AJAX In Memoriam André Melchers De scheidsrechter is ook maar een mens BRANDWEERMATERIAAL DE TOP IN BRANDBEVEILIGING DE BOER N.V. Scheidsrechters worden, onverschillig of zij in het betaalde dan wel in het amateurvoetbal leiden, vaker verguisd dan geprezen. Wie wekelijks op de tri bunes de opmerkingen zou noteren, die over de arbitrage worden gemaakt, kan aan het einde van een seizoen een niet onaardig boekje samenstellen vol met „volkse" uitdrukkingen. De meeste tri buneklanten worden bij de beoordeling van de arbiter en zijn beslissingen in het geheel niet gehinderd door enige kennis van de spelregels. Velen zien ook maar één partij spelen hun eigen ploeg. De overtredingen worden doorgaans door de tegenstanders begaan. Bij de wedstrijd tussen Utrecht en Ajax in het stadion Galgenwaard floot de arbiter voor een overtreding van een Utrechter. Het ontlokte een supporter van de FC Utrecht de luide en door felle verontwaardiging ingegeven kreet: „Maar die Ajacied bleef ook opzettelijk stilstaan." Alsof onbeweeglijkheid op het voetbalveld strafbaar zou zijn! Nu is een dergelijk commentaar op de beslissing van een scheidsrechter nog uiterst onschuldig. Het valt meer in de rubriek „merkwaardigheden" dan in de categorie verwensingen. Daar weten de dames en heren (ja, ook de dames) ove rigens een rijke variatie in aan te bren gen. Indien de kreten ook nog een uit werking zouden hebben, vielen er voort durend arbiters levenloos op het gras. Er zijn psychiaters en psychologen, die be weren dat het afreageren van agressie op de tribunes niet zo veel kwaad kan, ja, misschien zelfs wel nuttig is. Het is best mogelijk, maar degenen die aan hun toegangsbewijs voor een voetbal wedstrijd het recht menen te kunnen ontlenen een arbiter naar de andere we reld te wensen, lijkt mij toch niet zo'n geest. Risico's Men kan zich afvragen, wat iemand er toe drijft scheidsrechter te willen zijn. Hij loopt het risico, dat hij een bierblik tegen het hoofd krijgt, dat hij door het publiek wordt uitgescholden, dat hij door de spelers wordt verguisd, dat hij door de clubleiding of de trainer ver antwoordelijk wordt gesteld voor de ne derlaag, dat hij door de publiciteits media wordt gekritiseerd en door een scheidsrechterswaarnemer op een rap port met onvoldoendes wordt getrac- teerd. Is een scheidsrechter een dwaas met een fluitje? Hij ziet iets, wat 90 procent van het publiek niet ziet. Hij ziet iets niet, wat een deel van het publiek juist wel meent te zien. Is de arbiter een functionaris, die het zelf als sportman niet heeft gehaald? Of is hij alleen maar, zoals Louis Davids al lang geleden zong, een brok gifteling met een fluitje? Is hij eerzuchtig? Heeft hij dictatoriale nei gingen? Is hij ijdel en loopt hij 's zon dags op het veld de heerser te spelen, wat hem op andere dagen niet lukt? Een feit is, dat hij niet kan worden gemist. Een feit is ook, dat hij vooral in het betaalde voetbal een centrale plaats is gaan innemen. Op het veld en in de publiciteit. In het bijzonder als er af faires zijn, zols Lau van Ravens, die onnodig strafschoppen laat nemen na een Europa Cup duel en Jef Dorpmans, die de wedstrijd Borussia Mönchenglad- bach-Inter liet hervatten nadat een Ita liaanse speler door een bierblik was ge troffen en met een pijnlijk hoofd moest worden afgevoerd. Naamlozen In het amateurvoetbal komt een ar biter alleen uit de massa van de naam lozen te voorschijn als: a) een speler hem een doffe dreun verkoopt, b) sup porters met hooivorken of andere voor werpen jacht op hem maken. Wat ar biters doorgaans in het amateurvoetbal wordt toegewenst als zij naar de mening van veelal onbevoegden tekort schieten, liegt er overigens ook niet om. Er zijn uiteraard scheidsrechters en grensrechters die wonderlijke be slissingen of wat ook kan -nauwe lijks beslissingen nemen. Zij kunnen een heleboel narigheid door slechte leiding veroorzaken, maar de voetbalgemeen- AMSTERDAM-CRUQUIUSWEG 118 TELEFOON (020)-54001 schap zal ook met deze figuren moeten leren leven. Zoals men er ook aan moet wennen, dat de gemiddelde voetballer in de amateurrijen astronomisch ver van Johan Cruijff is verwijderd en dan niet te vergeten degenen, die de grondbegin selen van het echte voetbal nooit zullen leren. Deze laatste categorie is in de sector vrije tijdsvoetbal nogal groot, maar het is toch plezierig en goed, dat zij achter een bal aan draven en er moeite voor doen het ding ook nog eens vol te raken. Ook voor dezulken moet iemand fluiten en of dat nou een leuke ontspan ning is, lijkt mij zeer de vraag. R. B. Voetballer Wim van Hanegem van Feyenoord is eens op bezoek in Amster dam en wil even bij Ajax aanwippen. Hij raakt met zijn auto de weg kwijt, stopt en ziet een paar jongens. Die komen vanzelf al op hem af en zeggen: „Dag meneer van Hanegem, kunnen wij u hel pen?" Van Hanegem: „Hoe kom ik zo snel mogelijk bij Ajax?" Jongetjes in koor: „Trainen, meneer Van Hanegem, veel trainen." Komt ons eerste aanmoedigen. Het is nodig. Zover zijn we niet van de onderste plaats af. Komt. Komt. Komt. (B. S. Ie Marché) Op de leeftijd van bijna 73 jaar is deze donateur en toegewijde AFC'er van ons heengegaan. André Melchers, die onder het pseudoniem B. S. Ie Marché talloze sportgedichten heeft gemaakt, werd in de jaren dertig donateur van onze club, toen zijn zoon onze gelederen kwam versterken. In 1942 kreeg hij in zo'n ernstige mate rheuma, dat hij sindsdien het bed niet meer kon ver laten. Met een bewonderenswaardige wilskracht heeft hij zijn zware lot gedragen. De telefoon was gedurende die ruim 28 jaren zijn grote contact en vele AFC'ers hebben lange gesprekken met hem gehad. AFC was hem zeer lief. B. S. Ie Marché dichtte voor De Schakel en werkte onder andere ook mee aan de clubbladen van W.V.V., Hercules, K.H.F.C. en Haarlem. Hij onderhield ook contacten met Ajax en Blauw Wit, want hij leefde met grote intensiteit mee en interesseerde zich voor alle gebeurtenissen in de sportwereld. B. S. Ie Marché werd daardoor een uitzonderlijke figuur. Hij is nu niet meer onder ons. Onze deelneming gaat in het bijzonder uit naar zijn vrouw Hennie, die hem zo liefderijk heeft verzorgd en terzijde gestaan. Hij ruste in vrede. J. van N. 16

Schakels (clubbladen) | 1971 | | pagina 16