Achter de muur met P.S.V. Jan Scheepstra „Een A.F.C.'er eist het beste Reisbureau de Magneet voor uw vliegvakanties, touringcarreizen, treinreizen, appartement en bungalow, boottrips, itéreizen, zakenreizen. Ook speciale jongerenreizen MH MM Si K BHHB [ÜE1MMEMD DE MAGNEET n.v 4118 Het had welbeschouwd niet zo bar veel gescheeld, of Rien Bal, Koen Ver hoef, Dick van Rijn, Theo Reitsma en ik zouden op dit moment bezig zijn ons da gelijks, schaars belegd brood te verdienen bij de omroep van de Deutsche Demo- kratische Republik met als standplaats Oost-Berlijn. Dat zit namelijk zo. Op de 22e maart jl. stapten wij aan boord van een DC 9 met spelers en officials van P.S.V., zo'n twintig schrijvende en foto graferende collega's van de bladen en een beperkte, door manager Ben van Gelder persoonlijk geselecteerde groep supporters. Dit alles ter gelegenheid van de return van P.S.V. tegen de F.C. Vor- wiirts. Met een welgemikte boog zette de K.L.M.-captain zijn kist over de muur op de bulderbaan van het Oostberlijnse vliegveld Schönefeld. En binnen een kwartier zaten we collectief tot onze nek ken in de problemen. Het begon met de uitreiking van for mulieren. Nu hadden we al in het vlieg tuig braaf en vlijtig kaarten zitten in vullen, maar die bleken al lang ver ouderd. Dat werd dus schrijven in de kleine, schaars gemeubileerde aankomst hal. Maar als er dan niet genoeg tafels en stoelen zijn, betekent dat in vreemde, kronkelige houdingen in vensterbanken en tegen deurposten met onwillige ball points moeizaam krabbelen. Paniekerig zoeken naar paspoortnummers. Schaars licht. Moeilijke Duitse teksten. Gesteun alom. Zuchten van verlichting, als het karwei is geklaard. Dan opeens: neue Befehle! Nog meer papieren invullen, dit vanwege onze al dan niet kostbare bezittingen en onze dollars, Nederlandse guldens en wat zich nog meer aan harde valuta in onze porte feuilles mocht bevinden. Enfin, hoe het zij, ook deze barrière werd genomen. Toen mochten we in de rij. Eenvoudige zaak, zult u denken. Kom, kom, niet in Oost-Berlijn. Het volk werd in drie groe pen gesplitst: 1. de P.S.V.-ers, 2. pers, radio en televisie en 3. de supporters. Een en ander in verband met de collec tieve visa. Rien Bal werd als praeses van de Nederlandse sportpers ter plekke be noemd tot verantwoordelijk persoon voor groep 2. Hij kreeg te horen, dat hij zijn ploeg compleet in tact moest zien te hou den, hetgeen zoveel betekende, dat als één man achterbleef de hele groep het vaderland niet meer zou terugzien. Goed, na twee uur was het gezelschap door de stempels- en papierenmolen en mochten de bussen naar de stad vertrek ken. Veilig geborgen achter kilometers prikkeldraad en de dreigende, grijze steenklomp, die „De Muur" heet, konden wij aan ons werk beginnen. Dat werk betekende voor cameraman Fred Romeyn en mij de altijd bewuste of onbewuste aanwezigheid van een imagi nair, maar actief en effectief controle apparaat, dat zich in de nabijheid van onze camera bevond op onze weg door de meest sinistere stad van het westelijk halfrond. Een militair apparaat, dat er altijd was en overal. Filmen bij de train ing van P.S.V.? Oké, maar dan eerst een papiertje halen bij de generaal van de Sicherheitspolizei. Filmen in het nog lege stadion? Best hoor, maar niet in de buurt van de westelijke staantribune, want van daar kijk je over de muur. Filmen bij de voorverkoop? O nee, zei de dienstdoende controleur en duwde ons hardhandig het hek uit. Maar tenslotte is het dan toch nog alle maal gelukt. Toen kwam dan daags na de wedstrijd het moment, waarop we onder het oog van verdekt opgestelde camera's van het gesloten televisiecircuit in de vertrekhal van het vliegveld voor de tweede keer door de papiermolen werden gedraaid. Het moment ook, waar op de pers-radio-tv-groep van Rien Bal in moeilijkheden dreigde te komen. Oorzaak van alles was een enorme misser van collega Koen Verhoef. Bij de paspoortcontrole bleek hij een essentieel document kwijt te zijn, dat al bij de aan komst was verstrekt. Koen zocht vruchte loos met rode konen en verwilderde ogen vijf keer in al zijn twaalf zakken, maar het papiertje was weg en bleef weg. Dat kon ook niet anders, want na enig be heerst nadenken wist hij precies, waar hij het had gelaten; het lag in vierentwin tig snippers in de modder van het Vor- warts-stadion. De avond tevoren tijdens de wedstrijd had Koen voor commenta tor Theo Reitsma de corners bijgehou den. Op het bewuste document, jawel! En na afloop deed keurige Koen, wat hij altijd pleegt te doen: weg met die rom mel. Ongeveer alle aanwezige autoriteiten van het vliegveld Schönefeld zijn er aan te pas gekomen om voor Koen Verhoef en zijn visum-genoten de slagboom te openen voor de thuisreis naar Schiphol. Na een driedubbele paspoortcontrole maakte de DC 9 zich los van de Oost berlijnse startbaan. Iedereen blij. Vooral ploegleider Rien, die het niet helemaal zag zitten, daar aan de klaver jastafel op de maandagse club avond van de F.C. Vorwarts Gerard Trebert Vlak voor Pasen 1971 overleed Jan Scheepstra in Spanje. Met korte onder brekingen voor verblijf in Nederland, was hij daar al enkele jaren gevestigd. Vóór die tijd was A.F.C. een zeer voor name zaak in Jan's leven en onverbreke lijk daarmede verbonden. Op vergaderin gen een levendig debater: op gezellig heidsbijeenkomsten droeg hij zijn steen tje bij en moest de tribune een verfje hebben dan was hij daarvoor ook niet te beroerd. Wij misten hem al een beetje, maar nu is dat gemis dan definitief geworden. Wij wensen zijn echtgenote en kinde ren kracht in deze dagen. J. T. S. de meest complete reisorganisatie Damrak 41, tel. O 20 - 23 94 54 Ceintuurbaan 410, tel. 0 20 - 76 38 63 Kamperfoelieweg 92, tel. 0 20 - 27 83 48 Amstelveenseweg 133, tel. 0 20 - 72 59 49 y'; 15 3*|| «flH r'-T-Y- 2 '~*j -■jc. -

Schakels (clubbladen) | 1971 | | pagina 15