Jeugd en ouderen van gelder PAUL VISSER Voor vakkundig meubelstoffeerwerk naar de firma paratuur in Kuala Lumpur - gebruik moest maken van de plaatselijke Philips- communicatiemogelijkheden met Neder land, moest ik ter plaatse contant de re kening van 34 voldoen (voor belang stellenden is de nota ter inzage en dat geldt ook voor de regeringscommissaris); 2. Neen, de spelers van PSV hebben in het veld geen moment gedacht aan het feit, dat het hier wel eens kon gaan om een promotion-toernee van Philips en scoorden naar hartelust, als ze daar toe de kans kregen. Physiek minder Oké, die hoge scores. Geen tegenstand, denkt u wellicht. Er was enorme tegen stand. Misschien herinnert iemand zich nog die fabuleuze wedstrijd van de Ko- reanen tegen Portugal in de strijd om het wereldkampioenschap. Zoiets zagen wij elke keer tijdens deze trip. Maar er was één verschil: de tegenstanders van PSV zagen zich nooit kans om een eer ste goal te scoren tegenover de in de pers al tevoren als onpasseerbaar gean nonceerde Jan van Beveren, die inder- Laten wij nu eens het gedrag van ou deren en jeugd bezien. Van oudere club leden, dus niet de ouders, wel te ver staan. Eerst de jeugd. Wie anders? Zij wor den, voorgesteld door bevriende relaties, tenslotte lid van A.F.C. Zij hebben de „spullen" prachtig voor elkaar. En dan doen zij hun eerste stappen op GOED GENOEG. Het ene jongetje is bleu, terughou dend, voelt zich nog niet helemaal „thuis". Het andere jongetje echter is brutaal, vrijmoedig. Zij moeten samen daad bijzonder spectaculair stond te kee pen. Maar goed, men hield dus bij de te genpartij doorgaans de score blank tot kort voor de rust. Maar als PSV dan scoorde, was de strijd meteen beslist. Dan ging het minderwaardigheidscom plex van de physiek kleinere en zwak kere tegenstanders een rol spelen. Het team zakte in elkaar, men ging fouten maken en voor PSV was de strijd ge streden. Met de routine en allure van profs tegenover amateurs werd dan de zaak verder puur beroepsmatig afge handeld. Het leek me goed dit nog even ter verduidelijking toe te voegen aan de verslagen uit Zuid-Oost-Azië. O ja, nog iets. In Singapore waren enige heren in de Nederlandse club aldaar belangstel lend naar de eindstand van de compe titie. Ik gaf ze de verlangde informatie inzake Feijenoord, Ajax, ADO enzo voorts. En hoe is het met AFC, vroegen ze. Ik bedoel maar, 20.000 kilometer van huis GERARD TREBERT gaan sporten. Het ene jongetje gedraagt zich voorbeeldig. Voegt zich in de orde en stelregels. Het andere jongetje denkt - denkt!! - dat hij alles mag zeggen en zich alles mag veroorloven. Hij vergeet - of weet niet - clublid en kameraad te zijn. Maar dan komt de trainer en dan komt de jeugdkommissie en de leiders. Ze hebben een heel moei lijke taak te volbrengen. Bij de een - en dan slaat dit zowel op de oudere lei ders zowel als discipelen - lukt het werk, bij de ander niet of nooit. Het einddoel zal afhankelijk zijn van goede gezind heid van beiden. De een behoeft nau welijks begeleiding, de andere bewaking en surveillance. Het ene jongetje heeft thuis reeds zijn gedeelte van goede op voeding meegekregen en hij accepteert de sportieve educatie van zijn gekozen club. Doch dan komt het „nare jochie". Hij denkt dat GOED GENOEG alleen maar een domein is, waar je alles kunt doen en uithalen, wat god verboden heeft. Hij ramt de bal tegen iedere muur en tegen ieder raam, trekt wat klerenhaken in de kleedlokalen krom. Iedere vernieling, be vuiling en afbraak heeft zijn volledige aandacht. Hij heeft nu eenmaal weinig gevoel voor samenleving, kameraad schap en rotzooit maar wat aan. Iedereen zal begrijpen, dat daar het een en ander aan moet worden gedok terd; de „straffen", die die knaapjes dan moeten incasseren zijn uitermate licht. Twee weken mogen ze niet spelen - hun een zorg! - of een ernstige berisping - is het niet een lachertje? - Maar een wer kelijke, doeltreffende straf treft men zel den aan. Moeten er dan niet werkelijk voorbeel den gesteld worden, om dat euvel volle dig de kop in te drukken? Is „Goed Ge noeg" niet ons aller bezit? Er in en mee werkend, goed genoeg, maar er in en je niet gedragen... er uit!!! En niet an ders!! Zo zal een gezond denkende jongen en op voorwaarde, dat hij komt uit een weldenkend gezin, gaan beseffen dat hij niet alles kan doen, wat hij in zijn jeug dig hoofdje heeft. Hij is A.F.C.er and that's all!! Hij gaat tenslotte opgroeien als een eerlijke, fatsoenlijke, sportieve kerel. Hij weet het goed van het kwaad terdege te onderscheiden. Hij mag gerust een échte jongen zijn. Wij houden van zo'n type. Alles bijeengenomen: hij wordt een fijn clublid. Waar het mij om te doen is, teneinde A.F.C. - nadat wij, ouderen, node af scheid zullen moeten nemen - gelukkig en goed voort te laten bestaan. En dan ST. NICOLAASSTRAAT 51 AMSTERDAM Grote collectie exclusieve meubelstoffen voor een exclusieve fruitmand verzending per eigen bode door geheel nederland levering aan de horeca onze zaak is geheel voorzien van air-conditioning parnassusweg 3. amsterdam tel. 72 83 22-71 57 69 eigenaar hob van leerdam b.g.g. 7635 65

Schakels (clubbladen) | 1971 | | pagina 8