l Met een dolle kop het veld in Sexualiteit voor of na de wedstrijd VLEKAVIA HfiBBiUdBMa&BiBai Voetbal blijkt een bezigheid, die de gemoederen soms hevig in beroering kan brengen. Zowel binnen als buiten de lijnen. Deze zinnen zijn weinig origi neel en bevatten ook geen nieuws. Ze zijn al tientallen keren geschreven, vaak naar aanleiding van moeilijkheden, die door beslissingen van een scheidsrechter zijn ontstaan. Een scheidsrechter is ook maar een gewone man met een fluit, die fouten kan maken of om welke reden dan ook iets niet kan waarnemen. De gemiddelde scheidsrechter begaat niet meer stommiteiten dan de gemid delde speler. Dat geldt zowel voor de amateurs als voor de (semi) professio nals. In de betaalde sector worden fou ten of vermeende fouten echter nogal breed uitgemeten. De publiciteit speelt daarbij een niet onbelangrijke rol. Enkele weken geleden is er in de wedstrijd FC Utrecht-Telstar een rel ontstaan over een beslissing hij gaf Telstar een strafschop van arbiter Ram. De trainer van FC Utrecht, Bert Jacobs, heeft zich toen onvoorstelbaar opgewonden en is met een dolle kop het veld in gerend. Het optreden van deze trainer leidde weer tot excessief gedrag van een deel van het publiek. Kortom, er ontstond een voetbalrel, die de politie noodzaakte om krachtig in te grijpen. Bert Jacobs heeft later toegegeven, dat hij zich niet zo had mogen laten gaan. Dat is al heel wat, maar zo'n bekentenis verliest veel zo niet alles van zijn waarde als de betrokkene daar weer het een en ander aan toevoegt. Ik citeer uit een interview: „Ik had natuurlijk nooit het veld in moeten stui ven. Dat was een onbeheerste daad. Maar hij vloeide voort uit de situatie. Ik blijf van mening, dat het een verkeerde beslissing was die strafschop te geven. Dan kan je wel zeggen, ach, dat voetbal is zo belangrijk niet dat je een rel moet schoppen, maar op zo'n moment zitten ze toch aan het brood van mijn spelers. In het professional voetbal is het nu eenmaal zo, dat iedere ploeg enorm ge baat is bij het resultaat. Daar hangen premies van af en wanneer je die ver speelt door een onjuiste beslissing dan word je giftig." Een aardige tekst van Bert Jacobs, vindt U niet. De man, die een team moet leiden en coachen, kan zich dus op moeilijke momenten niet beheersen. Hij gaat er ook gemakshalve maar van uit, dat hij gelijk heeft en dat de ar biter het verkeerd heeft gezien. Deze trainer Jacobs zich zelf dus in feite door zijn tekst al ruimschoots een onvoldoende gevend roept ver volgens uit: „Een deel van het scheids- rechterskorps heeft gebrek aan persoon lijkheid. Op het moment, dat een man netje zich aanmeldt voor een scheids- rechterscursus, moet hij verdomd goed beseffen, waaraan hij begint. En als zo'n goeie man dat niet precies weet, dan moet hem dat verrekte goed aan het verstand worden gebracht." Wij kunnen deze tekst natuurlijk ook als volgt lezen: „Een deel van het trainerscorps in het betaalde voetbal heeft gebrek aan per soonlijkheid. Op het moment, dat zo'n mannetje zich aanmeldt voor een trai nerscursus, moet hij verdomd goed be seffen, waaraan hij begint. En als zo'n goeie man dat niet precies weet, dan moet hem dat verrekte goed aan het verstand worden gebracht." Er zijn scheidsrechters en scheids rechters, maar dat geldt in niet mindere mate voor trainers. Zij hebben de mond vol over persoonlijkheid, fouten, ver keerde beoordelingen, beheersing, in zicht en vult U zelf maar aan, maar schieten zelf herhaaldelijk schromelijk tekort. Bert Jacobs heeft zich zelf niet alleen door zijn optreden, maar ook door zijn uitlatingen in dat interview gediskwalificeerd. Hij beseft dat alleen niet en dat is erg jammer. Voor zich zelf, zijn spelers en de club, bij wie hij in dienst is. R. B. Het is goed dat de (medische) weten schap zich tegenwoordig met het ver schijnsel sport en de sportmensen inten sief bezig houdt. Immers, in de oude tijd zonder psychologen, psychiaters, so ciologen en sportartsen was het maar tobben. De nerveuze middenvoor bleef altijd nerveus en miste daardoor de mooiste kansen. De keeper zonder zelf vertrouwen vond nergens een borst om uit te huilen en liet de gemakkelijkste ballen door. Wanneer hij een klankbord had gehad, een echte steun in moei lijke momenten, een zielevorser met een pasklare analyse zou hij misschien een crack zijn geweest. Die arme jongens vroeger deden eigenlijk maar wat. Dat trapte maar tegen de bal zonder te beseffen, waar het eigenlijk om ging. Nou ja, een en keling had het misschien door, maar de rest? Wat wisten die jongens van de sintelbaan, die een record braken, van sexualiteit? Natuurlijk in de kleedka mers werden er wel eens grappen of grollen over gemaakt. U kent dat wel, jongens onder elkaar. Niet fijntjes alle maal en die platte, domme praat deed hun prestatie geen goed ook. En als het maar bij platte taal was gebleven. De voorzitter kon wel waarschuwen. Maar of het veel hielp? Pas toen de medici zich met het feno meen sport werkelijk bezig gingen hou den, kwam er verbetering in de toe stand. Zij legden niet alleen verbanden, maar zorgden ook voor goede voorlich ting. Ook over sport en sexualiteit. Wie deze zaken goed uit elkaar hield, zou het ver kunnen brengen. Dat was een vuistregel. Maar nu is ineens een Britse nieuw lichter gekomen, die alle dogma's waar iedereen zich op had ingesteld, onder steboven heeft geworpen. Seksuele om gang kan stimulerend werken op de prestaties van een atleet, zelfs al ge beurt het bij wijze van spreken vlak voor de aftrap. Deze stelling is gepo neerd door dr. Craig Sharp, medisch adviseur van de Britse kanovaarders bij de Olympische Spelen in Miinchen. Ba kerpraatjes, noemt dr. Sharp de theo rieën, die een periode van onthouding voorschrijven. Het kan best een leuke boel geweest zijn bij de Britse kanovaarders(sters) in Miinchen. Zij hebben weliswaar geen medaille gehaald, maar misschien wa ren het slechts amateurs. Enfin dr. Craig Sharp moedigde de verbroedering aan en dat is ook Olympisch en mogelijk belangrijker dan een medaille. Maar een blijde boodschap wordt in deze wereld altijd gevolgd door een minder prettige. De dokter van de Brit se boksfederatie, Louis Blonstein, voert de sportmensen weer terug naar de oude tijd, toen de voorzitter nog tegen zijn boys riep: „Jongens beter van niet." r 1616 U Jan Pieterszoon Coen sticht Bata via. Voor zijn verdiensten schenkt Holland hem "VLEK". Sinds 1550 gestookt volgens hetzelfde oude recept. Een zeer voordelige merkjenever. ANNO j-.aaS3R»?ï

Schakels (clubbladen) | 1972 | | pagina 11