AJAX Europese competities zijn 'marktverruiming' voor profvoetbal AFC 6 kampioen BRANDWEERMATERIAAL DE TOP IN BRANDBEVEILIGING DE BOER N.V. De meeste nationale competities in Europa zijn al beslist voordat ze zijn begonnen. In de meeste landen gaat de strijd om de nationale titel tussen twee, misschien drie clubs en de rest komt er niet aan te pas. Wanneer niet op de een of andere wijze die competities interessanter wor den gemaakt, zal het betaalde voetbal of wat daarvoor doorgaat een langzame dood sterven omdat er geen markt meer voor is. De publieke be langstelling daalt en zal blijven dalen, de financieringsbronnen drogen op en Johan Cruyff zal de geschiedenis ingaan als de laatste professional, die miljo nair geworden is aan voetbal. Dat moge wat zwart/wit gezegd zijn, maar wie naar de toeschouwersaantallen kijkt in Nederland en in het buitenland kan toch moeilijk anders dan tot de conclusie komen dat voetbal als economische ac- tivteit zijn markt steeds verder ziet in krimpen. Tournooien als Europa Cup I, II en III bieden wel wat soelaas, maar alléén voor clubs, die in de nationale compe titie iets betekenen en dat zijn heel vaak dezelfde clubs. De rest blijft er koud van. Een mogelijkheid om de nationale competities aantrekkelijker te maken, zou de instelling van vier regionale Europese competities kunnen zijn: West- Europa, Zuid-Europa, Oost-Europa en Zuid-Oost Europa. Alleen landen, waar betaald of staatsvoetbal wordt gespeeld, kunnen deelnemen. Bijvoorbeeld: West-Europa: Nederland, België, En geland, Schotland, Ierland en West- Duitsland. Zuid-Europa: Spanje, Portugal, Frank rijk, Italië, Zwitserland en Joegoslavië. Oost-Europa: Rusland, Polen, Tsje- cho-Slowakije, Oost-Duitsland, Zweden en Oostenrijk Zuid-Oost Europa: Bulgarije, Honga rije, Roemenië, Griekenland, Turkije en Albanië. Aan het eind van de nationale com petities worden de bovenste drie inge deeld in hun regionale Europese hoofd klasse. In de Westeuropese afdeling dus voor Nederland bijvoorbeeld Ajax, Feij- enoord en F.C. Twente. Voor Engeland bijvoorbeeld Derby County, Leeds Unit ed en Liverpool, etc. Op die manier bestaat elke groep uit 18 clubs. De kam pioenen van die vier regionale Euro pese competities spelen een normale uit- en-thuis serie om het kampioenschap van Europa. De nummers 17 en 18 uit die groepen degraderen naar hun eigen nationale competitie. De kampioenen van de nationale competities, die als bovenbouw een Europese regionale hoofdklasse hebben, spelen met z'n zes sen een volledige competitie om twee plaatsen in hun Europese groep. Het voordeel is dat de topclubs be vrijd worden van onbenullige toestanden tegen veel zwakkere clubs en uitsluitend topvoetbal kunnen spelen. De nationale competities worden veel aantrekkelijker omdat de strijd opener is dan nu. Daar door want dat is het gevolg ont staat er weer een markt voor betaald voetbal. Het publiek kan werkelijk iets geboden worden en zal dan terugkeren naar de tribunes. Deze gedachte zal wel niet helemaal origineel zijn want ik kan me niet voor stellen dat er in de boezem van de na tionale voetbalbonden in Europa niet al eerder in deze richting is gedacht. Een ondernemer, die z'n markt ziet inkrim pen, moet ofwel zijn produkt verbeteren of met iets anders op de markt ver schijnen. Of dat nu voetbal is of een scheerapparaat maakt in principe geen verschil. In de meeste Europese landen zijn de voetbalondernemers, de betaalde clubs, straatarm. Met geveinsde argu menten pogen ze geld los te weken van de plaatselijke of nationale overheden. Nonsens. Een slecht produkt kan niet versluierd worden achter kletspraatjes als „passieve recreatie". De overheid is er niet voor om overbodige produkten te subsidiëren. Het produkt moet beter worden. Voor een goed produkt heeft de consument in dit geval de tribune klant geld over. Maar dan moeten wel de organisatie en het klimaat geschapen worden om dat produkt beter te kunnen maken. Met alle respect voor Den Bosch, D.W.S. en noem maar op, Ajax-D.W.S. blijft gewoon een slecht produkt en van daar dat er nauwelijks 10.000 mensen op de tribune zaten. De consumenten, die er niet waren, hadden volkomen ge lijk. Maar Ajax-Anderlecht, Feijenoord- Celtic, Sparta-Borussia Mönchen, dat zijn produkten, waarvoor naar mijn me ning een veel grotere markt bestaat. Hoe aardig die Europa Cup-tournooi- en ook mogen zijn, binnen de structuur waarin in Europa betaald voetbal wordt gespeeld, zijn ze niets anders dan doek jes voor het bloeden. George Wijnand We hadden het al een hele tijd zien aankomen, maar hebben er aan het eind van het seizoen toch nog aan getwijfeld. Met nog twee wedstrijden voor de boeg stond Sint Pancratius 3 twee punten voor, maar omdat de voorlaatste wedtrijd met 3-1 van deze ploeg gewonnen werd en ook de laatste wedstrijd tegen Germaan een krappe 1-0 overwinning opleverde, mocht ons zesde in een beslissingswed strijd met de Badhoevenaren uitmaken wie de sterkste was. AMSTERDAM-CRUQUIUSWEG 118 TELEFOON (020)-54001 Aangezien A.F.C. de twee competitie wedstrijden beide gewonnen had, waren zij favoriet en konden zij zich gesterkt voelen door het spreekwoord „drie maal is scheepsrecht". A.F.C. had als versterking de A-ju nioren Dick Huisman en Willem Vos binnen de ploeg gehaald en zij speelden een uitstekende wedstrijd. Direkt vanaf het begin trok A.F.C. ten aanval en de technici op het mid denveld Jos Gerritse en good-old Gerard Bos voorzagen de voorste vier van me nige goede pass. Volkomen verdiend na men wij door een fraai doelpunt van Alain Kahn de leiding. Deze stand bleef tot de rust gehandhaafd, ondanks het feit dat A.F.C. veel sterker was. Na de rust, met Peter Roosenschoon ingevallen voor de goed spelende Jack van Gelder, kwam Sint Pancratius met een offensief, maar de achterhoede met Joost Vellinga aan het hoofd kon het makkelijk klaren en de keren dat de Pancratiers (of is het Pancratianen) tot een schot kwamen werd dit door „Basje" Obladen vakkundig naast ge keken. Aan het eind van de wed strijd kregen onze tegenstanders met enige blessures te kampen, waardoor zij de overigens zeer sportieve strijd met tien man moesten eindigen. Cas Tromp, die zich overigens gedurende het groot ste gedeelte van de strijd nogal afzijdig had gehouden, begon toen nog even te vlammen en dat leverde nog twee tref fers op, zodat de eindstand op 3-0 werd bepaald en vice-voorzitter Dio Hermens de bloemen aan Cas kon overhandigen. Deze onderstreepte nog eens de spor tieve verstandhouding tussen de beide ploegen door de bloemen spontaan aan de geblesseerd geraakte aanvoerder van de tegenpartij aan te bieden. De opstelling van A.F.C. was: Bas Obladen, Jack van Gelder, Peter Roo senschoon), Dick Huisman, Joost Vel linga, Willem Vos, Jos Gerritse, Gerard Bos, Jan Sandberg, Cas Tromp, Hans Hompes, Alain Kahn (Hans Rooze). Verder behoorden tot de vaste kern: Frans Haubrich, Gerlof Wielinga, Rob Claus en Dennis Seunke. Helaas kunnen wij u geen foto van dit kampioenselftal aanbieden, omdat deze (gebrek aan vertrouwen?) eenvoudig nooit genomen is. F.R. 2

Schakels (clubbladen) | 1972 | | pagina 2