fritzsche vlakt vlakken strakker Aantal semi profclubs verminderd: 38 daarna gediscussieerd. Er kwamen ver schillende plannen op tafel: (a) Schakel stopzetten en Bulletin uitbreiden met competitiestanden (b) Schakel combine ren met de bladen van A.C.C. en A.B.C. Eén blad voor de drie clubs (c) Enquête houden onder spelers en commissiele den over de wenselijke inhoud (d) Scha kel doen herleven; adverteerders aan trekken om het financiële tekort te dek ken en medewerkers aantrekken om in het redaktionele tekort te voorzien. En toen is er iets gebeurd waarvoor wij bijzonder erkentelijk zijn. Na inder daad zeer interessante besprekingen voelde men het meeste voor het moeilijkste plan: geen gedonder, zet je schouders er onder. Adverteerders en medewerkers moeten te krijgen zijn. De A.F.C. Schakel is de moeite waard! Onze club heeft merkwaardige eigen schappen en de merkwaardigste is wel, dat A.F.C. het beste op dreef komt als de situatie gewoon hopeloos is. Denkt U maar aan ons eerste elftal. Na 13 wedstrijden pas één gewonnen en die dertiende was de doodklap: 04 tegen O.V.V.O. thuis. In de volgende 8 wed strijden werden 14 punten behaald: 6 gewonnen, 2 gelijk, niets verloren. To tale score: 12 vóór en 2 tegen. Iets dergelijks gebeurde met de A.F.C. Schakel. Advertenties en mede werkers ga je gang maar in een eco nomisch weifelende tijd, in een club die „reddeloos" onderaan staat, met een blad op apegapen. Het lukte. De tover staf laten wij nu maar aannemen, dat dit merkwaardig instrument ook al een rode trui met een zwarte band heeft raakte de Schakel aan en ons goede oude clubblad kwam herboren naar vo- Zonder namen te willen noemen, zijn wij bijzonder erkentelijk voor hetgeen met dit werk werd bereikt en willen eindigen met de dichtregels die in het eerste nummer van de eerste jaargang verschenen: „Dit is de Schakel die komt binden de oude club aan d'oude vrinden, de vrinden van de A.F.C.". Het bestuur. „Toto" wordt duurder In haar algemene vergadering van 15 mei heeft de Sectie Betaald Voetbal zeer belangrijke besluiten genomen, die ook voor de Amateursectie van grote be tekenis zijn. Met ingang van het volgen de seizoen (1971-72) moet het aantal betalende clubs zijn teruggebracht van 51 tot 38, die als volgt zullen worden ingedeeld: Eredivisie 18, Eerste divisie 20. Het voorstel van de F.B.O. om aan de hand van de gegevens inzake het aan tal toeschouwers dertien semi-profclubs te doen terugkeren naar het amateuris me gaat dus wat het aantal clubs be treft door, maar het voorstel om aan de hand van de toeschouwersaantallen te bepalen, welke clubs dit zouden zijn, werd niet overgenomen. Het was dus onzeker of „dertien" betrekking zou heb ben op A.G.O.V.V., de Baronie, Drente, E.D.O., Fortuna (VI.), Gooiland, H.D. V.S., Limburgia, N.O.A.D., R.B.C., R.C.H., Volewijckers en Z.F.C. Later werd bekend, dat in seizoen 1971/72 achttien clubs in de Eredivisie zullen spelen en 21 in de Eerste divisie, waaronder Volewijckers (gepromoveerd) en Fortuna VI. Mochten er voor terug keer naar de amateurs aangewezen clubs dit weigeren, dan komen zij in een bloe deloze tweede divisie zonder promotie. Aanvaard werd op 15 mei het plan van Marle (voorzitter Landelijke Bond van Amateur-voetbalverenigingen) om de inzet per toto-kolom met vijf cent te verhogen en niet een toeslag per formu lier van tien cent te heffen. Ook de door van Marle voorgestelde verhoging zal worden besteed aan de sanering der „dertien". Hierbij is nu wel een soort „strafbepaling" gekomen: Als een club, die aangewezen wordt om terug te ke ren naar het amateurisme, dit weigert en de sector van het betaalde voetbal niet wil verlaten, dan krijgt zij geen uit kering uit de verhoogde toto-opbrengst. Dit is bedoeld voor de weggaande en te saneren semi-profclubs en daaraan zal strikt de hand worden gehouden. Kruitdamp Het wel of niet teruggaan van dertien betalende clubs naar de amateurafde ling had zoveel meningsverschillen en journalistieke kruitdamp veroorzaakt dat velen door de bomen het bos niet meer konden zien. Als wij uitgaan van het standpunt: „het amateur-voetbal heeft belang bij een gezonde situatie van het betaalde voetbal en moet dus loyaal meewerken aan een sanering, mits die sanering niet gaat ten koste van het amateur-voetbal", dan geloven wij dat het probleem van de kant der amateurs zuiver is gesteld. Hoe is dit probleem nu in de wereld gekomen en hoe moest het worden op gelost? Het probleem is in de wereld gekomen omdat in 1954 het betaalde voetbal zó onverhoeds zijn intrede deed, dat men zich niet goed realiseerde wat er nu eigenlijk aan de hand was en wat de consequenties zouden zijn. Onzeker Op 3 juli 1954 werd door de K.N.V.B. betaling aan voetballers toegestaan. Dit gebeurde na een ultimatum van enkele grote Westelijke eerste-klassers aan de K.N.V.B., die tot die tijd hardnekkig semi-professionalisme afwees, maar door de piepjonge Nederlandse Beroepsvoet balbond zó werd bedreigd die bond werkte als een magneet op de topspe- lers in de leidende clubs dat de K.N.V.B. toegaf. Maar hoe moest dat betaalde voetbal dan worden georgani seerd? Vrijwel onmiddellijk bleek de onzekerheid in de Bond. In de eerste vergadering werd besloten het semi-pro- fessionalisme alleen toe te laten voor de eerste klassers (toen 52). Stemming: 52 voor, 34 tegen, 11 blanco. Dat het aan tal van de voorstemmers klopt met het toenmalige aantal eerste klassers is uiter aard geen toeval. Maar al spoedig moch ten naar eigen keuze ook de „la gere clubs" meedoen en ten slotte kwam er een compromis tot stand tussen de K.N.V.B. en de Beroepsvoetbalbond: alleen de K.N.V.B. bleef in stand, de Beroepsvoetbalbond stapte daar binnen met tien clubs. Autoschade en moffelinrichting Gerard Doustraat128Tel.714409 Laagte Kadijk43aTel.224621 Amsterdam 11

Schakels (clubbladen) | 1971 | | pagina 11