegroting voor 1973 is voor de sport en lichamelijke vorming drie miljoen minder uitgetrokken. Voor jonge, wat oudere en oude Nederlanders een uiterst kwalijke zaak. Op een be groting van CRM van ruim twee miljard kreeg de sport en de lichamelijke vor ming drie miljoen minder dan in 1972. Natuurlijk heeft het overkoepelende li chaam van de vaderlandse sport De Nederlandse Sport Federatie scherp geprotesteerd. Natuurlijk hebben kran ten (Het Parool bijvoorbeeld) in com mentaren deze begrotingspost onaan- De arts Roger Bannister, in zijn ac tieve sportloopbaan de eerste atleet die de mijl binnen de vier minuten liep, probeert Groot-Brittannië meer sport- bewust te maken. Als voorzitter van de Britse sportraad is hij gestart met een campagne „Sport voor iedereen". Hij dringt er op aan, dat de overheid 300 miljoen pond (een dikke twee miljard gulden) gaat besteden aan de bevorde ring van de recreatie, de sport inbegre- vaardbaar genoemd. Maar waar ble ven alle ingezonden stukken schrijvers, die onmiddellijk in actie komen (zie boven) bij zaken, die hen niet zinnen? Waar bleven de massale protesten van de ouders? Waar bleven ook de pro testen van de jeugd zelf, die soms toch wel degelijk laat merken, dat er met haar rekening moet worden gehouden? Het zou goed zijn geweest als we ons over de discriminatie van sport en be weging collectief hadden opgewonden. Holland is a very fine country. De Amerikaan heeft gelijk. Wij zijn ook geen slecht volk. Beslist niet. Maar wel ongelooflijk lauw als het gaat om de belangen van de jeugd 6n de ontspan ning via sport, spel en aanverwante zaken. Kom, laat ons protesteren of in elk geval actie voeren, zoals Roger Ban nister in Groot-Brittannië. Drie miljoen minder voor sport en lichamelijke vor ming op een begroting van twee mil jard van CRM. Dat is te gek. Doe er wat aan, want je merkt 's zaterdags in het clubhuis, dat ook AFC'ers kinderen hebben. R. B. pen. Op het ogenblik bedraagt de rege ringssubsidie 35 miljoen pond. Bannister zegt: „Ik zou meer actieve sportbeoefenaars willen zien, omdat dit de basis is voor een gelukkiger volk. En als dokter weet ik ook, dat het een ge zonder volk zou betekenen. Ik zie ver langend uit naar de tijd, dat het ver plicht wordt in ieder groot en nieuw gebouw - hotel, fabriek of kantoor flat ruimte voor sport te reserveren."

Schakels (clubbladen) | 1972 | | pagina 1