Autolak lets over „Totobellen" poolt Allen mee, het is voor A.f.c. OTTO NIEUWENHUIZEN „®e Silveren Spiegelrr We vragen ons wel eens af, waarom dat land waar wij geboren en getogen zijn, soms zulke vreemde capriolen maakt. Aan de ene zijde staan wij vaak met zijn allen spontaan klaar om iemand of iets te helpen. Gemeten naar de vierkante kilometers en aantal inwoners soms indrukwekkend. Voorbeelden zijn „het dorp" en de on langs gehouden „Ship Ahoy". Oosten rijkse kinderen waren onze gasten na 1914-1918. Adopties van Turkse kinder tjes. Steun aan de onderontwikkelde lan den. En ga zo maar door. Doch er is nog steeds een belangrijk object, dat zeer nodig onze volledige hulp behoeft. Dat is de sport en de re creatie. Vele maatschappelijke onvolko menheden, veel ellende en helaas gebrek aan educatie komen voort uit het feit, dat er eenvoudig veel te weinig wordt ge spendeerd aan de jeugd. Daarnaast dus ook de gelegenheid de jeugd op deugdelijke wijze in staat te stel len onder leiding en goed georganiseerd de een of andere sport te kunnen laten beoefenen. De allergrootste financiële mogelijkheid zou de sporttoto kunnen bieden. Doch helaas is dit instituut wettelijk aan bin dende voorschriften gekluisterd. Alles remt af op christelijke beginse len. Met zeer veel objecten zijn wij steeds 50 jaar achterop. Waar wij het over willen hebben is duidelijk: we zullen casino's erbuiten laten. Zij het gezegd, dat duizenden Nederlanders graag een gokje zouden willen wagen. Aan deze verleiding kunnen zij eenvoudig geen weerstand bieden. Wat gaan zij dan doen? Ze gaan naar België of Duitsland. En het Nederlandse kapitaal verhuist naar den vreemde. Wekelijks gaan aanzienlijke bedragen naar het buitenland. Laten wij enkele gevallen noemen'. De Belgische Congo- loten. De Hamburger Lotterie. De Duit se Lotto, De Engelse Footballpool, De Irish Sweepstake, De Grand National, De Duitse Toto en ik weet al niet meer. In Duitsland worden vele sporthallen gebouwd uit de inkomsten van Lotto en Toto. Deels door de intensieve inbreng van ons goede Nederlanders. Logisch! In Duitsland keert de Lotto iedere week 3 of soms 5 keer een bedrag van DMK 500.000,uit. De tweede prijs haalt soms wel de DMK 275.000,—. In Engeland keerde Littlewoods een van de zeven georganiseerde en toege stane footballpoolfirma's kortelings bedragen uit van 301.098,en 287.078,Als dit geen lokkertjes zijn, dan weet ik het niet meer! In België prijzen van 750.000,en 375.000, In Italië 1.000.000,of soms nog wat meer. In Nederland deelde men onlangs een prijs van 240.000,met 600 „win naars". Fijn, als je er een keer 13 goed hebt! Dat deze zaak zo triest ligt weten we allemaal. Ook weten we, dat de oorzaak ligt in een bekrompen idee, dat de mens lees: de man met de pet niet in de gelegenheid mag worden gesteld al zijn zuur verdiende geld naar de gokin- stellingen te brengen. De regering mag geen aanleiding ge ven! Maar hier wil ik graag heftig tegen protesteren. En ik zal u de bewijzen van dit protest duidelijk aantonen. Er zijn in één straat drie zaken naast elkaar. De eerste zaak is een sigarenwinkel. Daar kun je een totoformulier verkrijgen en volgens wettelijke bepalingen invullen. Daar mag je hoogstens 5,50 aan wagen. Christelijke beginselen. Naast deze sigarenwinkel is een kan toor van de Nederlandse Staatsloterij. Daar kun je net zoveel loten ad 20, bestellen, als je wilt. Desnoods voor en kele duizenden guldens. Naast deze Staatsloterij-affaire is een automatenhall, waar je net zoveel geld kunt spenderen, als je dan over hebt. Enorme contrasten vlak naast elkaar. Maar nu komt de aap uit de mouw. De inkomsten van de Staatsloterij gaan in de regeringspot. Of er iets voor de Jong en Klompé's instelling tenslotte over blijft, is mij niet bekend. Over het alge meen doen die luitjes niets voor niets. Er is dan ook een aantrekkelijke hoofdprijs aan verbonden: 500.000, Tussen twee haakjes nog een idiote in stelling: wie 500.000,wint, toch een aanzienlijk hoog bedrag, behoeft daar geen belasting van te betalen. Maar wie 50.000,wint, een bedrag dat je kunt opsouperen, maar niet van kan leven, betaalt wèl belasting daarover. En nu komt onze TOTO! Inleg hoog stens, zoals al gezegd: 5,50 per inschrij ver (waarom inschrijvers?). Hoofdprijs, als alles meezit, ten hoogste 240.000,-. Eerlijkheidshalve moeten we daarbij even aanmerken, dat die hoofdprijs heus wel een stuk hoger zou kunnen zijn, in dien meer mensen de moeite namen het totoformulier regelmatig in te vullen. Luiheid en gemakzucht is een van onze vaderlandse eigenschappen. Uit de opbrengst van de Staatsloterij en vanzelfsprekend alle buitenlandse loterijen en pools komt geen sou aan de Nederlandse gemeenschap. In casu de sportbonden, de clubs, de sporthallen en de gelegenheden voor recreatie. De Sporttoto doet dat wel. Ik weet het percentage niet. Ze doen wat ze kunnen. En deze veel te lage subsidies zijn uiterst welkom, maar nooit en te nimmer genoeg om de vuist te maken bonden en clubs uit de puree te helpen. Niet genoeg om de prestaties op sportgebied in Ne derland op een beter en hoger peil te brengen. Een druppeltje voor de dorst dus. De regering mag geen aanleiding ge ven, zij het dan dat de Staatsloterij zwaar geprotegeerd wordt. En dat op Duindigt e.d. ook nog wel eens een zwaar Neder lands centje verdwijnt. Kortom denkt de Nederlandse staats burger dus als volgt: Ik wil graag een beetje gokken. Waar liggen de hoogste prijzen? In het buitenland. Dus stuur ik mijn centjes daar naar toe. In het buiten land gaan ze „lekker". Daar lachen ze hartelijk over die „jongens met klompen aan". Laten ze maar komen. Zij bouwen sporthallen, recreatieoor den, sauna's en tenniscourts. Zij hebben de beste en duurste trainers en mas seurs. In Nederland delen wij 240.000,- met 600 man. Maar in de Staatsloterij pakken we 500.000,zonder belas ting. Nederland is een heerlijk land. We zouden het niet voor enig plekje ter we reld willen ruilen. Maar dat we met vele dingen 50 jaar te laat beginnen, staat wel vast. Ik ga mijn pooltje maar weer invullen. Wim G. M. Staats ALLE KLEUREN OOK IN SPUITBUSSEN OVERTOOM 515 - TEL. 38 47 80 EETHUISJE KATTEGAT 4 (b/d ronde Lutherse kerk) AMSTERDAM - TELEF. 24 65 89 Sfeervolle oud-Hollandse omgeving voor recepties, promoties enz. Speciale Burgemeesterskamer. Zondags geopend. 4

Schakels (clubbladen) | 1970 | | pagina 4