Jeugd en ouderen „Een A.F.C.'er eist het beste i Reisbureau de Magneet I voor uw vliegvakanties, touringcarreizen, treinreizen, appartement en bungalow, boottrips, itéreizen, zakenreizen. I Ook speciale jongerenreizen B I van onze cultuurfilosoof) Na alles, wat ik heb geschreven over dit zo integrerend onderwerp, mag de vraag gesteld worden: „Ja, maar waar ligt dan de mogelijke oplossing?" Over details kun je debatteren. Wie denkt, dat hij de wijsheid in pacht heeft, maakt reeds de allereerste fout. Mijn me ning dus voor een betere. Ik wil me dan ook gaarne aanpassen aan alles, wat nieuw en modern is. Het meevoelen van de jeugd mag echter geen aanleiding zijn om bestaande gevoelens en historische gewoonten omver te werpen. Zeker is in de eerste plaats, dat ouderen door hun gedrag immer een voorbeeld moeten zijn voor het nageslacht. Dat de jeugd dit voorbeeld en deze gewoonten behoort te eerbiedigen, lijkt mij vanzelf sprekend. Zij het dan, de toegestane toets van de evolutie rustig en met verstand hanterende. Alles dient te zijn het samengaan van jeugd en ouderen. En ik ben er zeker van, dat dat in vrijwel iedere vereniging niet op de juiste wijze wordt betracht. De be geleiding en aha! de duidelijke observatie van de jeugd. Wij, ouderen, vieren heerlijk en blij met de zogenaamde „gang" onderling een verjaardag van een 70-jarig lid. Wij beleven de heerlijkheid van een samen komst van de Zilveren Ploeg. Allemaal, echt waar, op zich normale en gezonde gebeurtenissen. Doch het voortgaan van een vereniging, in casu dan A.F.C., ligt dieper en veel verder, dan deze heugelijke feiten in werkelijkheid voorstellen. Al thans in groter verband gezien. Alhoewel bevreesd te zijn voor een te grote idealist te worden bekeken, ga ik u toch mijn mening zeggen. Die lijkt een zware opgave, doch uitermate gevoelig voor de grote evolutie, die zich heden ten dage voltrekt, mag ik de illusie koesteren, dat er altijd wel een graantje uit de idee zal worden gepikt. Het zal in de zeer nabije toekomst, en handelende in de geest en de historie van A.F.C. een grote rol spelen en een drin gende plicht zijn, dat qua organisatie en verdere opbouw van het potentieel waar we thans overvloedig over beschik ken een deugdelijk systeem zal worden gehanteerd, dat zal leiden tot effectieve resultaten. Zij het in het verenigingsleven, zij het daadwerkelijk op het sportveld. Gaan wij dit eenmaal plannen en óók uit voeren, dan komen de volgende te wensen gegevens sterk naar voren: beoordeling van gedrag, optreden als mens, sportman ship, kameraadschap, zin voor organisa tie, inventieve geest en liefde voor de club. Dit zou je gevoegelijk punt A kunnen noemen. Bij punt B wordt één ding van sterke importantie toegevoegd: zijn kun nen als voetballer, zijn aanleg en ambities op dat vlak. Deze oriëntatie dient deugde lijk te boek te worden gesteld. Daarbij dient een hoog opgevoerde coördinatie te worden gesteld. Het volstrekt samengaan en denken van bestuur, elftalcom missies, en, vooral nooit te verwaarlozen gedachten van de jeugdcommissie. Die immers zóveel afweet van onze jongeren. Voorlichting Dit samengaan kan door veel dingen bepaald worden. Dus: méér voorlichting, films, lezingen en tevens enige inspraak van de jeugd. Waar ik op doel wil ik nog stelliger uitdrukken: verwijdert de rotte appelen uit de mand. Scheidt het kaf van het koren. Ik bedoel dat zowel in ver enigingsgezelligheid als in voetbalbe kwaamheid. Oud en jong sterk te combi neren is de levenskunst van een goede, moderne sportvereniging. Is het nu zo'n gek voorstel om bijvoor beeld ieder aangemeld jeugdlid voor zeg twee jaren op proef aan te ne men? Om hem in die periode een zoge naamd tentamen te laten doen? Geslaagd? Prachtig! Dan ontvangt hij een eerste speldje of wat ook. Hij kan verder gaan en dan volgt er een tweede proeftijd om zijn volgende „insigne" te verkrijgen. Zou zulk een systeem niet preventief werken op alle frustraties, ongehoorzaamheid, onsporti- viteit en baldadigheid? Is dat niet een stimulans voor iedere jongeling om een zo groot mogelijke am bitie, animo en sportiviteit te demonstre ren? Tot zegen van A.F.C., de jeugdcom missie en de ouders. Een eenvoudige methode om een prestatie-gevecht uit te lokken in alle goede hoedanigheden. Je zou aan de ene kant zich kunnen afvragen: waarom hebben wij zo een groot aantal kindertjes rondlopen? Om Stokkel meer werk te bezorgen? Om de velden volmaakt kaal te trappen? Om de contributie? Het bezit van een zo rijke jeugd-poten- tie kan alleen worden gewaardeerd, in dien het optimale eruit wordt gehaald. En dan komen we tot het kardinale punt: A.F.C. is tweeërlei. In de eerste plaats een voetbalclub, in de tweede plaats een ge zelligheidsvereniging, waar je oud in kunt worden, zonder dat je een deukje kunt trappen in een pakje boter. Tot mijn grote voldoening heb ik al mogen bemerken, dat er op dat punt enig verstand is aan het werken. En dan komt het nare woord, maar het moet eruit: de SELECTIE. Selectie is voor alle dingen voortreffe lijk. Of het n'importe groente, fruit, vee teelt of schilderijen betreft. Selectie is de voorbereiding en de planning van het hoogste goed. Het ware van alle opbouw en consolidatie. Oh, God, wat zouden we jammeren, in dien A.F.C. eens zou degraderen. De wrange voorbeelden liggen rondom ons. Alleen klasse kan zich waarmaken. Het heden is aantrekkelijk en lijkt verant woord. A.F.C. neemt een aparte plaats in. In Amsterdam en óók in Nederland. La ten wij dat wél bedenken. Het geeft ons de kracht en de moed verder te gaan. Damrak 41, tel. 0 20-23 94 54 Ceintuurbaan 410, tel. 0 20-76 38 63 DE MAGNEET n.V Kamperfoelleweg 92, tel. 020-27 8348 de meest complete reisorganisatie Amstelveenseweg 133, tel. O 20 - 72 59 49 13

Schakels (clubbladen) | 1971 | | pagina 13