Veertig plus Merkelbach CHEMISCH REINIGEN VERVEN Van toverlantaarn tot televisie Door ervaring vermoeid geworden, tob ik reeds geruime tijd over een systeem waarop voetballers, die de veertig ge passeerd zijn toch achter het leer kunnen blijven jagen zonder dat het lichaam blijvend letsel oploopt. Welnu, ik ben tot een aantal richt lijnen gekomen, die ik aan de belang hebbenden verstrek voor wat ze waard zijn. Voor de aftrap: a. Hol nooit het veld op. Wandel, slen ter desnoods, naar het doelgebied waar ingetrapt wordt. Met dit advies wordt al meteen duidelijk waar ik naar toe wil: spaar zoveel mogelijk energie! b. Trap bij het intrappen hooguit één bal. Ren niet verdwaasd naar de hoek van het veld om een corner te oefe nen. Ook het effe een penalty nemen is uit de boze. Vooral in een vroeg uur kan men zich zo gemakkelijk ver schoppen! Neem geen onnodig risico. Maak wel kwasie een paar kniebui gingen op een plaats waar iedereen je kan zien. Zo'n gebaar kan nooit kwaad, men onderkent onmiddellijk de goede wil. c. Even voor de aftrap, bij het opstel len, observeer je terstond je directe tegenstander. Is dit een jonkie, ie mand beneden de veertig, dien dan ogenblikkelijk een verzoek in bij je aanvoerder voor een andere plaats. Zoek een speler uit, die ouder is dan jij. Zijn die niet voorhanden, neem dan de dikste tegenstander. Taxeer 's mans mogelijkheden, kan je hem kloppen op een sprintje van 5 meten Zo ja, pak 'm! Probeer het overleg met je aanvoerder zo discreet moge lijk te houden; geef geen onnodige aanleiding tot eventuele represaille maatregelen. Eerste helft: a. Probeer elke bal in één keer af te werken. Geef korte (strakke) passjes naar de dichtstbij staande medespe ler. Forceer je niet op een diepte-pass, een zweepslag zit in een klein hoekje. b. Laat je het eerste kwartier wel een paar keer horen. Roep nadrukkelijk om de bal (aanbieden); het geeft niet als die op dat moment aan de andere kant van het veld is. Het gaat erom je aanwezigheid kenbaar te maken. Dit roepen staat gelijk met de kniebui gingen. c. Hol in godsnaam geen uitballen ach terna. Laat dat over aan de leider of de grensrechter. Datzelfde geldt na tuurlijk ook wanneer er een doelpunt is gemaakt en de basisopstelling her nomen moet worden. Laat je niet op jutten door geïrriteerde handbewe gingen van de scheidsrechter, die je tot spoed maant. Glimlach de man vriendelijk toe, maak een verontschul digend gebaar maar ga niet in galop. Die 90 minuten komen heus wel vol. d. Neem geen corners, vrije trappen of penalties, ook al heb je het beste schot van 't hele elftal. (Zie: aftrap sub. b). In de pauze: a. Laat je het kopje thee aanreiken. b. Neem 3 klonten! c. Ontknoop je veters en leg je benen op de bank. Gemor van een teamge noot, die moet blijven staan, wuif je weg. Wijs hem op het belang van een goede bloedsomloop. Blijft hij mor ren, zeg dan, dat 't doktersvoor schrift is. Dit kan natuurlijk voorko men worden door in eerste instantie bij het verkleden naast een jongere elftalgenoot te gaan zitten. Wijs dan in de pauze slechts terloops naar z'n benen en zeg: „Je hebt nog jonge benen!". d. Benut de rust-periode voor de volle 100%. Houdt je benen op de bank, geen plasje doen wanneer dit niet strikt noodzakelijk is. Begeef je ook niet in diskussie met je aanvoerder, die de tweede helft meer aanvallend wil spelen. Zo'n diskussie kost lucht en die heb je veel te hard nodig. Knik hem slechts geruststellend toe, voor jouw aandeel hoeft hij niet bang te zijn. Tweede helft: a. Het is duidelijk dat dit het moeilijk ste gedeelte van de wedstrijd wordt. Beperk je aktie-radius tot een straal van 25 meter, maak je passjes nog korter. Ze moeten wel hetzelfde ka rakter van de eerste helft behouden. Beslist geen slappe rollers, dan val je ogenblikkelijk door de mand. b. Naarmate de strijd vordert is het aan te bevelen je veters nog eens goed vast te binden. Overdrijf dit niet! Drie keer door je knieën zakken (elke vast making hooguit 2 minuten) is de li miet. c. Ben je door keuze-bepaling (aftrap sub. c) gedwongen geweest je op te houden op het middenveld, onder zoek dan behoedzaam of een achter, voor of buitenplaats niet zo langza merhand de voorkeur gaat genieten. 'eer c *vedjrrj-jI^l*"i,a®S N de betoverende ontwikkeling van een drukke nering, nu al 125 jaar in speelgoed, foto, radio, T.V. en electr huishoudelijke apoaraten. HOFLEVERANCIER KALVERSTRAAT 30. tel. 24 95 72 BEETHOVENSTR. 178, tel. 72 84 86 reeds 125 jaar 'n begrtp 10

Schakels (clubbladen) | 1971 | | pagina 10