I. Galavazi 80 jaar •—•r— Dit is de Schakel die komt binden De oude club aan d'oude vrinden maart 1972 No. 1 52e Jaargang Het is nog maar een klein rukje. Niet eens een handvol ronden en dan zit het er voor het eerste elftal weer op. Het moet een finish zonder pijn kunnen wor den en bij voorkeur zelfs een eindspurt, die beloften inhoudt. Een kwestie van even op de tanden (willen) bijten om te laten zien, dat het eerste deel van deze competitie door welke oorzaken dan ook op een vergissing berustte. De andere clubs zijn niet sterker dan A.F.C. Zo nu en dan werd dat ook aangetoond en in doelpunten tot uitdrukking gebracht. In dien we straks ontspannen en in alle rust terugkijken op de verrichtingen van dit seizoen, moet daaruit het voornemen worden geboren de volgende competitie op een ander niveau mee te doen. Op een niveau, dat kwaliteit heeft en bij velen aanspreekt. Want daar gaat het toch om, ook als je de sport puur amateuristisch Brundage zou trots zijn op A.F.C. als hij het bestaan van de club kende be oefent en ook wil blijven beoefenen. Ik zou in dit verband toch wel de na druk willen leggen op dat amateurisme, maar dan in de goede zin van het woord. Immers, sportbeoefening als amateur be tekent niet maar wat doen zonder een echte „inzet" of zonder er naar te streven zoveel mogelijk te bereiken. In de voet balgemeenschap, waarvan A.F.C. deel uitmaakt, betekent een eerste elftal iets. Voor dat team is ook belangstelling en die strekt zich veel verder uit dan de re latief beperkte kring van de eigen leden, donateurs of sympathisanten. Over de verrichtingen van dat „eerste" wordt ge praat. Soms alleen vanwege de naam, omdat A.F.C. niet zo maar een voetbal club is. Aan die naam mogen we overi gens zonder het leveren van prestaties geen pretenties verbinden. De naam of zo men wil bekendheid is namelijk juist verworven door daden, die de voetballerij inhoud gaven. De opvattingen, die de achtergrond van die daden vormden en stellig ook inspirerend werkten, waren altijd respectabel. A.F.C. heeft daardoor geschiedenis gemaakt en die historie is meer dan de moeite waard. Het gaat nu evenwel om het heden en de toekomst. Wie talent genoeg heeft om in het eerste te worden opgesteld, moet ook de instelling en de wilskracht bezitten om dat talent hoe beschei den misschien ook in vergelijking met Cruijff, Keizer of Van Hanegem te cultiveren. Ik heb in een vroegere Schakel al eens geschreven, dat individuelen meer voor hun sport over hebben dan voetballers. Op zich zelf is dat niet on logisch, want iemand die hardrijden, zwemmen of atletiek als tak van sport kiest en daarin wat wil bereiken, weet dat hij zich moet inspannen. Anders is het zinloos om er aan te beginnen. Zelfs als zo'n sportman of sportvrouw zich be perkingen oplegt in verband met werk of studie de schaatsenrijder Harm Kuipers bijvoorbeeld kan hij of zij ver boven het niveau van „geliefhebber" uit groeien. De training, wilskracht en inte resse, die aan prestaties boven het ge middelde ten grondslag liggen, leiden tot resultaten die grote voldoening geven. Het is in de sport, die collectief wordt beoefend, verhoudingsgewijze wat ge makkelijker. Je doet iets met elkaar en de een kan de ander meeslepen. Een eer ste team van A.F.C. met elf Harmen Kuipers zou bij de amateurs hoog kunnen reiken, zeer hoog zelfs. Waarom probe ren we het eigenlijk niet? Er is een goed sportpark ter beschikking, er is licht voor de training, er is een bekwame trainer en er zijn veel leden van de club, die iets meer dan het gewone op prijs stel len en zullen steunen. Nog een handvol ronden slechts, zoals Ard Schenk ze af legde in de diverse grote toernooien. De finish kan nog veel goed maken. Zondag 20 februari j.l. werd onze oud voorzitter en erelid I. Galavazi 80 jaar. Het spreekt vanzelf dat bestuur en vele oudere A.F.C.'ers, waarbij de ereleden, bijna compleet aanwezig waren om de krasse jubilaris die zo'n enorme staat van dienst heeft in onze club, geluk te wen sen. I. heeft het grote voorrecht dat hij zijn lieve zorgzame vrouw nog aan zijn zijde heeft en dat hij al zijn kinderen heeft mogen zien opgroeien tot flinke, nuttige mensen in de maatschappij. Na tuurlijk waren zij er allen, met een res pectabel aantal kleinkinderen. Wat een geluk, wat een grote zegen, als men dat op zijn oude dag mag beleven. Beste I., ook van af deze plaats nog eens onze hartelijke gelukwensen met het bereiken van deze mijlpaal en nog maar tal van jaren, met je echtgenote, kinderen en kleinkinderen, in gezondheid en geluk. Henk Kappelhoff

Schakels (clubbladen) | 1972 | | pagina 1