Sletelma Sevaice The Reds Zaterdagvoetbal Copy Geweld v/h JAN SUURBEEK Het gaat nog steeds crescendo met onze basketbalvrienden. Het afgelopen seizoen werd weer met promotie be kroond, zodat nu in drie jaar twee maal gepromoveerd werd. Ook de andere teams eindigden in de hogere regionen, het tweede kwam net iets tekort voor promotie. Alleen de dames eindigden laag, maar voor hen was het ook het eerste seizoen. Het komend seizoen zullen zes heren en twee damesteams aan de competitie deelnemen, waardoor The Reds bij de grootste 10 clubs van Amsterdam zijn gekomen. Het eerste team komt nu uit in de eerste klasse, vlak onder de lan delijke, en zal het daar wel moeilijk krijgen. Handhaven is het devies om dan volgend seizoen met enige versterking weer hogerop te komen. Gefeest wordt er ook nog. Het eerste feest vond vorige week al weer plaats, terwijl ook voor 11 november en in de oudejaarsnacht feesten zijn gepland. Uit ervaring weten wij dat het daar in Liber erg gezellig kan zijn en wij wensen The Reds in de competitie en met hun fees ten veel sukses toe! Copy voor de volgende maandschakel moet voor 15 oktober a.s. ingeleverd worden bij Rien Bal, zoals ook elders vermeld staat. Ik herhaal het echter nog maar even, aangezien uw dienaar als invaller-redakteur niet bepaald met uw bijdragen werd overstroomd. Slechts onze voorzitter, Dick Hesseling, Jan Tjalling, Hans Geusebroek, Jo Wijnand (als altijd op tijd), een geblesseerde Z.F.C.-er en de Jeugdcommissie konden mijn nood verzachten. Hopelijk was onbekendheid met mijn adres de oorzaak en loopt alles voor de volgende Schakel weer gesmeerd. De Schakel is er voor u en moet m.i. meer de spreekbuis van en voor de leden worden. Wilt u iets kwijt, schrijf het op en stuur het in. Iedere redelijke bijdrage komt voor plaatsing in aan merking. Futurologen hebben verkondigd dat wij over vijftig jaar drie en een halve dag vrij zullen hebben in de week. Mis schien is dit iets te optimistisch gesteld, maar op drie vrije dagen in de week kunnen wij wel rekenen. Nu ga je je natuurlijk afvragen, wat moet je met die vrije tijd gaan doen. Voor veel mensen zal dit een te groot probleem blijken. Het aantal zelfmoord pogingen en het aantal misdaden uit verveling zal weer toenemen. Een groot aantal mensen zal zijn vrije tijd echter positiever willen besteden. Voor de sport ligt hier een grote taak. Dus ook voor ons A.F.C. Reeds nu hebben wij bijna allemaal een vrije za terdag en een vrije zondag. Binnenkort komen daar nog de vrije vrijdagmiddag en maandagochtend bij. Winkels zullen dan ook zaterdag, in ieder geval 's mid dags gesloten zijn. Het aantal recreatie voetballers zal ontzettend toenemen en mede gezien het feit dat de zondag al bijna vol zit, vooral het aantal zater dagvoetballers. Dit zal weer tot ge volg hebben dat het peil van het zater dagvoetbal omhoog zal gaan. Reeds nu is het eersteklasse zaterdagvoetbal na genoeg gelijkwaardig aan het zondag- amateurvoetbal, maar ook de lagere klassen zullen beter worden. A.F.C. heeft op dit moment twee K.N.V.B. elftallen in de zaterdagcom petitie spelen. Als dat volgend jaar nog het geval is, dan is dat zeker geen ver dienste van het bestuur van A.F.C. De overgang van spelers van zondag naar zaterdag is nog steeds aan de goedkeuring van het bestuur onder worpen, terwijl ook de toeloop van zaterdagspelers van buitenaf niet be paald gepropageerd wordt. Het gevolg is dat onze zaterdagafdeling een nood lijdend bestaan leidt. Van vijf elftallen een paar jaar geleden is men terug gelopen tot drie, terwijl een voortduren de vergrijzing optreedt. Natuurlijk blijft het zondagvoetbal voor ons primair, maar daarom hoeft men de zaterdagafdeling nog niet te ver waarlozen. Dit getuigt van een gebrek aan realiteitszin en toekomstvisie. PRINSENSTRAAT 25 - AMSTERDAM-C. TELEFOON 6 54 04-24 72 72 SCHRIJFMACHINES ADLER - OLYMPIA - HERMES TELMACHINES ADDO-X - WALTHER - FACIT Ik ben van mening dat wij zonder af breuk te doen aan ons zondagvoetbal onze zaterdagafdeling een faire kans kunnen geven, d.w.z. met trainingsfaci liteiten en met het toelaten van spelers, die misschien nog wel bruikbaar zouden zijn voor zondag vier of vijf. Laten wij een voorbeeld nemen aan De Spartaan en D.C.G., clubs die wel het belang van een gezonde zaterdagafdeling in zien. Laten wij niet vastroesten in onze principes. Over een paar jaar hebben wij spijt en dan is het waarschijnlijk te laat. Ook voor A.F.C. is een gezonde zater dagafdeling van het grootste belang. F. R. Geweld is een tijdsverschijnsel, het geen nauwelijks meer te keren schijnt te zijn. Ook op het sportveld viert het ge weld momenteel hoogtij. Men ziet steeds meer overtredingen die niet meer afgedaan kunnen worden met de dood doener „het gebeurde in het vuur van het spel". We hebben het weer gezien in de wedstrijd Independiente-Ajax, terwijl ook in de competitie de scheidsrechters steeds meer gele en rode kaarten te voor schijn moeten halen. Echter niet alleen in het profvoetbal, waar de financiële belangen natuurlijk gewoon te groot zijn geworden, maar ook in het amateur voetbal en in tal van andere sporten deinst men er soms niet voor terug om een tegenstander opzettelijk letsel toe te brengen of althans pogingen daartoe in het werk te stellen. Natuurlijk zullen de scheidsrechters hier hard tegen op moe ten treden, maar dat blijkt veelal niet voldoende. Daarbij komt dat de scheids rechter de bal volgt en daardoor over tredingen die achter hem plaatsvinden niet kan waarnemen en dan ook vaak niet kan optreden. Het is waarschijnlijk niet goed moge lijk, maar het zou met name in het amateurvoetbal de profs hebben im mers onpartijdige grensrechters aan te bevelen zijn twee scheidsrechters aan te stellen, net zoals bij hockey en de meeste zaalsporten. Beiden kunnen dan een helft van het veld nemen, zodat weinig aan hun aandacht kan ontsnap pen. Natuurlijk blijft de grootste taak hier weggelegd voor de leiders, coaches en trainers, die hun spelers een zekere spel- beschaving zullen moeten bijbrengen. Daarbij zullen clubbesturen spelers, die grove overtredingen plegen, ook wanneer de scheidsrechter hier niet tegen optreedt, zelf dienen te straffen. Het besluit daartoe zal vaak moeilijk vallen, maar willen wij blijven VOETBALLEN, «dan mogen wij geen enkele concessie doen. F. R. 12

Schakels (clubbladen) | 1972 | | pagina 12