L'histoire se répète? aan het wooTci Worden „amateurs" tóch weer betaald??? Tonny Met vakantie in het aloude Nederland hebben Btp en Tonny van Straaten veel van de evenementen, welke in A.F.C. nu eenmaal rondom Kerst en Nieuwjaar plaatsvinden kunnen meemaken. En dat deden ze met veel plezier. Intussen zijn ze weer naar hun home in Canada ver trokken. Veel succes en tot spoedig ziens. Henk Op 8 januari arriveerden Henk Kap- pelhoff en echtgenote weer op vader landse bodem. Gebruind en boordevol energie. En die zal hij nodig hebben. Henk en Puck, van harte welkom na jullie fijne vakantie. Herstel In het vorige nummer stond een stuk je over de door Gerard Trebert en Hans Geusebroek opgenomen muziekband. Naks voor destond erachter. Dat moest zijn Naks voor de Bronco Kids. Foto's Van enige vaste medewerkers zult u nu en in het vervolg de gelaatjes boven hun artikel kunnen aanschouwen. Wei- Er zijn voorlopig geen bewijzen, dat ik een futuroloog ben. Integendeel!!! Jaren lang ben ik al ijverig bezig de voetbalpool in te vullen. Na lang nadenken en nauw keurig wikken en wegen ben ik nog niet boven de elf gekomen. Sal van Gelder is mijn maat en bekijkt mij geregeld met een zekere minachting. Doch wie kan er nu met zekerheid in de toekomst kijken? En wanneer ik dat woord „toekomst" schrijf, denk ik aan die periode, dat ons nederlandse voetbal op de helling stond. Het ging er toen om, dat een aantal clubs bekend stonden hun spelers van origine amateurs onder de tafel te betalen. Zij, die toen in de toekomst knoeierijen vermoedden en het profvoetbal als enige oplossing zagen, kregen tenslotte 100 gelijk. Het was zo, het werd openlijk bekend. Natuurlijk stelden de Bonden daarvóór onderzoeken in, doch ze vonden niets, nou ja, soms wat uitgescheurde kasbla- den. Althans was er officieel heel weinig definitief vast te stellen. De zaak ging doodgewoon door. Iedereen wist wat er gebeurde en niemand werd de weg ernstig versperd. Het wachten was op de ontploffing. En de lont brandde lustig verder, tot daar door het ingrijpen van de Bond een einde werd gemaakt aan die doodgewone sport- licht kunt u dan al het karakter van het stukje raden bij het aanschouwen van de kop van de maker. Keeper Op 24 december 1970 wijdde Het Va derland (gerenommeerd Haags Dagblad) een artikel aan de eerste Kerstmis in Vrede in 1945. Allerlei zaken werden behandeld. Zo ook de opstelling van H.B.S. 1, dat zich (toen nog in de eerste klasse) voorbereidde op de match tegen het Rotterdamse Neptunus. Het elftal zag er aldus uit: Briedé (d), Walhain en Groen (a), Van Eekeren, Herklots en Van der Meer (m). Koning, Van der Vegt, Langelaan, Kuneman en Maarle- veld (v). De meeste mannen kennen we, maar wie was toch dat keepertje? Zwarte Piet Rond Sintnikolaas bestreed Zattenvier een gecostumeerd gelegenheidselftal, ver kleed als Zwarte Pieten. Echt zwart inet kraagjes en petjes. Sintnikolaas zelf (Rein Akkerman) stond in het doel. De eind stand, 1-1, kon door de Zatten met grote moeite worden behaald. J. T. S. zwendel. De explosie werkte uitstekend dachten wij toen en er was een verder halt toegeroepen aan de oneerlijke concurrentie op het sportveld. Immers, het een of het ander, rede neerden de echte amateurverenigingen. Je bent amateur. Best. Er wordt voor je shirt, je schoenen, je massage en je ver dere verzorging iets gedaan. Het moderne amateurisme gaat verder dan het conven tionele. Een verwoede supporter mag eens een dinertje aanbieden, Reiskosten worden vergoed. Doch daar blijft het, volgens sommigen toch wel een beetje vrijbuiterig amateurisme, echt wel bij. Veel zou dus wèl kunnen, maar juist die, naar moderne verhoudingen uitgestippel de grens, mag niet overschreden worden. Dat hebben wij niet volledig omlijnd, doch het geval op zichzelf laat zich een voudig goedvinden in het redelijke raam. Of niet natuurlijk. Duiveltje Thans is het vele jaren later. En weer duikt er het betaalduiveltje op. Ze kunnen het niet laten. Liever oneervol kampioen, dan een gezonde club van goede vrien den. Er zijn ontelbare clubs, die er een voudig niet over prakkizeren hun spelers iets onder de tafel te betalen. Echter er gaan vele geruchten. En het beroerde is, dat alweer -op dat ge bied geen echte bewijzen zijn te verkrij gen. Ze kijken wel uit, die heren!!! Toch willen wij ons nog even bij het gerucht houden. Dat deze niet toelaatbare handelwijze geen geheim blijft, laat zich gemakkelijk raden. Een boze supporter een van de geldschokkers b.v. een gedropte spe ler, een weggewerkt bestuurslid. Om maar wat op te noemen. En omdat het „mondje toe" niet be hoort tot de edelste en sterkste eigen schappen van de mens, wordt er gepraat en doorgepraat. Daar zijn talloze manieren om wat geld bijeen te brengen. Dat zou kunnen zijn dat loterijtje (overigens ook al zonder toestemming). „Voor de jeugd" zegt dan een lief meiske en verkoopt grif de loot jes a een kwartje. In de rust wordt het gelukkige num mer bekendgemaakt. Onlangs zelfs een gouden dames- of herenhorloge. Toe maarMaar wie houdt de trekking? Deze gehele zaak is: wie, wat en hoe. Een andere methode is om fervente aanhangers meest kapitaalkrachtige supporters wekelijks wat geld extra te vragen. Zo heel veel nodig is er ook niet. Met een gulden of vijfhonderd per week wordt deze zaak wel gedekt". Zo gaat dat lieve leventje maar door. Intussen zitten de clubs, die dat niet pro pageren en deze methode eenvoudig ver afschuwen hoe langer hoe meer op de tocht. Zij immers, moeten het hebben van eigen kweek. Dat vereist een extra trainer. En al is het niet een speld, doch wel een spijker in een hooiberg om ieder jaar de ge-ijkte talenten te kunnen ge bruiken voor het eerste team, kanslozer zijn die clubs zeer zeker meer. De gevoeligste zenuw bevindt zich nog steeds tussen de duim en de wijsvinger. Maakt u dat gebaar maar eens. De aan trekkingskracht van het slijk der aarde doet de slogan: „money is the root of all evil" juist in deze affaire boekdelen spre ken. Het logisch gevolg van deze bittere gang van, zaken is toch duidelijk, dat goede spelers graag van club wisselen. Maar dan een betalende club natuurlijk!!! Verleiding En wéér zijn wij gelijk in die pe riode van weleer de vaste mening toe gedaan dat in deze zaak niet die spelers de allergrootste schuld treft. Vanzelfspre kend doen zij iets, dat officieel niet mag. Maar die jongens worden immers in de verleiding gebracht. Zij zijn misschien mensen, die keihard moeten werken voor zeker geen gewel dige bedragen. En om wat royaler te kunnen rondkomen, pakt deze knaap de hem geboden kans. Wat hij op latere leef tijd wel rustig kan vergeten. Ergo zijn het de clubs, althans de or ganisaties van die clubs, die het kwaad tot stand brengen. Het zal razend moei lijk zijn om hierin een gunstige wijziging in te brengen. Ondertussen is de uitleg van iedere wedstrijd voor beide partijen heel be langrijk. En dat het resultaat van die

Schakels (clubbladen) | 1971 | | pagina 19