Lichtproblemen Journalistieke mijmering V droomreizen voor 'n zonzekere vakantie TEN BEL TOURING Antwoordnummer 15 AMSTERDAM Wie Cor van Peperzeel meemaakt op een feestavond, op een avond na een mooie overwinning of op zo maar een avond kent hem als een voortreffelijk re gisseur, componist, animator en dans meester. Wie hem in bestuursvergadering meemaakt ziet en hoort een heel andere Cor van Peperzeel; een man, die op een ontstellend hoog niveau een heel debat kan aangaan met penningmeester Otto van Rijn en alles weet van lampen, ar maturen, montage en wat er meer komt kijken bij de verlichting van onze ter reinen. Tot diepe bewondering van deze J. W. die meent een normaal stel her sens te hebben, maar desondanks voor geen duizend gulden contant op tafel het verschil zou kunnen vertellen tussen Volt, Ampère en Watt. Weet U wat een HALOGEEN-lamp is? Ik wel, want het ligt op een briefje voor mij. Dat is een lamp voor sport velden, door Philips op de markt ge bracht. Zo'n Halogeen heeft 2000 W met 2000 branduren (veel, vindt u niet!). Het Olympisch Stadion in Mexico heeft zo'n installatie. Trainingsveld A.F.C. zóveel minder dan het Olym pisch Stadion in Mexico is ons trainings veld ook niet zou z'n apparaat best kunnen gebruiken. Want dat veld, al thans de verlichting, is dringend aan ver nieuwing toe. Ieder seizoen gaan meer lampen stuk en de lichteffecten op het speelveld zijn niet best. Daarbij komt nog, dat de electrische hoofdkabel van ons clubgebouw naar het trainingsveld destijds voor een „prikkie" is gelegd en niet diep genoeg in de grond ligt, waar door storingen ontstaan. Wij hebben thans zes lichtmasten en twee derde van de lampen moet vervangen worden. Enthousiaste leden, voor wie „geen woorden, maar daden" op het lijf ge schreven is, halen nu geïrriteerd de schouders op en denken: „Nou vooruit, zet 'm op. Koop dan die Hallodingen van Philips, dat zal wel goed spul zijn. We hebben de meeste leden, dus de con tributie moet een flinke poet zijn. Er komt aardig wat publiek, de toto draait en het restaurant moet goed lopen. Wat zeurt zo'n bestuur dan?" lawel, moet U Van Rijn horen. Die zes masten kosten (lampen plus arma turen) 8.000,—; montage 1.000,—; BTW 1.000,nieuw kabel 5.000, leggen van de kabel 5.000,—. Nu even optellen: dat kost dan twintig mille. Hoe moet A.F.C. dat nu doen? De voor zichtige penningmeester wilde dat „stap voor stap" doen in een tijdsbestek van vijf of zes jaar. Dan is de gehele instal latie vernieuwd, maar is de huidige electrische kabel wel zwaar genoeg? Of moeten we nu eerst die kabel vervangen, hetgeen op zichzelf al tien mille gaat kosten. En met deze nijpende vraag werd het agendapunt verschoven naar de vol gende bestuursvergadering intussen gaat onze commissaris van materieel die zaak technisch verder uitzoeken. Ontspanning Je zit er bij, je durft niet eens te vra gen wat zo'n Watt nu eigenlijk is of kost, je beseft dat het hier één punt van de zwaar bezette agenda van één be stuursvergadering is en denkt bij je zelf: Grote goden! Mannen hebben toch meer inspanning bij hun ontspanning dan ont spanning bij hun inspannig. J. W. Twee weken Uw eigen appartement met volledig hotelcomfort al voor minder dan fl. 600, (vliegreis transfers logies), op Tenerife Canarische Eilanden. Vraag kleurenfolder aan (géén postzegel, die betalen wij) Of pak de telefoon en bel Uw A.F.C.-er Martin Duinker onder nummer 24 34 82/85 Het aardige van het (sportjournalis tieke bestaan is zegt men dat je nog eens ergens komt, overal op de eerste rij zit, geen toegangsbewijs behoeft te kopen en een nogal vrij leven leidt. Bekeken door een gekleurde bril is een journalist dus een soort schrijvende playboy, die met een ballpoint in de ene en de pers kaart in de andere hand zonder zorgen door de wereld trekt. Deze voorstelling van zaken valt wel onder de noemer „journalistieke overdrijving", maar dan van de kant van de gemiddelde leek. Goed, het vak want dat is het wel heeft natuurlijk zijn aantrekkelijke kan ten. Je zit (vaak) op de beste plaatsen, je mag of kunt Johan tegen Johan zeggen, je weet de weg in Milaan, Madrid, Boeka rest, Lissabon, Oslo, Helsinki en een handvol andere steden. De sfeer in het San Siro stadion is je even vertrouwd als het spektakel in het Stade de Luz in Lis sabon en de Hampden roar in de grote arena van Glasgow heeft alleen invloed op je trommelvliezen. Goed Genoeg is met dergelijke stadions vergeleken een park, waar 's zondags een aantal kinderen spelen onder het toe ziend, zij het dan ook lang niet altijd wel willende oog van vaders en moeders en ooms en tantes. De pers bemoeit er zich uitzonderingen buiten beschouwing la tend maar zeer zijdelings mee. De vroegere koningin der aarde, nu een kan didate voor de bijstandswet, heeft het te druk met de bedrijfstak betaald voetbal, waar het om brood en spelen vragende volk mee moet worden zoet gehouden. Moeten de amateurs zich nu tekort ge daan voelen? Ik geloof van niet. Zij spelen hun rol in de sport nu eenmaal op een bescheidener plan, wat het voordeel heeft, dat zij zich zonder al te veel zorgen met voetbal kunnen bezighouden. Ook de lei ders van amateurverenigingen komen zelden in de publiciteit en behoeven daar evenmin bedroefd over te zijn. Je beleeft als bestuurder van A.F.C. meer plezier de rug van Kappelhoff is nog ongebogen dan als voorzitter van een profclub, die voor de zoveelste keer op handen en voe ten naar het gemeentebestuur moet krui pen om subsidie te vragen. In een amateurvereniging moet de pres tatie overigens even centraal staan als bij de profs, maar in de sfeer van de ama teurs telt naast het prestatieniveau ook nog iets anders mee. De vreugde, die men in het clubleven met zijn vrienden kan ge nieten. De kranten, de radio en de televi sie, die de topsport op de voet volgen, ma ken daar nooit melding van. Het ligt ook niet op hun weg, want voor de publici teitsmedia is het beslissende doelpunt be langrijker dan bijvoorbeeld het avondje van de Zilveren Ploeg. Dat geldt ook voor de uit de mond van de vedette opgeteken de of in de microfoon opgevangen woor den: „Wij hebben vanuit de verdediging gespeeld, omdat we geen risico's mochten nemen. Het gaat tenslotte om de centen". f 8

Schakels (clubbladen) | 1971 | | pagina 8