AJAX Er mag niet veel meer tegenwoordig VLEKAVIA BRANDWEERMATERIAAL DE TOP IN BRANDBEVEILIGING DE BOER N.V. AMSTERDAM-CRUQUIUSWEG 118 TELEFOON (020)-54001 De voetbalwereld en dan in het bijzon der die van de halve of hele professio nals zit nooit zonder problemen. Scheids rechters voelen zich gekrenkt door op merkingen van trainers, die de nederlaag geheel of ten dele op de schouders van de fluitist schuiven. Een club is boos op de K.N.V.B., omdat de bond op verzoek van een Europa Cupstrijder een beker wedstrijd verschuift. Men voelt zich door zo'n beslissing tekort gedaan en spreekt over het meten met twee maten. Wat de een wordt onthouden, wordt de ander toegestaan. De coach van het Nederlands elftal moet weg, omdat hij een onbegrij pelijk taaltje spreekt en te emotioneel is. De coach moet blijven, omdat de spe lers het een aardige man vinden, bij wie zij zich meer op hun gemak voelen dan bij een man met een straffe hand. Ernst Happel ligt in de clinch met vedette Van Hanegem en Kurt Lindner is er niet in geslaagd van P.S.V. een topteam te ma ken. De clubs uit de eerste divisie buigen zich gezamenlijk over het probleem, hoe zij hun competitie aantrekkelijk kunnen maken. Ajax en Feyenoord zijn zo op permachtig, dat zij de rest halverwege het seizoen al op een onoverbrugbare afstand zetten. Een algemeen geweeklaag over aanzienlijke exploitatietekorten en gebrek aan belangstelling van de zijde van het publiek. Jan Pieterszoon Coen sticht Bata via. Voor zijn verdiensten schenkt Holland hem "VLEK". Sinds 1550 gestookt volgens hetzelfde oude recept. Een zeer voordelige merkjenever. ANNO Profvoetbal in welke vorm dan ook is geen business, waarbij voortdurend het schaterlachen van vrolijke, onbezorgde bestuurderen wordt gehoord. Profvoetbal is een bedrijfstak, die de pretentie heeft veel mensen te amuseren. Maar als die mensen er niets voor voelen zich door club Y of club X te laten vermaken, deugt er iets niet. Zit men liever bij de televisie, in het clubhuis van A.F.C., van D.C.G. en nog tientallen andere aange name behuizingen? Geeft het publiek de voorkeur aan een zondagmiddag in eigen huis, bij vrienden of op de woonboot of caravan? Scheiding Gelukkig is het amateurvoetbal, dat zich niet behoeft te kwellen met de vraag, waar het publiek toch blijft. Het publiek, dat de centjes moet binnen brengen, waarmee de spelers moeten worden be taald. Over niet al te lange tijd zal de K.N.V.B. een gescheiden huishouding kennen. De profs of zij die daarvoor doorgaan, krijgen hun eigen bedoening en de amateurs kunnen zich uitleven in een sectie, die met aanzienlijk minder zakelijke beslommeringen te maken heeft. Misschien denken de profs later nog eens terug aan de tijd, toen het in de K.N.V.B. nog gezellig „gemengd" toeging. Mis schien zullen zij een zucht van verlich ting slaken, dat die vervelende amateurs geen spaken meer in hun wielen kun nen steken. Dat zal de toekomst leren. De klacht van de scheidsrechters, dat zij herhaaldelijk onheus worden gekritiseerd door (teleurgestelde) trainers, coaches of clubfunctionarissen in het betaalde voetbal is natuurlijk niet geheel onge grond. Het was de laatste tijd een ge woonte geworden om de arbiters onge zouten te laten weten, dat zij bij het toekennen van een doelpunt of het af keuren van een treffer volstrekt hadden gefaald. Aangezien ook de scheidsrech ter een feilbaar mens is, kunnen die trainers of clubfunctionarissen van tijd tot tijd best eens gelijk hebben. Alleen waar liggen de grenzen van het betame lijke? Waar wordt kritiek grof, denigre rend of beledigend? De opmerking, dat de arbiter een zak is en deswegen op zondagen beter in het Amsterdamse bos kan gaan wandelen, behoeft weinig nader onderzoek. Maar is het ook niet toege staan om te constateren, dat de scheids rechter een slechte dag heeft gehad? Publiciteit Vertegenwoordigers van de publiciteits media plegen zich gretig op zulke zaken te werpen en zij doen dat met het gel dige excuus, dat het grote publiek de dingen die er gebeuren ook moet weten. Wij leven nu eenmaal in het tijdperk van de publiciteit en wie daar geen rekening mee wenst te houden, loopt de kans het kind van de rekening te worden. Goed, de tuchtcommissie van de K.N.V.B. heeft dus een brief doen uitgaan, waarin streng optreden in het vooruitzicht wordt gesteld als blijkt, dat trainers of club functionarissen zich in negatieve, laak bare, beledigende of discriminerende zin over de scheidsrechter en zijn assisten ten hebben uitgelaten. Deze brief is geen schoolvoorbeeld van goede zinsbouw, takt of zuiver Nederlands. Het is dus typisch een epistel van de K.N.V.B., die nog steeds niet begrijpt, dat er in de „eeuw van de publiciteit" anders gestel de missieven moeten worden gezonden. Maar het belangrijkste punt is natuurlijk, dat een arbiter niet mag worden bele digd. Een bierfles of blik tegen het hoofd is het risico, dat zo'n fluitist vrij willig aanvaardt, maar je mag niet zeg gen, dat de man er niets van kan. Daar treedt de tuchtcommissie van de K.N.V.B. straks met kracht tegenop. En nu is het maar te hopen, dat de trainers, clubfunctionarissen en andere heethoof den zich die waarschuwing ter harte ne men. Zong5 wijlen Louis Davids jaren geleden al niet over dat brok gifteling met een fluitje? Maar in alle ernst. Een scheidsrechter maakt gemiddeld niet meer fouten dan de spelers, de trainers, de clubfunctio narissen en vertegenwoordigers van pu bliciteitsmedia. Dat moet voor de duide lijkheid toch maar even worden gezegd. De aimabele dr. Fahdronc wensen wij van deze plaats graag het beste toe. Het gaat er tenslotte niet om of de K.N.V.B.- officials hem verstaan en begrijpen. De spelers hebben bij wijze van spreken de macht aan zich getrokken. Het kapitaal regeert nu het nationale team en alleen linkse groeperingen zullen daar bezwaar tegen maken met verwijzing naar de D.D.R. Het zij zo. Wij zullen er niet zwaar aan tillen als onze nationale trots België tenminste verslaat. Want dat zijn onze erfvijanden. Kijk de geschiedenis maar na. Lukt het niet de Rode Duivels te overwinnen, dan kan dr. Fahdronc altijd nog worden weggezonden. Want een zondebok moet er toch zijn, nu de scheidsrechters niet meer ongestraft mo gen worden beledigd. Wel jammer na tuurlijk voor een aantal trainers en club functionarissen, want het lucht zo op. Er mag niet veel meer tegenwoordig. 11 V'V.

Schakels (clubbladen) | 1972 | | pagina 11